Asja Mulgeci-PA TYAsja Mulgeci

Pershendetje miq te faqes time
Uroj te jeni mire te gjithe
Ju falenderoj shum qe jeni aktiv dhe postoni krijimet tuaja,artin tuaj ketu
Mirenjohje!

PA TY

Pa ty,jam si zog krahkputun
tek përplitet hapsins bosh
Natë e errët, kupë përmbysun
I grisuni, mantel kaltërosh

Ditë që nuk agon kurrë
as dielli ndrinë
Si era ndjek retë tërbuem
gjithsisë qiejt nxinë

Jam fletë e bardhë zhubrosun
hedhun mënjane
Rozafës murosun, fikun nurë
Jetës pa jetë, as gurë as murë

Jam za i shterrun mbrenda vedit
Piskam që bërtet pa bza
Si akordet ç’akordohen ndervedi
Gjethe vyshkun,plasun toks
Mungesês njom shpirtin , tue kja

Jam hije,hijes tande rri strukë
Varun rrezesh, shpresndez
Si bleta mbledh nektarin lule m’lule
Tue t’prit me çil sytë, qerpikut vesen hurp

Perendimet t’i ndezim flakë sërisht
N’flakrimë buzësh
Qiellitt’ purtpurt!

ASJA MULGECI

About Post Author