Avi Loeb dhe projekti:’Galileo” në kërkim të UFO-ve


Redaktori i rubrikës:”UFO”

Abraham “Avi” Loeb mori idenë për të  kërkuar për të huajt nga TV kabllor. Në qershor 2021, Loeb, një astrofizikan në Universitetin e Harvardit, ishte në shtëpi, duke parë administratorin e NASA-s Bill Nelson në CNN duke folur për incidentet e fundit të UFO-ve që përfshinin pilotët e marinës amerikane. 

“A mendoni se ne jemi kontaktuar nga jashtëtokësorë?” pyeti intervistuesi i CNN.

 Nelson u mbrojt dhe më pas tha se po “u drejtohej shkencëtarëve tanë” për të zbuluar se çfarë panë pilotët.

UFO-t ishin lajm i madh në atë kohë. 

Mediat nga The Neë York Times deri në 60 minuta kishin transmetuar histori mbi objekte me hije që duken se si shigjetojnë dhe kërcejnë në videoklipe me kokrra të marra nga pilotët e avionëve të marinës. Më 25 qershor, pak pasi Nelson u mendua për pamjet në CNN, Pentagoni publikoi një raport mbi vlerën gati 2 dekadash të “fenomeneve ajrore të paidentifikuara” (UAP) – termi i ri i preferuar i qeverisë për UFO-t. 

Ai tha se objektet kishte të ngjarë të ishin drone, fenomene të lidhura me motin ose objekte të defekteve të sensorëve. Nga ana tjetër, ai tha se, në disa raste, objektet “dukeshin të shfaqnin karakteristika të pazakonta fluturimi”. Ndërkohë, një sondazh i Qendrës Kërkimore Peë atë muaj zbuloi se gjysma e amerikanëve besonin se alienët, po drejtonin UFO-t.

Loeb, tashmë i fiksuar pas një objekti misterioz ndëryjor që kaloi nëpër Sistemin Diellor në vitin 2017, ndjeu një mundësi. Menjëherë pasi pa Nelson në CNN, ai i dërgoi email shefit të shkencës së NASA-s, Thomas Zurbuchen për të propozuar një studim mbi UFO-t të financuar nga qeveria. 

Më vonë atë ditë, të dy folën në telefon dhe Loeb thotë se Zurbuchen ishte “mbështetës” i idesë. Por Loeb nuk dëgjoi kurrë më pas kësaj. Ai shpejt iu drejtua financimit privat. Goditja e tij e parë me fat erdhi kur Eugene Jhong, një sipërmarrës i Silicon Valley i Harvardit që kishte dëgjuar Loeb duke folur për alienët në një podcast, ofroi 1 milion dollarë, pa asnjë fije.

Në korrik, Loeb zbuloi :”Projektin Galileo”, për të cilin thotë se ishte projektuar në frymën e astronomit revolucionar italian Galileo Galilei. (Tagline është “Guximi për të parë përmes teleskopëve të rinj.”) Qëllimi kryesor i projektit prej 1.8 milionë dollarësh është kërkimi i provave të teknologjisë jashtëtokësore, dhe një degë është tradicionale: analizimi i objekteve të mundshme ndëryjore të dalluara thellë në hapësirë ​​nga observatorët në majë të maleve. Më e diskutueshme është ndërtimi i një rrjeti kamerash në çati, të dizajnuara për të kapur çdo UFO që lëviz nëpër atmosferën e Tokës. Pasi përfshiu më shumë se tre duzina astronomë dhe inxhinierë në projekt – si dhe disa joshkencëtarë famëkeq – Loeb shpreson të zgjidhë misterin e qëndrueshëm të UFO-ve një herë e përgjithmonë. “Shkencëtarët duhet të vijnë në shpëtim dhe të pastrojnë mjegullën,” thotë Loeb.

Disa studiues përshëndesin përpjekjen e Loeb. “Ai ka ngritur një sulm shkencor ndaj një problemi që është jashtëzakonisht i paqartë,” thotë Gregory Laughlin, një astrofizikan në Universitetin Yale. “Një projekt si ky do të kishte qenë i paimagjinueshëm 10 vjet më parë.” Por të tjerë thonë se Loeb po njollos astronominë dhe po minon kërkimin për inteligjencën jashtëtokësore (SETI. Në veçanti, ata janë të shqetësuar nga të zelltarët e hapur të UFO-ve, pa sfond shkencor, të cilët Loeb i ka mirëpritur në projekt. “Ai ka ndërthurur shkencëtarë legjitimë me këta njerëz të skajshëm,” thotë Caleb Scharf, një astrobiolog në Universitetin e Kolumbisë. “Unë mendoj se ju humbni shumë më tepër duke bërë këtë.”

I rritur në fermën e familjes së tij në Izrael, Loeb ka demonstruar  para kohe gjatë gjithë jetës, si dhe një kuriozitet të shqetësuar dhe të pamëshirshëm. Pasi fitoi një doktoraturë në fizikën e plazmës në Universitetin Hebraik të Jerusalemit në vitin 1986 në moshën 24-vjeçare, ai punoi në një projekt të financuar nga programi i mbrojtjes raketore “Star Ëars” i Presidentit të atëhershëm Ronald Reagan. Ndërsa ishte ende në të 20-at, Loeb fërkoi bërrylat me fizikanin e njohur Freeman Dyson në Institutin për Studime të Avancuara, ku kaloi në astrofizikën teorike, përpara se të bashkohej me Harvardin në 1993. Atje, ai ndoqi një rrugë akademike tradicionale – deri disa vite më parë, kur ai u bë i njohur si profesori i Harvardit, që flet për alienët.

Loeb e konsideron veten një trendsetter dhe mban një listë të “20 parashikimeve më të mira të konfirmuara”.

… Ato përfshijnë teoritë se si të përdoren thjerrëzat gravitacionale për të zbuluar planetët; si mund të ushqejnë yjet vrimën e zezë qendrore, gjigante të Rrugës së Qumështit kur ato janë shumë afër; dhe si duket baza e rrymës së materialit që lëshon raketa nga vrima e zezë në qendër të galaktikës M87 – një parashikim i konfirmuar kur hija e vrimës së zezë u kap nga teleskopi Event Horizon në 2019.

 “Kam punuar në imazhin e ngjyrës së zezë vrima para se të bëhej modë,” thotë ai me mburrje faktike. “Kam punuar në yjet e parë në univers para se të bëhej i njohur.” Ai e vë në dukje atë kërkim si një shtysë për teleskopin hapësinor James Ëebb, observatorin e sapo lançuar që do të hetojë universin e hershëm.

Asnjë nga këto nuk ishte e diskutueshme ose tërhoqi vëmendjen e publikut. Por më pas, në vitin 2017, një teleskop në Haëaii vuri re një shkëmb në formë puro 400 metra të gjatë që kalonte përmes Sistemit Diellor, shpejtësia e tij e madhe dhe trajektorja e çuditshme që e vendosin atë në kategorinë e “jo nga këtu”.

 “Oumuamua”, siç përfundoi të quhej, ishte objekti i parë ndëryjor i dokumentuar që vizitoi Sistemin Diellor dhe Loeb u hodh në shansin për të studiuar diçka kaq të çuditshme. Ai vuri në dukje, siç bënë shkencëtarët e tjerë, se ‘Oumuamua ishte më e ndritshme se një kometë tipike – shumë e ndritshme për të qenë natyrale, besonte ai. Ai nuk mund ta lëkundte mendimin: Po sikur të ishte një anije kozmike aliene? Loeb përfundoi duke botuar 20 punime mbi ‘Oumuamua, dhe në fillim të vitit 2021, një libër mbi të me titull Jashtëtokësor: Shenja e parë e jetës inteligjente përtej tokës .

Teoria e Loeb se “Oumuamua” ishte një lloj mbeturinash teknologjike nga një qytetërim i botës tjetër, tërhoqi vëmendjen mbarëbotërore. Ai u bë një zëdhënës i etur, duke u shfaqur jo vetëm në mediat kryesore, por edhe në podkaste dhe konferenca të UFO-ve. Por shumica e kolegëve të Loeb-it e hodhën poshtë hipotezën e tij, të cilën ai e parashtroi për herë të parë në një punim të vitit 2018 të botuar në The Astrophysical Journal Letters . Të tjerë e tallnin ose e hodhën poshtë si një marifet publiciteti. “Ajo që është me të vërtetë irrituese është se Avi është një djalë i zgjuar,” thotë Karen Meech, një astronom planetar në Universitetin e Haëaii, Manoa. 

“Ai është një shkencëtar i mirë. Por ai është për famë këtu.” Snubët e gëlltitën Loeb.

Zemërimi i tij vloi në fillim të vitit të kaluar në një forum në internet të quajtur Ëebinari i Artë në Astrofizikë, ku ai e portretizoi veten si viktimë e një komuniteti shkencor “të mendjes së ngushtë” që nuk dëshiron të argëtojë hipoteza të guximshme. “Nëse i dëgjojmë kolegët e mi, thjesht do të harronim [‘Oumuamua],” tha ai.

 “Ne nuk do të vendosnim asnjë fond për kamerat që fotografonin atë. Atëherë ne do të ruajmë injorancën tonë, ashtu si filozofët në epokën e Galileos.”

Ishte një arsyetim i veçantë, jo vetëm sepse punëtorët në atë kohë po bënin prekjet e fundit në Observatorin Vera C. Rubin, një gjigant 8 metra që po merr formë në Kili—dhe i projektuar posaçërisht për të kërkuar fenomene kalimtare si ‘Oumuamua pritet të hapet diku, vitin tjeter. 

Dhe në vitin 2019, Agjencia Evropiane e Hapësirës miratoi Comet Interceptor, një mision që pas nisjes në vitin 2029 do të parkohet përtej orbitës së Tokës në një pozicion për të ndjekur dhe inspektuar kometat që lëvizin me shpejtësi – apo edhe objektet ndëryjore.

Një studiues pionier i SETI-t në forum nuk mund t’i bindej komenteve të Loeb. “Disa prej nesh kanë menduar dhe ndërtuar instrumente për të gjetur anomali për një kohë shumë të gjatë,” i kujtoi Jill Tarter ,Loeb gjatë një shkëmbimi testues në forum. (Tarter ishte frymëzimi për astronomin e luajtur nga Jodi Foster në filmin Kontakt të vitit 1997.)

Tarter tha se ishte e rëndësishme të mos bëhej asnjë hap hamendësues për alienët, përveç nëse kishte “prova të jashtëzakonshme”.

 Kjo, shtoi ajo, ishte e vetmja mënyrë për të “diferencuar veten nga pseudoshkenca që është kaq shumë pjesë e kulturës popullore me UFO-t”.

Në korrik 2021, kur Loeb zbuloi Projektin Galileo, dukej se synonte pikërisht këtë lloj prove të jashtëzakonshme. Ai kishte rekrutuar një ekip shkencëtarësh nga institucione të njohura në mbarë botën për të hartuar dhe punuar në projekt.

 “Më tërhoqi sepse bazohet në të dhëna”, thotë Kevin Heng, një astrofizikan në Universitetin e Bernës.

Një pjesë e projektit do të hartonte softuer për të kontrolluar të dhënat që vijnë nga teleskopët si Observatori Rubin për objektet ndëryjore. Por thelbi i projektit do të ishte një rrjet mbarëbotëror i vëzhguesve të qiellit, qindra gjithsej. Çdo njësi në formë kube, afërsisht me madhësinë e një ombrellë, do të përmbajë kamera infra të kuqe dhe optike të rregulluara si syri i mizës për të kapur hapësirën e plotë të qiellit. Sensorët e audios dhe antenat e radios do të dëgjojnë në frekuenca të tjera. Duke punuar 24 orë në ditë, monitorët kanë për qëllim të regjistrojnë gjithçka që lëviz nëpër qiell, ditën dhe natën: nga zogjtë dhe balonat tek insektet, avionët dhe dronët. Algoritmet e inteligjencës artificiale (AI), të trajnuar për të hedhur poshtë objektet e njohura si zogjtë në favor të objekteve sferike dhe në formë lente që lëvizin shpejt, do të analizojnë të dhënat, thotë Richard Cloete, një shkencëtar kompjuteri në Universitetin e Kembrixhit, i cili po mbikëqyr softuerin e sistemit.

 “Ne në thelb po filtrojmë të gjitha gjërat që presim të gjejmë në qiell,” thotë ai. “Dhe të gjitha këto gjëra që janë etiketuar të tjera [nga AI] do të jenë me interes.”

Seth Shostak, një astronom në Institutin SETI i cili është pjesë e bordit këshillues të Projektit Galileo, thekson se rrjetet e kamerave të qiellit nuk janë të reja. Që nga viti 2010, një rrjet i Institutit SETI ka zbuluar 2 milionë meteorë dhe në vitet e fundit, projekti LaserSETI ka filluar të shikojë qiellin për pulsime drite nga teknologjitë aliene. 

Ajo që është rreth Projektit Galileo, thotë Shostak, është fokusi i tij në gjuetinë e alienëve në atmosferën e Tokës. 

Si Projekti Galileo ashtu edhe Instituti SETI “po kërkojnë indikacione të inteligjencës jashtëtokësore”, shton ai.

 “Por kjo është si të thuash se studimi i faunës së panjohur në pyjet e shiut është i ngjashëm me ata që shpresojnë të gjejnë sirenë ose njëbrirësh.”

Loeb thotë se një prototip i monitorit të qiellit po ndërtohet tani dhe do të vendoset në çatinë e Observatorit të Kolegjit të Harvardit në pranverë. Nëse instrumentet funksionojnë, ai planifikon të bëjë dublikatë, nëse ai mund të mbledhë 100 milionë dollarë të tjerë nga donatorët privatë, ai do t’i shpërndajë ato në mbarë botën. Ai thotë se nuk do të shqiptojë fjalën e UFO-ve nëse nuk shohin një objekt “që duket i çuditshëm dhe lëviz në mënyra që teknologjia njerëzore nuk mund t’i mundësojë”.

Një ditë në nëntor , në një takim virtual për Projektin Galileo, diskutimi u kthye se cilat “zona me incidencë të lartë” do të ishte më e mira që fillimisht të vendoseshin kamerat. (Loeb ndau regjistrimet e Zoom të disa takimeve të ekipit me Science .) UFO-t e raportuara gjerësisht u vunë re gjatë stërvitjeve stërvitore detare në brigjet e Paqësorit dhe Atlantikut të SHBA-së – duke i bërë ato vende natyrore për të nisur rrjetin e detektorëve të UFO-ve.

 “A keni vendndodhjen apo rekomandimin me prioritet të parë?” Loeb pyeti Christopher Mellon, i cili po merrte pjesë në takimin e tij të parë si “degë kërkimore”, një këshilltar i papaguar i projektit. Një ish-zëvendës ndihmës sekretar i mbrojtjes për inteligjencën, Mellon ka publikuar çështjen e UFO-ve në media për disa vite, duke folur për kërcënimin e sigurisë kombëtare që ai pretendon se ato përbëjnë.

Përpara se të përgjigjej, Mellon pastroi fytin. “Një nga problemet është se shumë nga zonat që po shohim nivelin më të madh të aktivitetit [UFO] janë hapësira ajrore e kufizuar ushtarake,” tha ai. “Departamenti i Mbrojtjes nuk do të jetë i ngazëllyer për të sjellë shumë instrumente për të regjistruar gjithçka që po ndodh.”

Diskutimi u shtrua papritmas, dhe Loeb që atëherë ka kërcyer me kujdes rreth çështjes dhe i është nënshtruar shqetësimeve ushtarake të ngritura nga Mellon. Por ato paraqesin një telash për Projektin Galileo, thotë Ed Turner, një astrofizikan i Universitetit të Princetonit, i cili është pjesë e ekipit kërkimor kryesor të projektit. “Grumbullimi i incidenteve të UAP [në zonat ushtarake] është një problem,” thotë ai. “Unë ia kam vënë në dukje Avit.” Turner, i cili është më i emocionuar nga komponenti ndëryjor i projektit, nuk mendon se kamerat me bazë në tokë do të marrin ndonjë dëshmi të vizitave jashtëtokësore. “Nëse alienët nuk duan që ne të dimë për ta, ata ka të ngjarë të dinë për Projektin Galileo,” thotë ai i thatë. “Ata thjesht mund të shmangin kamerat tona me rezolucion të lartë.”

Përveç Mellon, Galileo ka gati 50 bashkëpunëtorë të tjerë kërkimorë – shumë prej tyre nuk kanë njohuri në shkencë, por kanë një interes të gjatë për UFO-t. Njëri është Nick Pope, një ish-nëpunës civil në Mbretërinë e Bashkuar, i kthyer në transmetues, i cili pretendon se ka hetuar raportet e UFO-ve për qeverinë e Mbretërisë së Bashkuar në fillim të viteve 1990. Që atëherë, ai ka qenë një folës i rregullt në qarkun e UFO-ve dhe në Ancient Aliens , një seri televizive e gjatë që sugjeron që alienët kanë formësuar historinë njerëzore. “Ne mezi presim të përfitojmë nga njohuria dhe mençuria juaj,” i tha Loeb -Papës pasi e prezantoi atë në një takim të fundit javor të Zoom. (Papa thotë se ai e konsideron veten një “komunikues” dhe “transmetues” dhe refuzon të etiketohet si skaj.)

Një tjetër bashkëpunëtor kërkimor është Luis Elizondo, një oficer i inteligjencës ushtarake në karrierë dhe i vetëshpallur sinjalizues i UFO-ve. Vitet e fundit, Elizondo është shfaqur gjerësisht në media duke pretenduar se është ish-drejtor i një njësie të fshehtë të kërkimit të UFO-ve të Pentagonit. Edhe pse Elizondo konfirmohet se ka punuar në Departamentin e Mbrojtjes deri në pensionimin në vitin 2017, zëdhënësit e Pentagonit kanë mohuar në mënyrë të përsëritur se ai ka luajtur ndonjëherë ndonjë rol në një program kërkimor për UFO-t, e aq më pak të ketë udhëhequr një të tillë. (Megjithatë, në nëntor 2021, Pentagoni krijoi një zyrë UFO, të cilën e quan Grupi i Sinkronizimit të Identifikimit dhe Menaxhimit të Objekteve Ajrore.)

Pas përhapjes së fjalës në mediat sociale për përfshirjen e Elizondos, Loeb u ndje i detyruar të trajtonte çështjen në një nga takimet javore të projektit Zoom. “Unë i vlerësoj njerëzit bazuar në inteligjencën dhe hapjen e mendjes së tyre,” tha ai nga studimi me libër i shtëpisë së tij në Massachusetts, ku Loeb po punon për pushime këtë vit. “Nuk na intereson aq shumë se çfarë kanë thënë njerëzit e tjerë në të kaluarën. Ajo që duam është të mbledhim të dhënat tona. … Ne nuk do të kemi ide të vogla që janë jashtë kufijve të modelit standard të fizikës.” Elizondo dhe Mellon nuk pranuan të komentojnë.

Kur u pyet drejtpërdrejt për rreziqet e përfshirjes së avokatëve të tillë të hapur të UFO-ve, Loeb thekson se ai nuk i ka rekrutuar ata, të gjithë iu afruan. “Ne nuk do të mbështetemi në asgjë që thonë këta njerëz, vetëm në instrumente,” këmbëngul ai. “Nuk më intereson se me çfarë lidhen njerëzit.” Ai thotë se preferon një tendë të madhe. “Unë nuk dua të largoj askënd që kujdeset për këtë temë, sepse ne mund të përfitojmë nga njohuritë e tyre,” thotë ai.

Shumë njerëz në Projektin Galileo e vlerësojnë mendjen e hapur të Loeb-it. Për shembull, Shostak nuk shqetësohet nga prania e bashkëpunëtorëve të kërkimit dhe mendon se fuqia e yllit të Loeb i jep një shtysë një projekti të vlefshëm. “Unë ende nuk mendoj se ne po vizitohemi nga alienët,” qesh ai. Por të tjerët në ekip janë të kujdesshëm. Heng thotë se është bërë “i pakëndshëm” me disa nga bashkëpunëtorët e kërkimit. “Kjo është shqetësuese,” thotë Heng. “Nëse vjen një ditë kur ndikimi i njerëzve të çuditshëm kapërcen ndikimin e njerëzve si unë dhe shkencëtarëve të tjerë me mendje të matur në ekip, atëherë unë jam larguar.”

 SHIKIMET E UFO-VE JANË RRITUR 

dhe janë zbehur në ndërgjegjen publike që nga agimi i Luftës së Ftohtë në fund të viteve 1940, kur u shfaq për herë të parë termi “disk fluturues”. Në vitin 1953, gjatë një vale shikimesh në të gjithë Shtetet e Bashkuara, një tjetër astrofizikan i Harvardit u përpoq të qetësonte nervozizmin publik. “Ata janë po aq të vërtetë sa ylberët”, tha Donald Menzel për revistën Time , duke iu referuar disqeve. Menzel shpjegoi se njerëzit po i perceptonin keq objektet e largëta në qiej, si avionët dhe balonat, ose po mashtroheshin nga iluzionet optike të prodhuara nga retë dhe fenomenet qiellore.

Me kalimin e viteve, shumë astronomë të përballur me publikun kanë hetuar pretendimet për UFO-t në një frymë të ngjashme. Michael Busch, një astronom në Institutin SETI, thotë se ata e bëjnë këtë “në një përpjekje për të zhgënjyer dhe bindur entuziastët e UFO-ve për gabimin e tyre, dhe ndonjëherë si një mënyrë për të mësuar astronominë”. Busch përmend Carl Sagan dhe Neil deGrasse Tyson si të tjerë që kanë marrë qasjen e durueshme dhe skeptike të Menzel.

Nëse Loeb bie në këtë kategori varet nga këndvështrimi juaj. Disa, si Busch, besojnë se Loeb është duke hipur në mënyrë cinike mbi zeitgeistin e UFO-ve për të promovuar veten, librin dhe projektin e tij. Të tjerë, si ish-drejtoresha e Fondacionit Kombëtar të Shkencës dhe astrofizikante France Córdova, e shohin Loeb-in si “përfytyrues” dhe “frymëzues”. “Pikëpamjet e tij mund të shqetësojnë disa, por nuk ka dyshim se qëllimi për të gjetur prova se ne nuk jemi vetëm është një atribut që na bën dukshëm njerëz,” thotë ajo.

Nga ana e tij, Loeb mund të tingëllojë shumë si Menzel kur të dojë. Ai thotë se e di mirë se shumica e shikimeve të UFO-ve rrjedhin nga perceptimi i gabuar. Ai do t’i dëgjojë me respekt rrëfime të tilla, por nuk do të tregojë histori anekdotike, thotë ai. “Njerëzit i nënshtrohen halucinacioneve, iluzioneve optike, të gjitha llojeve të gjërave të çmendura. Nuk mund t’u besosh njerëzve.” Ajo që ai dëshiron, thotë ai, janë të dhënat.

Burimi:Space.org

About Post Author