A janë majat e mjegullt të Azoreve mbetje të Atlantidës legjendare?


A janë majat e mjegullt të Azoreve mbetje të Atlantidës legjendare?

Duke dalë nga mjegullat e thella të kripura të Atlantikut të mesëm, rreth 800 milje (1287 km) në perëndim të Portugalisë, Azoret godasin nsi xhevahire të zbukuruara me fier dhe lule në një hapësirë ​​të madhe harrese blu. Kryesisht një arkipelag vullkanik i fjetur sot, për shumicën, rajoni është një arratisje e njohur ekzotike, por për disa, këta ishuj të gjelbëruar përfaqësojnë rastin më të mirë për një fragment të sotëm të tokës së famshme të fundosur të Atlantidës.                          

Në një përmbledhje të një fjalimi kryesor të vitit 2014 të mbajtur nga eksploruesi legjendar i oqeanit Thor Heyerdahl dhe Dr. Dominique Görlitz në Oslo, Norvegji, planifikuesit e ngjarjeve thonë;

“Në tre vitet e fundit, presidenti i Shoqatës Portugeze të Kërkimeve Arkeologjike, Nuno Ribeiro, ka pohuar se mbetjet arkeologjike të strukturave të zbuluara në disa ishuj Azorean janë me origjinë paraportugeze. Së bashku me arkeologen portugeze Anabela Joaquinito, ai ka identifikuar dhjetëra struktura të ngjashme piramidale në zonën Madalena të ishullit Pico. Në vend u gjetën edhe objekte të cilat mund të paraprijnë vendbanimin portugez në ishull. Ata besojnë se strukturat mund të jenë ndërtuar sipas një plani të orientuar, në përputhje me solsticat verore, që sugjeron se ato janë ndërtuar me një qëllim të synuar. Ata gjithashtu besojnë se strukturat piramidale të Madalenës janë analoge me strukturat e ngjashme parahistorike të gjetura në Siçili, Afrikën e Veriut dhe Ishujt Kanarie, të cilat dihet se kanë shërbyer për qëllime rituale.

Kjo është mjaft interesante në vetvete, por kini parasysh se nëse dikush e merr rrëfimin e Platonit si të detajuar në Critias dhe Timaeus në vlerë nominale, atëherë gjeografikisht, toka kryesore Atlantike nga e cila doli perandoria e saj e përhapur në det do të ishte vendosur pothuajse drejtpërdrejt aty ku  Zinxhiri i ishujve të Azores aktualisht vështron nga thellësia e Atlantikut. Kjo është, drejtpërdrejt “përballë Shtyllave të Herkulit”, dmth, Ngushticës së Gjibraltarit.

 Ignatius Donnelly, kongresmeni amerikan dhe mik i dashur i Abraham Lincoln, i cili shkroi librin ikonik 1882 Atlantis: The Antediluvian World , ishte ndër të parët që e vuri në dukje këtë, siç ishin ekuipazhi i anijes sondazhi HMS Challenger, artikulli i të cilit i vitit 1877 në Scientific American, i titulluar “Pamjet e Atlantidës”, tha;

“ Ndërsa Amerika e re po formohej në këtë mënyrë, Atlantida e lashtë padyshim po fundosej dhe po largohej. Mbetet për t’u përcaktuar se kur ka ndodhur zhdukja përfundimtare; Megjithatë, mjaft kohët e fundit, dy ose tre rreshta kërkimi duket se konvergojnë në mbështetje të së vërtetës së historisë së lashtë, e konsideruar prej kohësh mitike, në lidhje me ndodhjen e fundit gjeologjikisht të asaj katastrofe të mrekullueshme. Arkeo-gjeologjia ka demonstruar mjaftueshëm se kujtesa e njeriut shkon shumë më larg sesa historia ka qenë e gatshme të pranojë; kështu që nuk mbetet asnjë pamundësi e natyrshme në historinë që priftërinjtë egjiptianë i thanë Solonit .

Mjaft përfundim nga disa prej pionierëve më të respektuar oqeanografikë, dhe një toni i sinqertë dhe i hapur i të cilit më bëri përshtypje si thelbësisht i ndryshëm nga vlerësimet e fshehta dhe mospërfillëse të shumë diskutimeve kryesore sot, të cilët në debatin gjithnjë në zhvillim rreth Atlantidës që ne kemi eksploruar kështu , kryesisht përjashtojnë një diskutim serioz të realitetit të tij historik ose gjeografik përpara se të fillojë biseda. Megjithatë, deri vonë, duke folur historikisht, kjo nuk ishte domosdoshmërisht rasti.

Për shembull, në një artikull me zemër të “Washington Post” të vitit 1988 të titulluar “São Miguel, Azores: Fragmente të mjegullta të Atlantidës”, korrespondenti i udhëtimeve David Yeadon fluturoi në Azores për t’u takuar me një udhërrëfyes lokal turistik në São Miguel për të kataloguar disa pika turistike të zgjedhura. vetëm për ta gjetur veten duke debatuar Atlantis për pije me mikpritësin e tij, diçka me të cilën mund të lidhem me siguri ndërsa ky libër po merrte formë me kalimin e viteve. Në artikull shkruan;

“ Shumica e Azoreanëve nuk kanë aspak dyshime për këtë çështje.

“Sigurisht, kjo është Atlantis!” Antonio Pinero këmbënguli.

U ulëm duke pirë kafe dhe aguardiente (ujë zjarri Azorean i bërë nga mbetjet e shtypjes së rrushit) në një kafene në natyrë me pamje nga porti i gjerë në Ponta Delgada, kryeqyteti i ishullit São Miguel dhe qyteti më i madh në arkipelagun me nëntë ishuj të Azores.

Antonio kishte qenë një shok modest e me fjalë të buta gjatë orëve të mia të para në këtë post të vogël të Portugalisë, 800 milje në perëndim të Lisbonës në Oqeanin Atlantik të Veriut. Por në lidhje me këtë temë të veçantë ai nuk toleroi asnjë paqartësi. Nga brenda xhaketës së tij të veshur prej leshi, ai nxori një libër shumë të vlerësuar të titulluar Historia e Atlantidës nga Platoni.

Ndërsa ky mund të duket si një aspekt i parëndësishëm i hetimit tonë, kini parasysh se sot, një nga atraksionet kryesore turistike të Azores janë burimet e shumta shëruese. Siç shpjegoi kohët e fundit një udhëzues udhëtimi, “Ishulli São Miguel është shtëpia e një grupi të jashtëzakonshëm burimesh të nxehta minerale që sigurisht do t’ju ngrenë në nivele të pashoqe relaksi. Origjina unike vullkanike e Azores i bën këta ishuj një parajsë termike, me pishina me avull, të pasura me hekur, të zhytura në mes të vegjetacionit të gjelbër të harlisur dhe pemëve tropikale, dhe madje edhe një pishinë natyrore oqeanike të ngrohur nga një ndenja vullkanike dhe e ftohur nga zbaticat e Atlantikut. ” Tingëllon mjaft bukur.

Azoret ishin gjithashtu për pak kohë në qendër të vëmendjes në vitin 2013, kur një zbulim i rastësishëm zbuloi një objekt të çuditshëm në fund të oqeanit. Diocleciano Silva, një peshkatar portugez, vuri re një imazh të pazakontë në gjetësin e thellësisë së jahtit të tij ndërsa trondiste midis ishujve São Miguel dhe Terceira. Sipas instrumenteve të tij, baza e strukturës piramidale kishte një sipërfaqe të madhe 86,111 këmbë katrore (8,000 m²), dhe kulmi i saj ishte zhytur vetëm 40 këmbë (12,2 m) nën sipërfaqe, ndërsa vetë struktura ishte gati 200 këmbë e lartë (61 m). nga baza e saj. Gjithashtu u përcaktua që të orientohej drejtpërdrejt në katër drejtimet kardinale gjeofizike.

Duke i raportuar gjetjet qeverisë portugeze në një kohë të shkurtër, ata filluan hetimin e tyre, i cili natyrisht çoi në deklarimin zyrtar se Silva thjesht kishte përdorur pajisje të lira dhe të pasakta, të cilat i dhanë një kontur artificialisht të mprehtë për atë që ata pretendonin se ishte një vullkanik natyror i njohur prej kohësh. formimi në zonë pavarësisht imazhit ikonik të asaj që është qartësisht një piramidë, të cilën televizioni portugez e shfaqi në një transmetim të drejtpërdrejtë në atë kohë.

Gjeografikisht, në lidhje me hipotezën e punës – dhe përshkrimin nga Platoni – se rajoni që ne e quajmë Arkipelagu Azorean është vendndodhja e vërtetë gjeografike e një ishulli-shtëpie të Atlantit, në përmasa përfundimtare të zvogëluara pas dy shkatërrimeve të mëparshme të kontinentit siç detajohet nga Edgar Cayce dhe të tjerë si Rudolf Steiner dhe William Scott-Elliott, ajo që është vërtet befasuese për mua është se kur dikush shikon një tabelë moderne të Ridge Mid-Atlantic, mund të shohë qartë skicën pothuajse identike të tokës së mbetur Atlantike të vizatuar me dorë nga një adoleshenti Frederick Oliver rreth vitit 1886 gjatë diktateve të tij shikuese të jetës së kaluar të muzës së tij Phylos në Atlantis në vitin 11160 para Krishtit në ishullin Poseid.

Kjo përmbahej në një koleksion të lirë shënimesh që më vonë u bë libri Një banor në dy planetë , i botuar privatisht nga nëna e tij në 1904, vite pas vdekjes së hershme të Oliverit në 1899, dhe nuk arriti një audiencë më të gjerë deri në një botim të dytë në 1920. Oliver  kanalizoi skica është jashtëzakonisht e saktë duke pasur parasysh se ai nuk kishte akses në hartat e detajuara të dyshemesë së oqeanit në kohën kur dorëshkrimi i tij u shkrua në 1884-86, pasi asnjëra nuk ekzistonte.

Sipas njohurive të mia, e vetmja hartë që ai mund të kishte parë, po të kishte vizituar një bibliotekë kërkimore, do të ishte një hartë konturore bazë e bërë nga Sir Wyville Thomson në 1877 dhe e lëshuar menjëherë pas sondazhit HMS Challenger, e cila nuk përmban detaje të qarta të kufijve të plotë. dhe forma e Ridge Mid-Atlantic. Krahasuar me një tabelë moderne oqeanografike ose batitermike, nuk ka asnjë krahasim përsa i përket nivelit të detajeve, duke e bërë skicën e Oliver një rastësi të çuditshme dhe statistikisht të pamundur.

Megjithatë, nëse gjurmojmë formën e vizatimit të kanalizuar të Oliverit, lakimi dhe thellimet gjeografike të masës tokësore të Poseidit janë jashtëzakonisht të ngjashme me imazhin aktual modern të shtratit të detit Azore. Në fakt, ajo përshtatet mbi tabelën moderne si një pjesë e enigmës nëse shpërthehet në madhësi të barabartë dhe orientohet. “Pitach Rokh”, pika më e lartë në Poseid sipas librit të Frederick Oliver, ishte një vullkan i madh aktiv i mbuluar me borë në 11.160 pes.

Tani vini re vendndodhjen e saj në kuadrantin ekstrem juglindor të hartës së tij të vizatuar me dorë. Kjo është shumë afër vendit ku Azoret dalin nga mesi i Atlantikut, drejt “përpara Shtyllave të Herkulit “, siç tha Platoni. Dhe nga përshkrimi i Platonit për kryeqytetin e famshëm rrethor të Atlantidës, tipari qendror i të cilit ishte një statujë monumentale e Poseidonit e rrethuar nga Nereidët, do të kishte kuptim që Oliver dhe Cayce të dy i referohen ishullit si Poseid dhe kulturës si Atlantis.

Mos harroni se sot, mali Pico – një stratovolkan i fjetur dhe pika më e lartë në Azores që zyrtarisht ngrihet mbi fshat në pothuajse 7,700 këmbë (2,347 m) – kur matet nga baza e tij thellë në oqean, ku dikur ka të ngjarë të ketë qenë toka e thatë. rreth 13,000 vjet më parë, është edhe më i gjatë; në fakt, do të ishte një nga malet më të larta në tokë. Dhe kështu ne kemi mbetur me një tjetër të dhënë interesante në sondazhin tonë të këtyre fragmenteve të Atlantidës, si të thuash një pjesë tjetër e enigmës. A janë Pitach Rokh nga Një banor në dy planetë dhe mali Pico i njëjti? Koha do ta tregojë, mendoj.

Edhe harta që polimati jezuit Athanasius Kircher pretendon se e ka gjetur në Bibliotekën e Vatikanit gjatë Rilindjes (sipër) e kopjuar nga një origjinal i supozuar i sjellë në Romë nga Egjipti gjatë kohës së Oktavianit në shekullin I pes , kur u kthye me kokë poshtë në mënyrë që Spanja është e orientuar djathtas, nëse i kushtoni vëmendje, tregon një pjesë të sipërme të Atlantidës në formë më të ngjashme, më të ngjashme se jo, të ndarë nga dy lumenj ku ishte vendosur simboli i busullës së vërtetë të veriut.

Dhe Edgar Cayce, një nga klerikët më të studiuar në historinë moderne, mbi 500 leximet e transit hipnogogjik të të cilit në Atlantis tashmë i kemi hulumtuar gjerësisht, pohoi se pas shumë shkatërrimeve dhe shqetësimeve, por para ndarjes përfundimtare në ishujt e veçantë të Poseidit, arian dhe Og, toka e Atlantit u kryqëzua nga lumenjtë e përmendur, madje duke dhënë një datë 28,000 pes për këtë të dytën nga tre shkatërrimet për shkak të një akordimi të paqëllimshëm të kristalit masiv Tuaoi që fuqizon qytetërimin, i cili copëtoi nënshtresën. Ndoshta kjo është faza e portretizuar në hartën e Kircher, pjesa e sipërme e së cilës përfshin gjithashtu Azoret , dhe ku grafiku ynë oqeanografik shfaq atë mal kureshtar trekëndor deti nën oqean.

Në fund të fundit, është e gjitha një rastësi nëse skeptikët dhe debunkerët pretendojnë pa mëdyshje se tregimi i Platonit për Atlantidën ishte një trillim i pastër i krijuar për të lavdëruar Athinën, ose në rastin më të mirë, thjesht një përsëritje fantastike e fatkeqësive më të zakonshme mesdhetare si shpërthimet vullkanike në ishullin e Therës në kohët historike, të cilat unë i refuzoj kategorikisht bazuar në provat e paraqitura në këtë mënyrë në këtë libër, si dhe në rrëfimin e sinqertë dhe specifik të Platonit nga dialogët e tij, të cilët, duan apo jo, duket se tregojnë për Ridge Mid-Atlantic si bërthama e përsëritjes së madhe dhe të fuqishme përfundimtare të perandorisë së Atlantidës, ambiciet perandorake të së cilës kundër popujve të Mesdheut u kontrolluan nga shkatërrimi i saj famëkeq dhe katastrofik rreth vitit 9600 para Krishtit, sipas rrëfimit të tij themelor.

Por mos ma merr fjalën për këtë; ishte vetë Critias ai që shpjegoi në Timaeus të Platonit , “Më lër ta tregoj këtë histori atëherë, Sokrat. Është shumë e çuditshme, por megjithatë, çdo fjalë e saj është e vërtetë. Është një histori që Soloni, më i mençuri nga shtatë të urtët e kishte garantuar dikur.”

Ky artikull është një ekstrakt i marrë nga libri Vizionet e Atlantidës: Rikthimi i trashëgimisë sonë të lashtë të humbur nga Michael Le Flem.