Alec Baldwin flet për vdekjen e Halyna Hutchins: “Ajo ishte shoqja ime”


Alec Baldwin flet për vdekjen e Halyna Hutchins: “Ajo ishte shoqja ime”

(FILES) In this file photo taken on June 22, 2021 US actor Alec Baldwin attends DreamWorks Animation’s “The Boss Baby: Family Business” premiere at SVA Theatre in New York City. – US actor Alec Baldwin said the shocking death of cinematographer Halyna Hutchins, who was killed when he fired a prop gun on set, was a “one in a trillion episode,” footage aired by TMZ showed on October 30, 2021. (Photo by Angela Weiss / AFP)

Alec Baldwin u pa në kamera duke folur për vdekjen e Halyna Hutchins në xhirimet e filmit të tij Rust .

Në fillim të këtij muaji, aktori i 30 Rock ishte duke punuar në një skenë për “Western” kur  qelloi me nje pistolete, duke vrarë Hutchins, kinematografinë e filmit, si dhe duke plagosur regjisorin e filmit, Joel Souza.

Baldwin, i cili ndodhet në Vermont me gruan e tij Hilaria, foli me paparacët për incidentin, por tha se nuk ishte në gjendje të ndante shumë duke qenë se ka një hetim në vazhdim për atë që ndodhi në xhirime.

“Ajo ishte shoqja ime,” tha Baldwin për Hutchins. “Ditën që mbërrita në Santa Fe për të filluar xhirimet, e çova në darkë me regjisorin Joel.”

Ai gjithashtu tregoi se u takua me gruan dhe djalin e Hutchins, duke shpjeguar, “Djali është i pushtuar nga pikëllimi. Ka aksidente të rastësishme në sete filmike herë pas here, por asgjë si kjo. Ky është një episod në një trilion”.

Hilaria kritikoi edhe paparacët që nuk e kujtuan emrin e Hutchins, duke ndërprerë bisedën për të thënë: “Emri i saj është Halyna. Nëse po kaloni kaq shumë kohë duke na pritur, duhet ta dini emrin e saj.”

Vdekja e Hutchins, një regjisore e dashur në komunitetin e saj, ka çuar në një thirrje për të rivlerësuar masat e sigurisë në të gjitha setet e filmit. Ajo vjen pas një marrëveshjeje të re të mundshme për sindikatat e punetoreve te argetimit   , e cila thjesht shmangu për pak një grevë. Raportet nga Rust pretendojnë se ka pasur  nje largim te ekuipazhit per ceshtje sigurie përpara vdekjes së Hutchins.

Baldwin foli për përdorimin e armëve të zjarrit në xhirime, duke u thënë paparacëve: “Unë e di se një përpjekje e vazhdueshme për të kufizuar përdorimin e armëve të zjarrit në setet filmike është diçka për të cilën jam jashtëzakonisht i interesuar. Por mbani mend diçka që mendoj se është e rëndësishme dhe që është sa plumba janë qëlluar në filma dhe shfaqje televizive në 75 vitet e fundit. Kjo është Amerika. Sa plumba kanë rënë në filma, pothuajse të gjithë pa incidente.”

Ndërsa ai theksoi se nuk është “ekspert në këtë fushë”, ai tha se është “i gjithë në favor” të “çfarëdo që të vendosin njerëzit e tjerë është mënyra më e mirë për të shkuar në drejtim të mbrojtjes së sigurisë së njerëzve në setet e filmit”.

Baldwin shprehu më parë pikellimin e tij per vdekjen e Hutchines  ne Twitter, duke shkruar, “Nuk ka fjalë për të përcjellë tronditjen dhe pikëllimin tim në lidhje me aksidentin tragjik që i mori jetën Halyna Hutchins, një gruaje, nënë dhe kolege jonë e admiruar thellësisht. Unë jam duke bashkëpunuar plotësisht me hetimin e policisë për të trajtuar se si ndodhi kjo tragjedi dhe jam në kontakt me bashkëshortin e saj, duke i ofruar mbështetjen time atij dhe familjes së tij. Zemra ime është thyer për burrin e saj, djalin e tyre dhe të gjithë ata që e njihnin dhe e donin Halynën.”

Kaitlin Reilly

About Post Author