Zbulohen pamjet 2-minutëshe të “Phoenix Lights” dhe njeriu nga Arizona që filmoi UFO-në e madhe të ngurtë u zhduk


Gjatë fillimit të viteve 1980, shumë njerëz raportuan se shihnin artizanale kolosale dhe të ngadalta në formë V-je që rrinin në heshtje nëpër qiellin e natës mbi Luginën Hudson në Nju Jork. Më 13 mars 1997, një avion masiv dhe pa zhurmë u dëshmua nga mijëra njerëz në të gjithë Arizonën, Nevadën dhe Meksikën veriore në ngjarjen “Dritat e Phoenix”.

Ndërsa ka raporte kontradiktore, disa njerëz pretendojnë se kishte dy grupe të dallueshme dritash të bashkuara në një incident, por shumica e vëzhguesve pohuan se kishin parë një objekt të pamasë, të heshtur që ishte ose në formë V ose trekëndësh, duke rrëshqitur ulët mbi zonë. . Sipas një sondazhi të Rocky Mountain të kryer në atë kohë, si dhe trazirave që pasuan, rreth 10% e Arizonanëve pretenduan se kishin qenë dëshmitarë të incidentit.

Pavarësisht identifikimit të Forcave të Bashkuara Ajrore të një prej grupeve të dritave që shiheshin si flakërima të lëshuara nga A-10 Warthogs gjatë ushtrimeve stërvitore në Barry Goldwater Range, guvernatori i atëhershëm i Arizonës Fyfe Symington besonte me vendosmëri se ai pa diçka krejtësisht të ndryshme. Në fakt, ai ishte vetë dëshmitar i incidentit dhe më vonë informoi gazetarët për qëndrimin e tij.

“Unë pashë një anije masive në formë delta që lundronte në heshtje mbi Squaw Peak, një varg malesh në Phoenix, Arizona. Ishte vërtet befasuese. Isha absolutisht i habitur sepse po kthehesha në perëndim duke kërkuar Dritat e largëta të Phoenix…

Si pilot dhe ish-oficer i Forcave Ajrore, mund të them përfundimisht se ky mjet nuk i ngjante asnjë objekti të bërë nga njeriu që kisha parë ndonjëherë. Dhe sigurisht që nuk ishin flakërime në lartësi të madhe, sepse flakët nuk fluturojnë në formim.”

Ish-drejtori i Programit të UFO-ve të Pentagonit (AATIP), Luis Elizondo shpjegoi se shumë njerëz janë të hutuar për ndezjet nga A10s, por dritat ishin një ngjarje më vete dhe u dëshmuan nga qindra ose mijëra njerëz në të njëjtën kohë. Ekziston një teknologji teorike që nëse mund ta zotëroni atë, të 5 vëzhguesit (ajo që ne shohim duke bërë UAP-të) janë të mundshme. Nëse dini të manipuloni hapësirë-kohën, të gjitha këto të vëzhgueshme janë të mundshme. 

Edhe pse ka shumë histori të dëshmitarëve të dritave të Phoenix, Tim Ley dhe familja e tij panë nga afër objektin që rri pezull mbi qytet në formacionin V. Ley, gruaja e tij Bobbi dhe djali i tyre Hal panë një objekt masiv në formë V me pesë drita që fluturonin ngadalë dhe në heshtje mbi kokat e tyre. Artizanati ishte aq i madh sa shtrihej në të gjithë gjatësinë e rrugës.

Për Tim Ley dhe familjen e tij, përvoja ishte në ndryshim të jetës. Ata kurrë nuk e kishin imagjinuar se do të ishin dëshmitarë të një fenomeni kaq të çuditshëm dhe të pashpjegueshëm, dhe kjo ka lënë gjurmë të pashlyeshme në jetën e tyre. Ata vazhdojnë të ndajnë historinë e tyre, duke shpresuar se një ditë do të zbulohet e vërteta për Dritat e Phoenix.

Ne i pamë këto drita dhe do të thosha se koha që u desh që nga momenti kur i pamë për herë të parë derisa kjo gjë shkoi në të vërtetë mbi një shtëpi ishte rreth 10 ose 12 minuta. Kjo gjë nuk u lëkund asnjëherë; na vinte gjithmonë drejt e tek ne.

Pas disa minutash, ndoshta gjashtë apo tetë minutash, krejt papritur, në vend që të ishin pesë drita në formë harku të rrumbullakët, drita e plumbit dukej se doli përpara dhe tani dukej si një formacion V që fluturonte drejt nesh. Mbaj mend që fola me Bobby-n ndërsa po e shikonim, duke thënë: “Çfarë mund të ishte kjo?”

Unë thashë: “Epo, ndoshta është një formacion helikopterësh.” Por ndërsa dritat po largoheshin gjithnjë e më shumë, marrëdhënia midis dritave nuk ndryshoi kurrë. Ata u larguan më shumë, por distanca individuale midis dritave mbeti gjithmonë në të njëjtën marrëdhënie. Ata ishin krejtësisht të barabartë dhe nuk lëviznin as lart e as poshtë. Unë thashë, “Uau, nëse ky është një formacion avioni, kushdo që po fluturon me këtë, nuk e di se si po qëndrojnë kaq të shtrënguar në formacion.”

Dhe kjo dritë e fundit ra dhe Bobbi dhe unë po qëndronim aty, dhe ajo shkoi drejt nesh. Dukej si kjo vrimë e madhe rrethore e dritës së bardhë të pastër. Dukej… pothuajse si grimca të vogla drite, dhe drita ishte e ngujuar brenda. Ishte pothuajse sikur po mbahej brenda.

Nuk kishte xhami në të, dhe nuk kishte dritë që vura re rreth nesh në tokë, por ishte vërtet, me të vërtetë, shumë e ndritshme. Pastaj fundi i bishtit të kësaj gjëje kaloi ashtu, dhe pashë që kaloi një skaj absolut i mprehtë, dhe ashtu siç ndodhi, yjet u shpalosën pas tij.

Ne jetojmë lart dhe ndoshta rreth 1200 këmbë mbi nivelin e detit. Ne jemi në një luginë të vogël mbi Phoenix, dhe të rrethuar nga kjo luginë janë si maja të vogla mali. Dhe këtu është kjo një, dy maja, dhe në mes të saj, një kodër e vogël. Kjo gjë kaloi pikërisht në të çarën e malit.

Fluturoi pikërisht atje, nuk kaloi lart. Thjesht mezi përshtatet. Ishte në një mënyrë të tillë. Tani ndoshta po shkonte drejt sepse tani mund të shihja dritat nga pjesa e pasme poshtë. Doli drejt e drejt aeroportit, në anën e djathtë të majës, dhe më pas humba dritat në çfarëdolloj dritash që fluturonin përreth në trazirat e atmosferës.

Video Dëshmi

Më poshtë është e vetmja video e njohur e regjistruar më 13 mars 1997, rreth orës 20:30 që tregon objektin në formë V (sipas përdoruesit Tom King). Videoja është kapur nga një burrë në zonën AZ, i cili dëshiron të mbetet anonim.

Ndërsa jeni duke parë videon, mund të shihni një nga dritat që po bien nga grupi. Kjo u raportua nga njerëz të ndryshëm për shkyçjen dhe daljen e dritave nga formacioni. Kjo ka ndodhur gjatë videos së realizuar në Carefree, Arizona. Kjo u raportua gjithashtu nga Prescott, AZ.

Për më tepër, një burrë i quajtur Richard Curtis, i cili ishte dëshmitar i incidentit dhe kishte prova bindëse, kontaktoi me këshilltaren Frances Barwood nga Arizona. Mirëpo, pas takimit me MIB dhe ekspozimit të ngjarjes në media, ai u zhduk.

Frances Barwood, një anëtar i këshillit të qytetit, hapi një hetim për incidentin. Meqenëse ushtria dhe autoritetet lokale kishin arritur tashmë të pretendonin se dritat e parë nga dëshmitarët okularë ishin vetëm flakë, kolegët e saj menduan se sjellja e saj ishte qesharake.

Barwood mori një telefonatë nga Richard Curtis disa muaj më vonë. Ai tha menjëherë se kishte pamje jashtëzakonisht të detajuara të Phoenix Lights, pavarësisht se ishte një ish-ushtar i plagosur. Ai pretendoi se i kishte kapur personalisht duke përdorur pajisje të cilësisë së lartë. 

Viki Verma

 Këshilltarja e qytetit të Phoenix, Frances Emma Barwood, ulet në shtëpinë e saj në veri të Phoenix me një kopje të The Arizona Republic, e cila reklamon “UFO Mania” në faqen e saj të parë më 20 qershor 1997. Barwood nuk i pa dritat, por shumë njerëz e telefonuan për to duke kërkuar një shpjegim. (AP Photo/Scott Troyanos, Dosja)

Meqenëse shumica e pamjeve video të Phoenix Lights deri në këtë pikë kishin qenë thjesht pika drite në një sfond të errët, Barwood ishte i intriguar nga ky mesazh. Curtis pranoi t’i jepte zyrës së Barwood kopje të pamjeve pasi ajo e nxiti atë ta bënte këtë. Sidoqoftë, ditët kaluan dhe ajo nuk mori filma as me postë, as me korrier. “Mendova se ai e shpiku këtë. Ai nuk kishte video, e dini, të gjitha këto gjëra”, tha ajo.

Një javë më vonë, Curtis i telefonoi Barwood në shtëpinë e saj dhe pyeti për mendimet e saj për filmat. Barwood e informoi atë se ajo nuk i kishte marrë ato dhe shprehu habinë e saj. Curtis vazhdoi duke i thënë se pas telefonatës së tyre, dy burra nga vendi i saj i punës u ndalën në shtëpinë e tij.

Curtis pyeti nëse ata ishin nga zyra e Barwood dhe pasi morën konfirmimin, ata pyetën për videot e Phoenix Lights, veçanërisht duke pyetur nëse Curtis kishte bërë kopje. Curtis e mohoi këtë dhe ata u ofruan të bënin kopje për të vetë. Më pas ai u dha atyre videot e tij dhe ata u nisën me një sedan të zi.

Barwood u trondit kur dëgjoi për incidentin, pasi të gjithë punonjësit e stafit të saj ishin femra dhe ajo nuk kishte njohuri për burrat. Curtis ishte i zemëruar dhe u ndje i mashtruar nga autoritetet. Ai foli për takimin e çuditshëm dhe mënyrën se si “Burrat me të Zeza” i kanë marrë videot e tij në një intervistë për Phoenix TV.

Richard Curtis u zhduk pasi supozohej se mori një mjekim të gabuar dhe u transportua në spital. Nuk kishte të dhëna për pranimin e tij dhe kur një profesionist kontrolloi linjat telefonike të Barwood, ai konfirmoi se ato ishin përgjuar nga qeveria. Kjo ishte befasuese për Barwoodin, pasi autoritetet pretenduan se dritat e Phoenix ishin thjesht flakërima. Zhdukja e Curtis u bë një rast i madh i UFOologjisë, i dyti më i madh pas Roswell.