Astrofizikani Avi Loeb ka mbrojtur prej kohësh në favor të hetimit shkencor mbi fenomenin e UFO -ve


Avi Loeb i Universitetit të Harvardit është një emër që është bërë gjithnjë e më i njohur vitet e fundit falë përfshirjes së tij në përpjekjet për të gjetur dëshmi të verifikueshme të inteligjencës jashtëtokësore.

Përpjekja e tij e fundit – Projekti Galileo – synon të kërkojë teknosignature aliene – dëshmi të teknologjisë së sofistikuar jashtëtokësore shumë larg në hapësirë.

Në një intervistë të fundit me Arun Rath të Radios GBH të Bostonit, ai dha një pasqyrë shtesë për këtë, si dhe raportin e publikuar së fundmi nga Pentagoni mbi fenomenet ajrore të paidentifikuara (UAP).

“Pra, nëse shqyrtojmë të dhëna të reja mbi qiellin dhe gjejmë një shpjegim të zakonshëm për të gjitha këto UAP – fenomene ajrore të paidentifikuara – kështu të jetë,” tha ai. “Ne mësojmë diçka të re.”

“Duhet të ketë disa fenomene ekzotike që po ndodhin në atmosferën tonë. E vetmja mënyrë që ne të mos mësojmë diçka të re është nëse themi: biznes si zakonisht, le ta injorojmë atë dhe ne tallemi me këdo që përpiqet të sugjerojë që ne duhet të marrim më shumë prova. “

Për temën e raportit të UFO-ve të Pentagonit, ai shtoi:

“Epo, për fat të keq, të dhënat që u publikuan për publikun nuk janë të një cilësie mjaft të lartë. E dini, ato u morën në një aparat fotografik nervoz që ishte në kabinën e kabinës së një avion luftarak. Dhe kjo nuk është lloji i të dhënave që mund të përdorni për një hetim shkencor sepse nuk keni kontroll të plotë mbi konfigurimin tuaj eksperimental. Dhe në shkencë, nuk mund të mbështeteni në dëshmitë e dëshmitarëve okularë. “

“Ajo që ju nevojiten janë instrumente që regjistrojnë të dhënat sasiore që analizoni dhe kjo është ajo që ne planifikojmë të marrim. Në vend që të mbështetemi në dëshmitë e kaluara ose raportet e kaluara që nuk qëndrojnë në shqyrtimin e shkencës moderne, le të marrim vetëm të dhënat dhe kuptoje “

Burimi:Unexplainde`-Mysteries.com

About Post Author


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *