Arrivederci:Gina Lollobrigida, legjenda e kinemasë italiane…


Legjenda e ekranit italian Gina Lollobrigida ka vdekur në moshën 95-vjeçare, njoftoi agjencia e lajmeve ANSA, duke cituar anëtarët e familjes së saj.

Nipi i saj, Ministri italian i Bujqësisë Francesco Lollobrigida, postoi lajmin për vdekjen e saj, duke e quajtur atë “një nga yjet më të ndritur të kinematografisë dhe kulturës italiane”.

Media shtetërore RAI raportoi gjithashtu vdekjen e saj.

Gina Lollobrigida dhe Rock Hudson në "Come September" (1961).
Gina Lollobrigida dhe Rock Hudson në “Come September” (1961).

Gina Lollobrigida, sensacioni i filmit italian, hijeshitë ekzotike të së cilës e bënë atë një seks simbol ndekombetar  të kinemasë së pasluftës, ka vdekur, njoftoi të hënën agjencia italiane e lajmeve ANSA. Ajo ishte 95. 

Bukuroshja me flokë të errët dhe e pavarur, për të cilën Humphrey Bogart  dikur u tall: “Ajo e bën Marilyn Monroe te duket si Shirley Temple .

Për rolin e saj të parë të njohur anglishtfolës, Lollobrigida u shfaq si gruaja e Bogart në filmin e John Huston Beat the Devil (1953), i xhiruar në një vend në Itali. Ajo luajti si mbretëresha magjepsëse në Solomon dhe Sheba (1959) dhe ishte aty kur Tyrone Power u shemb dhe vdiq gjatë prodhimit (Power u zëvendësua nga Yul Brynner).Ndoshta më e famshmja, Lollobrigida u dallua në Trapeze të Carol Reed (1956) si Lola, një artiste e kapur në një trekëndësh dashurie me Burt Lancaster dhe Tony Curtis. Filmi arriti një shkallë të lartë realizmi duke i detyruar aktorët të kryenin shumicën e marifeteve të tyre. Lollobrigida u stërvit për gjashtë muaj në një trapez në shtëpinë e saj për t’u përgatitur për filmin.

Aktorja u zhvendos në 1959 në Hollywood, ku do të luante me aktorë si Rock Hudson , Frank Sinatra dhe Sean Connery . Pasi u shfaq me Sinatra, Steve McQueen dhe Peter Lawford në Never So Pak (1959) të John Sturges-it, ajo kaloi nga rolet dramatike për të shfaqur këngët e saj komike në filmat romantikë si Come September (1961), që i dha asaj një Globe të Artë.

Në vitin 1968, Lollobrigida realizoi një nga filmat e saj më të dashur, Buona Sera, Mrs. Campbell, një farsë seksuale që e pa personazhin e saj duke u larguar nga tre burra, secili prej të cilëve ka bërë të besojë se është babai i vajzës së saj adoleshente (rezultat i Fluturimet e kohës së luftës me GI-të amerikane) – një komplot që frymëzoi muzikalin e Broadway-it Mamma Mia! Kjo i dha asaj një nominim për Globe.

Gjatë gjithë karrierës së saj të aktrimit, Lollobrigida nuk i braktisi kurrë ëndrrat e saj për t’u rikthyer në artet figurative, të cilat i ndoqi si e re, dhe e përdori kohën e saj në sheshe me kineastët dhe regjisorët si një master në fotografi.

Nga fundi i viteve ’60, Lollobrigida ishte një fotoreportere e arrirë dhe ajo shkrepi figura të ndryshme si Paul Newman , Salvador Dali, Audrey Hepburn, Ella Fitzgerald dhe Henry Kissinger. Në vitin 1973, një përmbledhje e punës së saj u botua me titullin Italia Mia.

Lollobrigida u bë aq e aftë në fotoreporteri sa në vitin 1972 arriti të siguronte një intervistë ekskluzive me Fidel Castron dhe prodhoi, drejtoi dhe shkroi dokumentarin e shkurtër Ritratto di Fidel. Dekada përpara se Kuba të rihapej për Amerikën, ajo i kishte dhënë botës një paraqitje të shkurtër të diktatorit të izoluar.

Lollobrigida praktikisht hoqi dorë nga aktrimi në vitin 1997, por vazhdoi të ndiqte fotografinë, pikturën dhe skulpturën. Një herë ajo  e përshkroi përkushtimin ndaj artit të saj dhe refuzimin e saj për t’u varur nga asnjë mashkull: “Nuk kam bërë kurrë asnjë kompromis, duke qëndruar e pavarur dhe gjithmonë vetëm. Forca ime është shpirti im i lirë, dhe imagjinata ime e madhe më jep forcë dhe vitalitet.”

Luigina “Gina” Lollobrigida lindi më 4 korrik 1927, në Subiaco, një qytet i vogël 65 milje larg Romës. Një nga katër vajzat e një biznesmeni, ajo kaloi pjesën më të madhe të fëmijërisë dhe adoleshencës së saj duke vuajtur nga privimet e Luftës së Dytë Botërore dhe bombardimet e saj të shpeshta; shtëpia e saj familjare u shkatërrua gjatë konfliktit.

Ndonëse do të shfaqej në më shumë se 60 filma, Lollobrigida erdhi në aktrim pa dëshirë, duke studiuar fillimisht skulpturë dhe vizatim në Accademia di Belle Arti të Romës. Ajo filloi të punonte si ekstra në filma për të ndihmuar familjen e saj dhe për të subvencionuar studimet e saj.

Lollobrigida ra shpejt në vëmendjen e producentëve pasi u pa në filmin Rossano Brazzi,  Kthimi i shqiponjës së zezë  (1946). Kur iu ofrua roli i saj i parë kryesor, ajo kërkoi një milion lireta, duke shpresuar se një shumë e tillë e konsiderueshme do t’i bënte prodhuesit të zhgënjeheshin. Shumë për habinë e saj, ata iu përgjigjën kërkesave të saj dhe ajo e gjeti veten në foto, duke punuar në studiot e famshme të Romës Cinecittà, duke u bërë shpejt mishërimi i optimizmit dhe magjepsës së pasluftës së Italisë.

Pasi luajti si një konkurrente bukurie në Miss Italia (1950), Lollobrigida u vu re nga manjati amerikan i filmit të playboy, Howard Hughes, i cili e bëri zakon të nënshkruante me femra të bukura dhe t’i mbante ato pranë. Ai filloi një fillim të lëkundur me të, duke i lënë asaj vetëm një biletë avioni në aeroportin e Romës, duke refuzuar kështu premtimin e tij për të lejuar që burri i saj ta shoqëronte në Hollywood.

Lollobrigida mori mësime angleze dhe një vendbanim në një hotel luksoz nga Hughes, por nuk i bëri përshtypje. Pas dy muajsh e gjysmë verë dhe darkë, ajo u kthye në Itali dhe nuk pranoi të bënte foto me të.

Aktorja ishte një nga të paktat në Hollywood që i rezistoi tekave dhe temperamentit të miliarderit. Ajo vazhdimisht luftoi kundër dominimit mashkullor në kinema, duke i thënë një audiencë në Festivalin e Filmit Klasik TCM 2016, “Femrat nuk e kanë një jetë të lehtë, sepse burrat gjithmonë përpiqen të komandojnë situata, madje edhe në art.”

Në Evropë, Lollobrigida luajti përballë Vittorio De Sica-s në komedinë romantike italiane Bread, Love and Dreams (1953), duke fituar një nominim BAFTA dhe një çmim Nastro d’Argento. Në komedinë franceze Flesh and the Woman (1954), ajo luajti një rol të dyfishtë si një grua e bezdisur dhe dyshe e saj tërheqëse, dhe ajo portretizoi Esmeraldën përballë Kuazimodos së Anthony Quinn në një version të vitit 1956 të The Hunchback of Notre Dame .

Në kohën kur u kthye në Hollywood, Lollobrigida ishte në gjendje të zotëronte një pjesë të madhe të pushtetit. “Në një moment, unë kisha në kontratën time, përveç 10 për qind të fitimit, miratimin e kolegut tim, regjisorit dhe skenarit,” tha ajo për Vanity Fair .

Në vitet ’60, Lollobrigida u shfaq me Connery në Women of Straw (1964), me Ernest Borgnine në Go Naked in the World (1961), me Alec Guinness në Hotel Paradiso (1966) dhe me Hudson për herë të dytë në Strange Bedfellows (1965). ), dhe ajo luajti bashkë me Bob Hope në The Private Navy of Sgt. O’Farrell (1968).

Lollobrigida shpesh luante femra manipuluese, me përvojë seksuale, duke përfituar nga pasuritë e saj fizike. Megjithatë, ajo ishte një aktore e talentuar, e aftë për të kaluar në një dramë serioze, komedi romantike dhe farsë të lartë. Shumë e nënvlerësuan atë për shkak të bukurisë së saj, por siç tha ajo në festivalin TCM, “Unë pata sukses pavarësisht të gjithëve”.

Në vitin 1984, ajo mori një tjetër nominim për Globe për portretizimin e Francesca Gioberti, gjysmë motrës së personazhit të Jane Wyman, në serialin e CBS Falcon Crest, një rol i shkruar fillimisht për perëndeshën tjetër të ekranit italian Sophia Loren.

Lollobrigida, e cila kandidoi pa sukses për një vend në Parlamentin Evropian në vitin 1999, ishte gjithashtu një humanitare e përkushtuar, aktiviste dhe mbështetëse e Fondacionit Kombëtar Italian-Amerikan. Në vitin 2013, ajo shiti koleksionin e saj të diamanteve dhe bizhuterive, duke dhuruar të gjithë 4.9 milionë dollarë për kërkimin e qelizave staminale.

Lollobrigida ishte e martuar me mjekun slloven Milko Skofiç nga viti 1949 deri në 1971. Ajo jetonte në një fermë në Siçili dhe gjithashtu kishte shtëpi në Rrugën Apiane në Romë dhe në Monte Karlo.

Skulpturimi dhe fotografia e saj u shfaqën në Paris, Moskë dhe Venecia, dhe ajo fitoi vlerësime të shumta, duke përfshirë Legjionin e Nderit si “artiste de valeur” nga Franca në 1992.

Në vitet e saj të mëvonshme, Lollobrigida u rrënua nga skandalet rreth marrëdhënieve të saj me burra të rinj dhe përpjekjet e djalit të saj për të vendosur një administrator ligjor mbi të.

Ajo akuzoi ish të dashurin Javier Rigau y Rafols, 34 vjet më i ri i saj, për mashtrim kur ai pretendoi se ata ishin të martuar ligjërisht. Shqetësimet e djalit të saj për ndikimin e panevojshëm të burrave të rinj në jetën e saj e shtynë atë të kërkonte ndërhyrje ligjore, një kërkesë që u refuzua në korrik 2014. Lollobrigida e shikoi veprimin ligjor si një përpjekje për të marrë kontrollin e pasurisë së saj, dikur e vlerësuar në 50 milionë dollarë.

The Hollywood reporter.

ROME, ITALI - 2021/11/15: Gina Lollobrigida merr pjesë në prezantimin e dokumentarit mbi jetën e Massimo Gargia me titull Jet set la dolce vita di Massimo.  (Foto nga Mario Cartelli/SOPA Images/LightRocket nëpërmjet Getty Images)