Baba Vanga pë vitin 2022 parashikoi:Virusi i ri,mungese uji dhe sulme alienësh


Gëzim Llojdia

 

 1.

 Parashikimet e Baba Vanga për vitin 2022: Virus i ri, mungesë uji, sulmalienësh.Ndërsa bota i afrohet fundit për shkak të ngrohjes globale dhe aktiviteteve njerëzore, nuk është e nevojshme të jesh një profet për të parashikuar se çfarë do të ndodhë në të ardhmen. Ndërsa zjarret në pyje dhe ngjarjet ekstreme të motit si përmbytjet dhe cunami vitet e fundit në të gjithë botën kanë vazhduar të rriten, pandemia Covid-19 ka goditur shoqëritë ekonomikisht dhe shoqërore. Nga ana tjetër, Baba Vanga, e cila parashikoi sulmet terroriste të 11 shtatorit, zgjedhjen e Obamës dhe Brexit, ka edhe disa profeci për vitin 2022. Këtu janë parashikimet e Baba Vangës nga tërmetet tek pushtimi i karkalecave, nga pushtimi i alienëve tek realiteti virtual që pushton jetën…

Baba Vanga, e cila nuk ka lënë asnjë tekst të shkruar pas profecive që ka bërë, nuk ka pikturuar një tablo shumë të ngrohtë për vitin 2022. Ja 6 ngjarjet e tmerrshme që orakulli i famshëm parashikoi të ndodhin vitin e ardhshëm.E njohur si Orakulli:Baba Vanga është e famshme për profecitë e saj, shumë prej të cilave realizohen me një ngjashmëri të frikshme. I njohur si: “Nostradamusi i Ballkanit”, psikika bullgare raportoi për shumë fatkeqësi natyrore dhe luftëra globale para se ato të ndodhnin. Edhe pse ajo vdiq në vitin 1996 në moshën 85-vjeçare, viti 2022 ka lënë pak të dhëna se çfarë mund të presë bota.Në një intervistë me shkrimtarin Valentin Sidorov në 1979, Vanga tha shumë parashikime të frikshme për njerëzimin.Madje edhe në shtratin e vdekjes ajo nuk u ndihmua ,thotë mbesa e saj dhe u la të vdiste  dhe shënimet e saj u zhdukën ,çfarë kishte parashikuar dhe çfarë fshinin ato shënime?Kush i mori dhe ku gjenden aktualisht?

 2.

 zbulimi i një virusi vdekjes në Siberi

Baba Vanga parashikon që vitin e ardhshëm, një ekip kërkimor do të zbulojë një virus vdekjeprurës që ka qenë i ngrirë deri më tani në Siberi. Për shkak të efekteve shkatërruese të ngrohjes globale, virusi në fjalë do të çlirohet dhe do të dalë shpejt jashtë kontrollit.Megjithatë, kjo profeci mund të bëhet e vërtetë. Në Rusi, qeveria paralajmëroi një ditë më parë se shkrirja e ngricave të përhershme në rajonet e Arktikut të vendit mund të çlirojë një virus dhe bakter të lashtë dhe vdekjeprurës. Diplomati i lartë Nikolay Korchunov, i cili kryeson Këshillin Arktik, tha se ekziston rreziku i “zgjimit” për mikrobet që kanë mbetur në ngrica për dhjetëra mijëra vjet pasi toka shkrihet për shkak të ngrohjes globale.  Ndërsa theksohet se autoritetet kanë filluar të marrin masa paraprake në lidhje me këtë çështje, temperaturat jonormale të ajrit në Siberi vazhdojnë të rriten në nivele alarmante.

3.

 Rritja e fatkeqësive natyrore, përfshirë tërmetet dhe tsunami

Baba Vanga kishte parashikuar cunamin shkatërrues që pasoi tërmetin me magnitudë 9.1 që goditi Oqeanin Indian në 2004. Ajo tha se një dallgë e madhe do të mbulonte brigjet dhe njerëzit do të vdisnin. Më shumë se 230,000 njerëz vdiqën për shkak të ngjarjeve që prekën Indonezinë, Sri Lankën, Indinë, Tajlandën dhe Maldivet. Baba Vanga parashikon se në vitin 2022, disa vende aziatike, së bashku me Australinë, do të preken nga përmbytjet e mëdha.

4.

 Dështimi i ujit të pijshëm

Shumë qytete mund të goditen nga mungesa e ujit të pijshëm këtë vit. Rritja e popullsisë dhe ndotja e lumenjve do të shkaktojë probleme për ujin në shumë vende. Gjithashtu, shumë shtete do të duhet të gjejnë zgjidhje të tjera për të gjetur burime të reja.Përveç kësaj, një studim i kryer në SHBA në fillim të këtij viti tregoi se numri i njerëzve të prekur nga thatësirat e ardhshme do të trefishohet gati deri në fund të këtij shekulli. Sipas hulumtimit, në fund të shekullit të 20-të, tre në çdo 100 njerëz vuanin nga mungesa e ujit dhe u tha se në vitin 2100 kjo shifër do të rritet afërsisht 3 herë dhe do të arrijë në 8 për qind.

5.

Një anije kozmike  aliene do të arrijë në tokën

Baba Vanga kishte parashikuar ekzistencën e një asteroidi të njohur sot si :”Oumuamua”, i cili është ende i pazgjidhur nga shkencëtarët. Megjithatë, nga ky asteroid alien, thotë  Baba Vanga , ‘do të dërgohet për të kërkuar jetë aliene, dhe ata do të  kontaktojnë njerëzit. Asteroidi i njohur si ‘Oumuamua, të cilin shkencëtarët janë përpjekur ta zgjidhin ditët e fundit, ishte gjithashtu ndër parashikimet e orakullit bullgar. Sipas profecisë, ky meteorit do të dërgohet nga alienët për të kërkuar jetë në Tokë.

6.

Pushtimi i karkalecave në Indi

Baba Vanga parashikoi shumë herë fatkeqësitë në Indi dhe vuri në dukje se temperaturat atje do të arrinin 50 gradë.Pushtimet e karkalecave, që kanë prekur botën gjatë vitit të fundit, do të fillojnë të shihen intensivisht në vend. Karkalecat do të sulmojnë të korrat dhe tokën bujqësore dhe do të shkaktojnë një zi të madhe buke.

 7.

Realiteti virtual do të marr jetë

Baba Vanga njoftoi se këtë vit njerëzit do të kalojnë më shumë kohë para ekraneve se kurrë më parë. Ndërsa deklarata e profetit “Trupat e njerëzve nuk do të jenë të drejtë, do t’u dalin gunga” interpretohet si varësi ndaj teknologjisë, sipas profecisë, shumë njerëz do të ngatërrojnë rrezikshëm fantazinë me realitetin në vitin 2022. Nga ana tjetër, gjiganti i medieve sociale Facebook i hodhi hapat në realitetin virtual në një nivel të avancuar këtë vit. Ai njoftoi se do të krijonte një univers virtual të njohur si Metaverse. Ky koncept nënkupton një botë virtuale ku gjithçka mund të bëhet përmes internetit. Në postimin në blog të Facebook, thuhej se universi virtual ishte ndër prioritetet kryesore të kompanisë. Themeluesi dhe CEO i kompanisë, Mark Zuckerberg, njihet si një avokat i ashpër i universit virtual.

Edhe pse kanë kaluar 23 vjet nga vdekja e saj, njerëzit ende vazhdojnë të ndjekin parashikimet e orakullit bullgar. Për më tepër, ajo supozohet se parashikoi se alienët do t’i ndihmojnë njerëzit të ndërtojnë qytetërime nën ujë deri në vitin 2130 dhe luftën në Mars në 3005. Dhe pak para se të vdiste, ajo tha se një vajzë 10-vjeçare e verbër në Francë do të trashëgonte aftësitë e saj psikike dhe do t’i bëjë të njohur Bota. Megjithatë, shumë njerëz të afërt me Baba Vangën, kur ajo ishte gjallë, pretenduan se ajo nuk i bëri disa nga profecitë, që qarkullonin në internet.  

About Post Author