Avi Loeb i Harvardit ka gjetur prova të jetës jashtëtokësore?


Avi Loeb ka një çip në shpatullën e tij. Për vite me radhë, astrofizikani i Harvardit është përpjekur të gjejë alienë. Ai është në mes të përpjekjes për të regjistruar të gjithë qiellin me një rrjet ndërkombëtar teleskopësh dhe së fundmi udhëtoi në Papua Guinea e Re për të zbuluar nëse një meteor i zbuluar në 2014 ishte në të vërtetë pjesë e një anijeje kozmike ndëryjore. 

Ndërkohë, akademikët dhe ekspertët e sulmojnë atë në media dhe ai është i mërzitur nga kjo.

“Dëgjoj që shkencëtarët thonë: ‘Pse do të shkoni në Oqeanin Paqësor? Është humbje kohe, humbje energjie’. Dhe unë them: ‘Nuk po marr asnjë nga paratë tuaja të kërkimit; Unë nuk po ju kërkoj të bëni asgjë. Unë jam duke bërë ngritjen e rëndë.’ Pse do të ishin negativë për këtë?” Loeb ankohet ndërsa më tregon rreth rezidencës së tij në Lexington, Massachusetts, një nga lagjet më të pasura në SHBA. Ai është i zënë me provat e një shfaqjeje për jetën dhe punën e tij, të cilën do ta interpretojë nesër në papafingo. Me sa duket, unë jam i vetmi gazetar që jam i ftuar, përveç grupit të kamerave që filmojnë një dokumentar.

Një shkencëtar i shquar, Loeb ka botuar qindra punime, si dhe një libër më të shitur, Jashtëtokësor: Shenja e parë e jetës inteligjente përtej tokës. Ai është profesori i shkencës Frank B Baird Jr në Harvard, drejtor i Institutit për Teori dhe Llogaritje në Qendrën për Astrofizikë dhe drejtor i projektit Galileo në Harvard. Por ai ishte relativisht i panjohur derisa një objekt me formë të veçantë zmadhoi sistemin tonë diellor në vitin 2017. Astronomët e përshkruan atë si me “dimensione ekstreme” dhe arritën në përfundimin se duhet të jetë ndëryjor. E njohur zyrtarisht si 1I/2017 U1, atij iu dha pseudonimi ‘Oumuamua – Havai për “skaut” ose “lajmëtar i parë i largët” dhe shqiptohej si një fëmijë i tronditur nga një lopë: Oh mooer mooer.

AviLeob

‘Oumuamua ishte e gjatë, e hollë dhe e sheshtë, si një petull. Pas analizave të mëtejshme, astronomët vunë re më shumë anomali. Ata përcaktuan se përpara se teleskopët të zbulonin objektin, ai ishte përshpejtuar ndërsa udhëtonte përtej diellit. Kjo është normale për kometat, ajsbergët shkëmborë që shkrihen në nxehtësi dhe lëshojnë gazra që veprojnë si raketa përforcuese. Kjo është ajo që i jep kometave bishtin e tyre të nënshkrimit, por ky asteroid nuk e kishte një të tillë. 

Sipas Loeb: “Pa bisht, pa kometë”. Në një punim të bashkë-shkruar me Sean Kirkpatrick, drejtorin e Zyrës së Zgjidhjes së Anomalive në Gjithë domenet, e cila heton UFO-t për Departamentin e Mbrojtjes së SHBA-së, Loeb më vonë hipotezoi se ‘Oumuamua mund të ishte një vela diellore nga një anije ndëryjore, duke përdorur rrezet e diellit për të përshpejtohen nëpër hapësirë. Me fjalë të tjera, ajo i përkiste alienëve.

Në atë që ishte një vit i madh për gjuetarët e UFO-ve, 2017 ishte viti që Pentagoni pranoi se po hetonte UFO-t. Buxheti prej 22 milionë dollarësh thuhet se u përdor gjithashtu për të hetuar pamjet e supozuara të UFO-ve dhe të gjitha llojet e ngjarjeve të pashpjegueshme. Loeb kaloi valën e interesit për famë ndërkombëtare.

Kur autori takoi Loeb-in, ai ishte disa muaj prapa nga ekspedita e tij në Papua Guinea e Re, ku mblodhi sferula – rruaza të vogla qelqi prej metali dhe shkëmbi – mbeturina nga meteori i vitit 2014. Teleskopët e Komandës Hapësinore të SHBA-së, të krijuar për të zbuluar raketat e armikut, gjurmuan meteoritin. Është klasifikuar saktësisht se si maten trajektoret dhe pozicionet e objekteve, por pretendohet se është “99,999%” e sigurt se origjina e topit të zjarrit ishte ndëryjore. Loeb beson se për shkak se meteori po udhëtonte kaq shpejt dhe nuk digjej lart mbi Tokë, ai duhet të jetë bërë nga diçka më e fortë, madje edhe artificiale. 

“Ky objekt ishte më i shpejtë se 95% e yjeve pranë diellit, në krahasim me atë që quhet  standardi lokal . Kjo është ajo që më shtyu fillimisht të dyshoja se ndoshta ishte një anije kozmike”, thotë Loeb, me gëzim të shkruar në të gjithë fytyrën e tij. “Ishte në gjendje të ruante integritetin e saj ndaj stresit shumë të lartë. Dhe kështu, ne thamë se duhet të jetë më i fortë se edhe meteoritët e hekurt.”

Deri më tani, Loeb dhe ekipi i tij kanë rikuperuar vetëm sferula të vogla nga rruga e meteoritit – paksa si mbledhja e pikave të ujit që kanë dalë nga një tullumbace uji që shpërtheu – por ata po planifikojnë të nisen pranverën e ardhshme për të kërkuar pjesë më të mëdha. “Atëherë mund të dalloni lehtësisht nëse është një gur apo një bazë pajisjesh teknologjike. Dhe, sigurisht, nëse është një vegël, do të kishte vida, do të kishte ndoshta butona mbi të”, thotë ai.

Kjo është një nga pyetjet kryesore të gjuetisë së alienëve: a duam vërtet t’i gjejmë ata? A është një ide e mirë t’u drejtohesh specieve që mund të jenë po aq të dhunshme sa njerëzit, por edhe më të avancuara?

“Unë do t’ju tregoj se çfarë më shqetëson më shumë,” thotë Loeb. “Nuk është aq shumë se kurioziteti mund të jetë i rrezikshëm – por ngacmimi fëmijëror është më i përhapur se kurioziteti fëmijëror në akademi. Njerëzit thjesht përpiqen të shkelin çdo lule që ngrihet mbi nivelin e barit. Ky negativitet është shumë i dëmshëm sepse ndrydh inovacionin.”

Kritikët e Loeb-it do të kundërshtonin se ai është i prirur të bëjë pretendime të jashtëzakonshme pa prova të mira. Para se të nisej për në Papua Guinenë e Re, Loeb reklamoi ekspeditën e tij në një ekran gjigant në Times Square. Më pas ai publikoi drejtpërdrejt zbulimet e tij nga Paqësori. Kundërshtarët e tij thonë se kjo qasje mashtron publikun dhe shtrembëron mënyrën se si bëhet “shkenca e vërtetë”.

Ata mund të kenë një pikë. Pasi mblodhi sferulat, Loeb deklaroi në televizion se zbulimi i tij ishte “hera e parë që njerëzit mbajnë materiale që i përkasin një objekti të madh që vinte nga jashtë sistemit diellor”. Por në atë kohë nuk ishte e qartë se nga kishin ardhur sferulat. Ende nuk është.

Sferulat mbulojnë Tokën dhe shumica nuk janë nga meteoritët. Origjina e tyre varion nga vullkanet tek Revolucioni Industrial dhe epoka e hekurit. Siç rezulton, analiza e Harvardit tregoi se mostrat kishin përbërje të pazakonta, por nëse ato i përkasin meteoritit që kërkon Loeb, e lëre më nëse ky nga ana tjetër është krijuar nga jashtëtokësorët, do të kërkojë shumë më tepër kërkime.

Loeb i sheh kritikuesit e tij si të vetë-rëndësishëm dhe xhelozë, si dhe miopë dhe kundërshtues ndaj rrezikut në ekstrem. Ai beson fuqimisht se blogimi i kërkimit të tij përmirëson kuptimin publik të procesit shkencor. “Disa njerëz më thanë: ‘Është hera e parë që shohim se si bëhet shkenca. Sepse ne shpesh dëgjojmë vetëm në konferenca për shtyp rezultatin përfundimtar.’ Ata [shkencëtarët] ulen në një skenë dhe i tregojnë publikut se cila është e vërteta, dhe publikut nuk e pëlqen këtë sepse duket si punë e elitës,” thotë ai. Ai këmbëngul se blogjet e tij janë si histori detektive. “Dhe publiku i pëlqen historitë detektive. Dua të them, cili është problemi?”

 Problemi, natyrisht, është se shkencëtarët zakonisht heshtin derisa kolegët e tyre të kenë një vështrim të duhur në punën e tyre. “Kjo është një mënyrë tjetër për ta bërë atë,” tha Loeb kur New York Times ia dha këtë në gusht. “Por nuk ishte një krim.”

Ajo që  është  kriminale, sugjeron ai, është financimi i pamjaftueshëm i fushës së tij të zgjedhur, veçanërisht në krahasim me diçka si Cern. “Përplasësi i madh i Hadronit ishte miliarda dollarë në kërkim të supersimetrisë dhe nuk është aty. Ata nuk e kanë gjetur atë.” Ai nuk është as një adhurues i madh i fizikantëve teorikë. “Ka një komunitet të tërë njerëzish që përpiqen të unifikojnë mekanikën kuantike dhe gravitetin. Këta janë njerëz që punojnë në teorinë e fijeve, dimensionet shtesë dhe multiversin, dhe ata nuk kanë asnjë provë të vetme, megjithatë ata punojnë për të për dekada. Dhe ata mendojnë se po promovojnë kufirin e fizikës.”