Asteroidi:”Psikika”: 10,000 Kvadrilion $ ose grumbull rrënojash?


Kelly Kizer Whitt i perket shkrimi i pare dhe nga autorë të tjerë

1.

Një anije kozmike do të nisë drejt këtij asteroidi në vitin  2022, për të arritur në vitin 2026,pas 4 vjet udhetim për të marr matërial.A do të marr matërial nga ky planet i vogël që në gjuhën fetyare është zemra e një profeti të madh?Kelly Kizer Ëhitt sjell disa hipoteza të shkenctëraev të cilët supozojnë nga toka për përbërjen   ekëtij planeti të vogël apo asteriodi gjigand.

2.

: Bërthama metalike ose grumbulli i rrënojave?

Në vitin 2022, NASA do të nisë një mision   në asteroidin e njohur si 16 Psyche. Missionshtë misioni ynë i parë në një botë që nuk është kryesisht shkëmbore ose e akullt, por përkundrazi metalike. Shkencëtarët kanë thënë se Psikika mund të jetë bërthama metalike e ekspozuar e një planeti të hershëm që nuk arriti të formohej. Ata e kanë vlerësuar vlerën e tij në 10,000 kvadrilion dollare . Tani një studim i ri sugjeron diçka tjetër. Më 9 qershor 2021, shkencëtarët në Universitetin e Arizonës  njoftuan rezultatet e një studimi të ri, duke sugjeruar se asteroidi Psyche mund të mos jetë ashtu siç pritej. Mund të mos jetë aq metalike apo aq e dendur sa mendonin dikur shkencëtarët. Në vend të kësaj, këta shkencëtarë thanë:

Në vend që të jetë një bërthamë e paprekur e ekspozuar e një planeti të hershëm, ai mund të jetë më afër një grumbulli rrënojash.

Studimi – i udhëhequr nga David cantillo i Universitetit të Arizonës – zbuloi se Psyche është 82.5% metal, 7% piroksen me hekur të ulët (minerale që formojnë shkëmbinj) dhe 10.5% kondrite karboni (gur). Dendësia e saj, ose poroziteti, është rreth 35%. Këto numra e shënojnë Psikikën si më pak metalike dhe më poroze sesa studimet e mëparshme. Vlerësimet e mëparshme kishin psikikën në 95% metal dhe dukshëm më pak të dendur. Cantillo komentoi në një deklarate  :

Duhet të Shikojmë Ngjarjet Sky në 2021

Kjo rënie e përmbajtjes metalike dhe dendësisë së madhe është interesante sepse tregon se 16 Psyche është më e modifikuar sesa mendohej më parë.

Vlerësimet e reja tregojnë se Psyche është një “grumbull gërmadhash” në vend të një bërthame planetare të dështuar. Një përbërje me grumbuj rrënojash do ta bënte Psikikën më të ngjashme me asteroidët e tjerë në sistemin tonë diellor, siç është asteroidi Bennu i vizituar së fundmi . Cantillo tha:

Psikika si një grumbull rrënojash do të ishte shumë e papritur, por të dhënat tona vazhdojnë të tregojnë vlerësime me dendësi të ulët pavarësisht nga përmbajtja e saj e lartë metalike… Të kesh një përmbajtje më të ulët metalike nga sa mendohej dikur do të thotë që asteroidi mund të ishte ekspozuar ndaj përplasjeve me asteroide që përmbajnë më të zakonshmet kondritet karbonike, të cilat depozitojnë një shtresë sipërfaqësore që ne jemi duke vëzhguar.

Astronomi David Cantillo është një student universitar në Universitetin e Arizonës. Ai ishte autori kryesor në studimin e ri duke sugjeruar që përbërja e Psyche nuk është ashtu siç pritej. 

Psikika është BIG, për një asteroid

Kur astronomët filluan të gjenin asteroidët e parë, në vitet 1800, natyrisht ata i gjetën më të mëdhenjtë dhe më të ndritshmit. Psikika ishte asteroidi i 16-të që u zbulua, më 17 Mars 1852. Psikika është madhësia e shtetit të Massachusetts, ose vendit të Sllovenisë. Ai përmban 1% të të gjithë materialit në rripin e asteroidve . 

Emri asteroid do të thotë si yll . Asteroidët e morën këtë emër sepse dukeshin si yje të vegjël përmes teleskopëve të hershëm. Tani shkencëtarët mund të studiojnë asteroidët që kalojnë afër duke përdorur radarë. Por një asteroid i largët si Psyche – i cili orbiton në rripin e asteroideve midis Marsit dhe Jupiterit – është një histori tjetër. Astronomët kishin përcaktuar përbërjen dhe porozitetin e Psikikës duke analizuar rrezet e diellit të pasqyruara nga sipërfaqja e saj. Ekipi i Cantillo përdori një metodë tjetër. Ekipi rikrijoi materialet sipërfaqësore të asteroidit në një laborator. Ata përzien përbërës të ndryshëm derisa modelet e dritës që matnin të përputheshin me ato të vëzhgimeve teleskopike të Psikikës.

Dhe kështu ata fituan rezultatet befasuese: Psikika nuk është aq metalike apo e dendur sa pritej. Shkencëtarët do të prisnin një porozitet më të lartë në një asteroid të tillë si Bennu. Kjo sepse Bennu ka vetëm madhësinë e ndërtimit të Empire State dhe nuk ka një gravitet të mjaftueshëm të fortë për ta mbushur veten fort.

Nga ana tjetër, astronomët prisnin që një asteroid i madh si Psyche të ishte më pak poroz dhe më pak si rrënoja .

Kur do ta dimë? Shkencëtarët do të mësojnë metalicitetin e vërtetë të Psyche dhe dendësinë e saj të vërtetë, në 2026 kur misioni i NASA-s arrin në këtë asteroid. Cantillo tha:

Mundësia për të studiuar një bërthamë të ekspozuar të një planetesimal është jashtëzakonisht e rrallë, prandaj ata po dërgojnë misionin e anijes atje. Por puna jonë tregon se 16 Psikika është shumë më interesante sesa pritej.

10,000 psikologji asteroid quadrillion $?

Nga rruga, ju nuk mund (aktualisht) të vendosni një çmim të vërtetë për objekte të tilla si asteroidet. Por shumë janë përpjekur të vlerësojnë vlerën e asteroidit Psyche, me përbërjen e tij të pasur me metale. Një vlerësim sugjeron që objekti masiv, i pasur me metale, vlen10.000quadrllion dollare  (kjo është 15 zero më shumë), më shumë se e gjithë ekonomia e Tokës.

Nëse Psikika nuk është aq e dendur sa besohej dikur, ky vlerësim do të ulet.

Akoma, për shkencëtarët, Psikika do të mbetet less e pavlefshme.

Koncepti i artistit për asteroidin Psyche që vizitohet nga një anije kozmike, krijuar për propozimin fillestar të misionit Psyche në Programin e Zbulimit të NASA-s në 2014. Në atë kohë, Psyche mendohej të konsiderohej bërthama e ekspozuar metalike e një planeti të hershëm. Tani po quhet një “grumbull rrënojash”. 

Përfundimi: Vlerësimet e reja sugjerojnë se asteroidi Psyche është më pak metalik dhe i dendur nga sa mendohej. Prandaj mund të mos jetë një bërthamë planetare e dështuar, por një grumbull rrënojash.

Nje vit me pare.

Hubble ekzaminon asteroidin qe vlen më shumë se 10,000 quadrillion dollare.

1.
370 milion km larg tokes nje asteroidi vecsnt i quajtur “Psikika” vlenë rreth 10,000 quadrillion$, po vezhgohet nga teleskopi Hubble.
Keshtu thote :Jamie Carter.Unë i frymëzoj njerëzit që të shikojnë me yje, të shikojnë Hënën, të shijojnë qiellin e natës.
2.
Nje studim i ri nga Teleskopi Hapësinor Hubble ka zbuluar një pamje më të qartë se kurrë më parë të një prej asteroideve më intrigues dhe më të vlefshëm që njohim.
Ai eshtë gjithashtu një asteroid ,që NASA po planifikon të vizitojë në 2026.
3.
dhe ku është” Psikika ’16” ?
Rreth 230 milion milje / 370 milion kilometra larg Tokës, Psyche – siç njihet zakonisht – është një nga objektet më masive në rripin kryesor të asteroideve të Sistemit Diellor që orbiton midis Marsit dhe Jupiterit.
Eshtë rreth 140 milje / 226 kilometra e gjerë dhe – ndryshe nga shumica e asteroideve, të cilat janë shkëmbore ose të akullta – Psikika duket të jetë metalike.
Në fakt, është kaq i dendur dhe metalik sa që “Psikika” mendohet të jetë bërthama e mbetur e një planeti që dështoi gjatë formimit të tij – një “protoplanet”.
4.
Nga çfarë është bërë ’16 Psikika ‘?
“Ne kemi parë meteoritë që janë kryesisht metale, por Psikika mund të jetë unike në atë që mund të jetë një asteroid që është bërë tërësisht prej hekuri dhe nikelit,-tha Dr. Tracy Becker, një shkencëtar planetar në Institutin e Kërkimit Jugperëndimor në San Antonio, Teksas dhe autor i letrës së re të botuar në Gazetën Planetare këtë javë.
Hekuri dhe nikeli shpesh gjenden në meteoritët metalikë dhe në bërthamat e dendura metalike të planetëve.
“Toka ka një bërthamë metalike, një mantel dhe kore”, tha Becker.
“Psikika “është me të vërtetë një objekt i një lloji në Sistemin Diellor.
5.
Sa vlen ’16 Psyche ‘?
Disa mendojnë se metalet ,që përmbajnë Psikikë mund të bëjnë që të vlejnë rreth $ 10,000 quadrillion . Ekonomia globale ishte me vlerë rreth 142 trilionë dollarë në 2019 .
6.
“Pos eshtë e mundur që ndërsa një protoplanet i Psikikës po formohej, ai të ishte goditur nga një objekt tjetër në sistemin tonë diellor dhe të ketë humbur mantelin dhe koren e tij”, tha Becker.
7.
“16 Psyche “dhe Teleskopi Hapësinor Hubble.
Studimi i Becker bëri që Teleskopi Hapësinor Hubble të vëzhgonte asteroidin në dy pika specifike në rrotullimin e tij për të parë të dy anët e Psikikës.
Ai gjithashtu shikoi asteroidin në gjatësi vale ultravjollcë të dritës për të marrë sa më shumë detaje të jetë e mundur nga sipërfaqja e tij.
“Ne ishim në gjendje të identifikonim për herë të parë në çdo asteroid atë që mendojmë se janë bandat e thithjes ultraviolet të oksidit të hekurit”, tha Becker.
“Ky është një tregues ,që oksidimi po ndodh në asteroid, i cili mund të jetë rezultat i erës diellore që godet sipërfaqen.”
8.
Era diellore është një rrymë e grimcave të ngarkuara nga atmosfera e jashtme më e nxehtë e Diellit e quajtur kurora e saj .
Shpesh quhet “moti hapësinor”, është gjithashtu ajo që shkakton aurora në Tokë dhe mund, në Psyche të kenë shkaktuar “mot të ajrosur” të tepërt.
9.
Një sipërfaqe prej hekuri të pastër?
Becker pa që sipërfaqja e asteroidit mund të ishte kryesisht hekuri i pastër, megjithëse vuri në dukje se prania edhe e një sasie të vogël hekuri mund të mbizotërojë në vëzhgimet ultraviolet, dhe në praktikë mund të ndodhë që 10% e sipërfaqes të jetë hekuri aktual.
Asteroidi shfaqej gjithnjë e më reflektues në gjatësi vale më të thella UV. “Kjo është diçka që ne duhet ta studiojmë më tej”, tha Becker.
“Kjo mund të jetë treguese e ekspozimit të tij në hapësirë ​​për kaq gjatë. Ky lloj i ndriçimit ultraviolet i motit në hapësirë ​​”.
Sidoqoftë, ajo që letra e Becker e bën shumë të qartë është se ndërsa është e ndërlikuar të përcaktohet sasia e hekurit që mund të jetë e pranishme në sipërfaqen e Psikikës, është një objekt unik kështu që shkencëtarët nuk mund ta krahasojnë atë me asgjë tjetër.
10.
Misioni i NASA dhe SpaceX në “Psyche 16”.
E vetmja mënyrë se si do të arrijmë të shohim nga afër se si është në të vërtetë thelbi i një planeti është të bëjmë një vizitë në Psikika. Kjo është pikërisht ajo që NASA po planifikon të bëjë.
Për shkak të nisjes në gusht 2022 nga Qendra Hapësinore Kennedy e Floridës në majë të një rakete SpaceX Falcon Heavy, misioni “Psyche” i NASA-s është pjesë e Programit të saj të Zbulimit të misioneve hapësinore robotike me kosto të ulët.
Orbiteri pritet të arrijë në “Psyche” në janar 2026 për të filluar të paktën 21 muaj në hartëzimin e orbitës dhe studimin e vetive të asteroidit.
Të kuptosh se çfarë me të vërtetë e bën një planet dhe të shohësh potencialisht brendësinë e një planeti është magjepsëse,” tha Becker, i cili përshkruan “Psyche” dhe asteroid të tjerë si blloqet ndërtuese të Sistemit Diellor Sapo të shkojmë në Psyche, ne me të vërtetë do të kuptojmë nëse është kështu, edhe nëse nuk rezulton siç e presim … çdo herë që ka një surprizë, është gjithmonë emocionuese.”

About Post Author