4 pamje misterioze të UFO -ve që janë ende të pashpjegueshme


· 

Disa pamje të UFO -ve mund të shpjegohen larg – por ne ende nuk e dimë të vërtetën pas këtyre.

Nga Sue Nelson

Shumë objekte janë gabuar për UFO -t, nga fenomenet natyrore të tilla
si sprucat e rrufesë dhe meteorët, deri te avionët eksperimentalë dhe balonat e motit. Grupi francez i kërkimit të UFO -ve, GEIPAN, zbuloi se 3.5 përqind e shikimeve mbetën të paidentifikuara. Këtu janë disa që, deri më tani, kanë sfiduar shpjegimin.

1

Firence, Itali, 1954

Stadiumi i futbollit në Firence, Itali © Archivio Foto Locchi

Në vitin 1954, dy klube të futbollit vendas po luanin në Firence, Itali, kur turma ndaloi së shikuari lojën. Në vend të kësaj, rreth 10.000 tifozë po shikonin lart një zanat të çuditshëm.

Ajo u përshkrua nga dëshmitarët ose në formë puroje ose veze së bashku me fije të bardha argjendi që binin nga qielli. Mostrat kryesisht u shpërbërën në kontakt, por disa u ekzaminuan në Universitetin e Firences dhe u zbulua se përmbajnë bor, silikon, kalcium dhe magnez.

Ndërsa merimangat migruese, të cilat përdorin rrjeta si vela, u sugjeruan si një përgjigje racionale për këtë aspekt të shikimit, mëndafshi i tyre është një përbërje organike dhe nuk përmban asnjë nga ato elemente.

2

Melburn, Australi, 1966

© Lee Whitmore

Rreth 350 fëmijë dhe mësues në Shkollën e Mesme Westall në Melburn, Australi, panë pesë aeroplanë që rrethonin një UFO të argjendtë në formë disku fluturues në vitin 1966. Avionët u përpoqën të mblidhnin aeroplanin për rreth 20 minuta para se të zhdukej.

Një park lojërash me temë UFO përkujton ngjarjen dhe, deri më sot, dëshmitarët takohen një herë në vit për të diskutuar përvojën e tyre.

3

SHBA dhe Meksika, 1997

© Alamy

Në 1997, mijëra njerëz raportuan drita në disa qindra milje të qiellit të natës në Arizona dhe Nevada në Shtetet e Bashkuara dhe Sonora në Meksikë. Këto drita ishin ose të palëvizshme, ose në një zanat lëvizës në formë V në një formacion trekëndësh (përshtypja e artistit më lart).

Forcat Ajrore të Shteteve të Bashkuara deklaruan se dritat mbi Phoenix ishin ndezje ushtarake, por UFO-të në formë V mbeten një mister.

4

Rendlesham Forest, MB, 1980

© Alamy

Në Dhjetor 1980, avionët amerikanë të vendosur në RAF Woodbridge në Suffolk, Angli po hetonin raportet e dritave në Rendlesham Forest kur panë dritat e kuqe dhe blu dhe një tokë UFO. Ajo u përshkrua si rreth tre metra e lartë dhe tre metra në diametër dhe dukej se qëndronte në këmbë të fiksuara. Materiali i zanatit ishte si ‘xhami i zi i errët, i errët’.

Të nesërmen, dhëmbëzimet u panë në tokë dhe nivelet e rrezatimit u regjistruan. Në një natë të veçantë, një anëtar tjetër i Forcave Ajrore të SHBA u nis të mohonte kolegët e tij me një magnetofon. Ai raportoi dritat në qiell që dukeshin “si një sy që të shkelte sytë” dhe vuri re “një rreze që zbriste në tokë”. Tre vjet më vonë, qeveria amerikane lëshoi ​​një raport që përshkruante takimin, i cili u bë i njohur si Roswell i Britanisë.

Ndërsa ka ende besimtarë, psikologu Prof Chris French – i cili gjithashtu ka vizituar vendin – është në mesin e shumë prej atyre që nuk janë të bindur. Një pylltar lokal tha se dhëmbëzimet ishin shkaktuar nga lepujt dhe nivelet e radioaktivitetit nuk ishin veçanërisht të larta. Po për dritat? “Unë e kam dëgjuar kasetën,” thotë frëngjishtja, “dhe dritat janë në sinkron të plotë me Orfordness Lighthouse aty pranë.”

  • Ky artikull u shfaq për herë të parë në numrin 357    të  BBC Science Focus Magazine  

About Post Author