Albumi i ri i Kastro Zizo


Albumi i ri i Kastro Zizo-s:Ngjyra e 6-të e Karrierës së Tij!

Artisti i njohur Kastro Zizo dita më 16 qershor 2023 doli me albumin e tij të 6-të në karrierë me titull “ 101 “. Ky album vjen me 6 këngë të reja, të prezantuara në formën e EP, por ajo që e bën të veçantë është se të gjitha këngët vijnë shoqëruar me videoklipe korresponduese. Kastro ka arritur të realizojë albumin e tij të 6-të në karrierë, por këtë herë duket se vjen me më shumë ngjyra. Të 6 këngët e tij nuk janë thjesht krijime, por shprehin perceptimet artistike të tij që përplasen me realitetin dhe fantazinë.

Kastro, i cili ka moshën 39 vjeç, shoqërohet në këtë album nga artistë të rinj dhe të konsoliduar në tregun muzikor. Një veçori tjetër e veçantë është se të gjitha këngët janë rezultat i bashkëpunimit. Ai ka bashkëpunuar në këngë me Flaka Krelanin, Wendi Mancakun, Kejsi Jazxhi, Shiny dhe 2 këngë me grupin e tij 2 FARM. Ky album vjen me këto 6 këngë: “Breeze,” “Me merr,” “Shamani,” “I know you,” “N Ballkan,” dhe “Back home.”

Këngët vijnë në 6 zhanre të ndryshme muzikore, duke filluar nga hip hop-i underground, pop rock, apo country pop, tek trip hop house apo Indi pop-rock. Këngët janë realizuar në bashkëpunim me artistë ndërkombëtarë si Kristof Lilienthal, i njohur si Buckroll, një nga producentët më të suksesshëm të hip hop-it në botë, i cili ka fituar disa diskografi platine, si dhe me talentet kanadeze Ayy Walker; John Aplacador, që aktualisht janë pjesë e labelit që prodhon muzikën e Drake, me Esteban Garcia, francezin e baladave, me franko-marokenin Mohammed Ezzerrouqi, një nga artistët më progresivë në vend, dhe në fund, Tuomo Korander dhe Tommi Vatanen, të njohur si BigBadBeats, finlandezët që kanë 4 diskografi platine. Bashkëpunimi ndërkombëtar ka sjellë origjinalitet dhe frymë të re në çdo këngë. Kastro ka krijuar një të re duke shkrirë mentalitete dhe kultura të ndryshme përmes muzikës.

Bashkpunimi nderkombetar ka sjellë origjinalitetin dhe frymën më të re në çdo këngë. Është bërë sikur të ketë shkëputur mentalitetet dhe kulturat duke krijuar një dhënë të re nëpërmjet muzikës. Për realizimin e albumit, artistit iu deshën disa muaj, dhe si rezultat, u shfaq projekti audio-vizual “101” si një derivat i tij. Albumi u mbeshtet nga Bashkia e Tiranës dhe xhirimet e videove u realizuan në Tiranë dhe New York. Për xhirimet në New York, u kujdes Olsi Beci, ndërsa në Tiranë u angazhuan Dean Anadolli dhe Arber Roshi. Kenget prekin tematika sociale, dhe një prej tyre është një plagë shoqërore si “Alkooli”. Artisti e sjell këtë temë në këngë me një nga zërat dhe talentet e reja në Shqipëri, Kejsi Jazxhi.

Në këngën “Në Ballkan”, Kastro vjen në bashkpunim me Wendi Mancakun, të sapo diplomuar për produksion muzikor në New York (sepse mbaj mend kolegjin). Kënga, në pamje të parë, ngjan sikur flet për historinë fatkeqe të një çifti të dashuruar, por përmes planeve të Central Park-ut dhe Pazarit të Ri në Tiranë, Kastro, me anë të një teksti simbolik surreal dhe gati hermetik, jep kendveshtrimin e tij artistik mbi situatën socio-politike në Ballkan, nëpërmjet popujve që e jetojnë. Me anë të termin “Marri”, në këtë rast, refreni “Ballkan, i marri ti, i marri une!” autori vuajti nëpër një bështrim që i bën ballkanasët të thjeshtë dhe pasojave të forta politike që ndikojnë në jetën e tij.

Kenget “Shamani” dhe “Back Home” risjellin Kastron me grupin e tij të rimbledhur pas gati 20 viteve, 2 Farm, dhe pas skenës së festivalit në RTSH, ku ata u vlerësuan me çmimin e tretë. Grupi këtë radhë nuk erdhi me një, por me dy këngë të shoqëruara me videoklipe. Kënga “Shamani” është një bisedë me një alter ego imagjinar që ka frymëzim nga realiteti i ndërtuar dhe krijohet që të vihet në zbatim nga sistemi. Secili nga çunat ndahet në botëkuptime dhe mënyra perceptimi, por lidhen ngushtë në formë dhe rrugëtim energjitik, duke plotësuar njeri tjetrin.

Kënga “Back Home” është një retrospektivë shpirtërore që gjithashtu vjen si një perceptim personal i çunave hedhur në këngë. Kastro thotë se pas performancës së suksesshme në “Shqip Hop”, 2 Farm do të vijnë me 3 këngë dhe klipet e reja. Në fakt, kenget janë ripunim i 3 hitet e grupit, “Tradhetia”, “Lodhem”, “Deputeti”… ato janë ripunuar nga autori dhe producenti i tyre i vjetër, Genti Lako, në Venom Records. Kënga “I Know You” risjell duon Kastro-Sjiny pas suksesit të tyre “Syte e tu” të publikuar pak kohë më parë. Duket se kombinimi i të dyve pelqen shumë dhe djemtë duken shumë në harmoni mes tyre.

Për fund, bashkpunimi me Flaka Krelanin është si qershia mbi torte . “Breeze”, një këngë që të ngjit nga majat më të larta të Manhattanit deri te gradacelat e reja të Tiranës, dashuria, largësia, vujtja që ndodh në tekst duket se shkrihet më së miri me planet e dy metropoleve që sa larg dhe afër janë me njëra-tjetrën. Kënga pa dashje i lidh këto dy metropole dhe i sjell bukur përfaqësuar nga artistet përkatëse me gjithë shkëlqimin e tyre. Flaka vjen siç ka emrin, e bukur, sexy, por mbi të gjitha me një zë të jashtëzakonshëm. Ajo ka disa vite në NY dhe është integruar me së miri në qarqet artistike në New York.

Në përfundim, albumi i ri i Kastro Zizo sjell një koleksion të rrëfimeve artistike që lëvizin nga realiteti në fantazi, me një ndikim të theksuar nga bashkëpunimet ndërkombëtare dhe kombinimi i zhanreve të ndryshme muzikore. Kjo krijon një eksperiencë të re dhe të freskët për dëgjuesit.