“Bija Shebenikut”e autores Sheqere Sina promovhet në Lushnje në prani të Margarita Xhepës


1.

Ilmi Kurti Kastrati

 Ishte nderë e kënaqësi të rrespektoja ftesën e mikut tim Adriatik Gega njëriu me vlera humane të përmasave kombëtare për promovimin e Romanit të SHEQERE SINA. Bashkë me zv. kryetaren e Klubit të shkrimtarëve ,poetëve dhe artistëve të Veriut “ROZAFA” znj.Prenda Sejdia dhe me poeten znj.Drita Dekaj.Në mjediset e Shtëpisë së kulturës në Lushnjë u promovua në një atmosfetë të shkëlqyer mes figurave e përsonaliteteve të kulturës e artit të ardhur nga gjithë shqipëria e diaspora.Në Lushnjën e Kongresit të vitit 1920 ku u vëndosën fatet e kombit ,në Lushnjën e Vaçe Zelës së papërsëmëritshme Nderi i Kombit, aty ku lindën dhe rriten artistë ,shkrimtarë, këngëtar, poet , politikanë , që me zërin e tyre e përcollen nëpër botë ndnjejën artistike. Myzeqeja jo vetëm hambari i drithrave të Shqipërisë ,por edhe hambari i kulturës dhe artit që me urtësi e dashuri rriti dhe edukoj breza të tërë që e nderuan kombin.Me bijët e bijat e saj që i dhanë aq shumë kombit. Më shumë se gjysmë shekulli aktroj ikona e kinomatografisë Nderi i Kombit znj.Margarita Xhepa e cila e zbukuroj me prezencën e saj aktivitetin !

Romani i shkruar mjaft mjeshtërisht nga autorja Sheqere Sina është bazuar në fakte të përjetuara të realitetit të kohës ku ka jetuar autorja.Pjesmarrja e gjërë,mikpritja, në Lushnjën e penës që nuk numërohen dot poetët e shkrimtarët me përmasa kombëtare na mblodhi zonja Sheqere në sallën e madhe të Teatrit “ Vaçe Zela “ në zemër të Lushnjës.dNë fjalën time duke i uruar në mes artistësh, intelektualësh përfaqësuesëve të pushtetit lokal n/kryetarit të bashkisë dhe depudetës të kuvendit zonja Buzheli ku efhe ajo i përshëndeti të pranishmit mes duartrokitjeve të zjarrta. Duke i uruar zonjën Sheqere Sina për kontributin e saj si autore e katër vëllimeve poetike e një Romani të gjithë i uruam suksese të mëtejshme në rrugën e saj të artit dhe të letërsisë ! Faleminderit znj. Sheqere Sina që na mblodhe në promovimin e librit tuaj .Sofra dhe bujaria juaj ishte treguesi i vlerave lushnjare .Falimindetit që na dhe një mundësi tjetër që të njihemi me figura të tjera të shquara të Myzeqesë dhe Lushnjës në veçanti, njëkohësisht respekt dhe vlerësim të lartë të gjithë atyre figurave që na pritën dhe na përcollen me shumë rrespekt e dashuri ! Në veçanti dua ta falendetoj organizatorin e aktivitetit zotin Adriatik Gega. Urojmë që të kemi gjithnjë takime dhe promovime të tilla të kemi sa më shumë kudo në të gjitha sofrat e mëdha të shqiptarisë !

2.

SHEQERE SINA OZUNI

“MIRNJOHJE” PROMOVIM I ROMANIT AUTENTIK PLOT NJERËZ TË MIRË ME SHPIRTË HUMAN DHE ZEMËR TË MADHE NA MBUSH PLOT ME DASHURI NË DIELLIN MYZEQAR “

“BIJA E SHEBENIKUT NË MYZEQE”

Më 18 prill 2023 në Lushnjen e kongresit, të artit e kulturës në kinoteatrin” Vaçe Zela ” unë ” Bija e Shebenikut në myzeqe ” promovava romanin me të njëjtin titull të bazuar në ngjarje të vërteta.

Zoti na solli pranë yllin e pashuar, diellin që lindi në Lushnje ; Zonjën Margarita .

Është nder të kesh ikonën e madhe të kombit Shqiptar zonjën “Margarita Xhepa “.

Ju përula me respekt zonjës mbretëreshë për

nderin e madh hyjnor me shpirtin bujar.

Kjo zonjë e madhe pasqyroi duke lexuar 4 libra me poezi dhe romanin autentik ” Bija e Shebenikut në Myzeqe mbretëresha nderi i kombit.

Është fat ta dëgjosh nga afër e të përjetosh emocionet që na dha duke interpretuar ngjarjet e vërteta shkaktuan dhimbje dhe lot në sallë.

Ishte besimi te Zoti që më dha forcë e ndihmoj këto ditë të shënuara e të bekuara të zotit unë poetja të arrijë promovimin e romanit tim të parë.

Kjo pranëverë do mbetet në kujtesë si një ngjarje e rëndësishme e jetës time sepse në pasqyrimin e romanit tim ishin suprizat nga “Malsia e madhe”Nderi i prefekturës së qarkut Shkodër ” Mjeshtri i madh i repuplikës të Shqipërisë “

Nderi i Akademisë së shkencave në Itali e veriut Udines .Zoti Ilmi kurti “

Këtë ditë të veçantë Për nder të vepres “Bija e shebenikun në Myzeqe ” më nderuan me “çertifikatën Mirnjohje”kjo ishte një suprizë që më befasoi .

Mirnjohje Respekt

O njerëz me vlera të larta Shpirtërore” dhe patriotike “

Por emocionet u shtuan nga mikeshat me vlera të larta “humanizmi ” nga diaspora që erdhën e më nderuan me çertifikatën për

Romanin Autentik. ” Bija e Shebenikut në Myzeqe”i cili bashkoj sofrat tradicionale të Librazhdit me atë myzeqare dhe malësinë e madhe të “SHKODËR “.

Por unë do doja të kisha pranë edhe redaktorin ta deklaronte me gojën e tija ,”Personaliteti i shquar i kombit “si në parathanie

“Autorja e talentuar ” kjo eshtë një kryevepër..

Po për arsye shëndetësore nuk është i pranishëm. Uroj të shkuara profesorit ..!

Një nderim i veçant i takon mbretëreshës së artit e kinematografisë Shqiptare zonjës Mbretëreshë “Margarita Xhepa” nderi i kombit shqiptar që në hapësirën qiellore të Lushnjes lëshoi rreze dielli mbi romanin tim “Bija e Shebenikut në Myzeqe”

Prita shumë më shumë nga kryetari i lidhjrs së shkrimtarëve , për të ngritur figurën e gruas Shqiptare !

Falenderoj organizatorët ” “Adriatik Gega” nderi i lushnjës human bujar për të ngritur figurën e Romanit nga Malsia e Madhe Shkodër

Falenderojmë Kryetarin e lidhjes së shkrimtarëve të Lushnjës Zotin “Kozma gjini” profesorin poet “Valter Dauti” “Niko Ferra” për organizimin ,e shkrimtarëve që erdhën enkas për ta zbardhur ngjarjen e kësaj kryevepre të mëdhe “Bija e shebenikut në Myzeqe”

falenderim të veçant për zonjën deputete dhe komshien time “Lindita Buxheli” dhe Kryetaren e bashkisë Eriselda Sefa në ndihmë për të zhvillur.. këtë Aktivitet ..

Për të nxerrërrë në dritë një të vërtetë !

Unë isha bija nga Shebeniku në Myzeqe”

para të ftuarëve njëkohësisht dhe poetja e tyre.

Sepse një grua me zemër i kupton vuajtjet e një femre.

Në promovimin e romanit na dhuroj emocione e Bojana Ardhur nga Anglia, Bona, Mira miket shkrimtare nga “Diaspora ” nga malësia e madhe që na nderuan me çmimin e “Poetit “Mirnjohja ” Çertifikat e çmimëve të marra në poezi..

Malsia e madhe tregoi besën e Shqiptarit bujarinë të patriatizmit .

Për vlersimin e Romanin.. na frymëzuan në krijimtari të reja .

Që Zana e malëve të përhapet kudo të bëhet jehonë në shumë Zana poete :nëpër bote ku ndodhen zanat .. “forca dashuria e një gruaje ështe e madhe ajo mund të keqen “..

Të gjithë shkrimtarët fëmijët më dhuruan emocion suprizat , bujaria e poetëve e shkrimtarëve

dhe artistëve me zemër të madhe, më shtuan forcën e “Zanës së Malëve”

Më pas hahet ushqimi këndohet dhe kërcehet oxhaku myzeqar bashkoi sofrat nga të gjitha anët duke kujtuar traditat e tyre.

Romani ” Bija e shebenikut në Myzeqe ” shpërtheu ndjenjat vllazërore e miqësije duke përplasur gotat e ngritur dolli.

E ku kishte më bukur se sa të kesh pranë hyjnoren mbretëreshë: lotuam e kënduam në këtë pranëverë ,si qershia mbi tort…

Por supriza e suprizave që më befasuan janë shkrimtarëte gazetarët të ardhur nga Greqia e rrethet e veçanrisht nga vendëlindja ime.

Falenderoj gjithë poetet, shkrimtarë, mësues, nxënës që më ndriçuan këtë evendiment të rëndësishëm për pasqyrimin e përhapjen e letërsisë shqipe.

Falenderoj të gjithë të afërmite mi që erdhën dhe më nderuan me traditat e figurën e baballarëve që të kujtohen në shekuj.

Nëpërmjet lutjeve të mia u përulem prinderve që nuk jetojmë.

Flini të qetë në paqe sepse shpirti juaj është i pavdekshëme pasqyra juaj shkëlqeu në diellin myzeqar.

Falenderoj zotin për familjen e mbështetjen që më dhuron bashkëshortit tim se pa mbështetjen e tij nuk do kisha forcën e suksesin që kam sot.

Falenderoj fëmijët e mi që më dhurojnë respekt e qetësi që jeta jonë të lumturohet kur vezullon dritë në syt e fëmijëve të mi.

*****************

SHEQERE SINA OZUNI

****************

Faleminderit nga zemra të gjithë ju që më sollët diellin në shpirt !Mbas katër botimeve me poezi unë kam sjellë romanin autentik ” Bija e Shebenikut në Myzeqe “

Ky roman bazohet në një numër ngjarjesh të hidhura por të vërteta.

Mënyra e të shkruarit ishte arma e vetme për të shpërthyer ndjenjat e mia shpirtërore.

Ngjarjet zhvillohen në vendin ku kam lindur, atje ku hodha hapat e para të jetës.

Atje ku mësova gjuhën e nënës ku mora rrugët e dijes, mendimit e besimit.

Instikti femror më shtynte të përshkruaj vëndin dhe njerëzit ku kam lindur e rritur.

Nëpërmjet romanit një vend të rëndësishëm zënë njerëzit punëtorë, traditat e zonës njerëzit e afërt.

Rruga e dijes ishte e vështirë me shkolla të papërshtatëshme me mësues që vinin nga larg në borë e shi.

Personazhi kryesor është Zana ( poetja juaj) që përfaqëson gruan e fort guximtare malësore dhe bujare.

Me belin, shatën, lopatën me kosë e drapër punonin në diell e borë , në ngrcë , akull e furtunë por me shpresën se jeta do bëhej më e mirë.

Romani është libri i pestë që unë botoj ndryshe nga tematika e poezisë është një ngjarje e bazuar në realitetin e hidhur dhe të përjetuar me emocione.

Jam munduarqë nëçdo fletë , rresht të romanittë përciell emocionalishtngjarje të përjetuara.

Çdo kush gjen vetennë fragmentet e këtij romaniose të jetuar në kohën e sistemit komunist.

Ky roman flet për një mentalitet disi të hidhur po aq të hidhursa dhe vet ngjarja që trajton.

Dashuria është emocioni më i bukur që përjeton njeriu.

*********

çdo lumturie ka një kalvar vuajtjesh të thella shpirtërore por bashkë me këto vuajtje ti përjeton edhe lumturinë më të madhe të çdo njeriu “FËMIJËN”

Vajza që kam përshkruar në roman është një vajzë e fort me të gjitha virtytet e Zanës si shkëmbi i malit të Shebenikut ku vuajtjet i janë ngulitur në çdo hap të çdo moshe në një vënd të panjohur për atë i huaj dhe larg traditës ku ajo ishte rritur atje në malet e Librazhdit ku ajri ishte aq i pastër sa dhe vet zemra e saj.

Pas dashurisë së madhe që ajo arriti të finalizonte pavarsisht kundërshtimeve të familjes.

Finalizimi i kësaj dashurie nuk zgjati për mos të thënë fare dhe pse në jetë erdhi një qenie e pafajshme por vuajtjet s’ kishin të mbaruar.

Ndonëse të pa ndërprera në fund të tunelit ka pakëz dritë dhe pas shumë kohësh arriti dashurinë e vërtetë.

Dashuria e vërtetë jo me njeriun që dashuroi po me njeriun që përjetoi vuajtjet e Zanës dhe edonte po aq shumë sa arriti tja shëronte plagët e marra në vitet e rinisë Aty kuptoi se dashuria më e madhe është mbyllja e plagëve pa lëndimetë thella .

Besa ishte një urë lidhjeqë krijoj frutin e dashurisënë familje.

Komunikimi , besnikëria dhe respekti në çift duke respektuar dy palët në familje ishin çelsi i lumturisë.

Kapërcimi i rrugëve të vështira, toleranca dhe qetësia shpirtërore ishin vlerat e njëri tjetrit kun punët e vështira sfidonin varfërinë, kohën e fusnin në punë e cila ishte në forcën e karakterit për të lartësuar figurën e babait…. punëtor…

Që fëmijët të rriten me frymën e punës dhe dashurisë mos merrnin rrugën e keqe.

Një nënë lotin e pikëllimit dhe dhimbjen e fëmijës nuk e duron.

Zoti i dha Zanës forcë si shqipe mali të shëroj plagët në heshtje në qetësinë shpirtërore nën krahët e fuqishëm të një bashkëshorti shembullor të dilnin në dritën e diellit me gjithë forvën e dashurisë së shpirtit

Mbështetja e bashkëshortit më dhuroi dritën e diellit që simbolizonte fëmijët e mi .

Ky diell myzeqar ngrohi zemrat dhe pema u formua e lulëzojnë myzeqe nga nga rrënjët e malit të Shebenikut.

Të dashur pjesmarrës dinjitetin Zana nuk e gjeti por e fitoi në stuhi e shtrengata ndonëse jeta nuk e përkëdheli por i krijoj vështirësi

Por Zoti është i madh dhe atehere kur shpresat jan të humbura ai të shtrin dorën e kështu ndodhi edhe me zanën ku prici i kaltër u mposht lindi një tjetër prinë që sakrifikoj dhe krijoj familje e Zanës më të fort më të kalitur më e aftë për të përballuar stuhi e shtërngata

3.

JU PËRSHËNDES DUKE JU INFORMUAR ,

ME NJË RELACION EVENTI ARTISTIKO-KULTURORË,SUPER TË SUKSESËSHËM TË PROMOVIMIT TË 6-TË LIBRAVE TË AUTORES SË MREKULLUESHME ZNJ. SHEQERE SINA OZUNI LUSHNJE.

Sot morëm rrugën nga Tirana për në Lushnje,me Mbretëreshën Znj. Margarita Xhepa”Nderi Kombit “, Znj. Bujana Malaj Presidente Degës Shoqatës Kulturore Artistike”Jehona Shqiptare”në Britaninë e Madhe, poetesh artiste, Znj. Anastasia Prifti motra Znj. Margarita, Znj Ida Shefja e Shtëpisë botuese”Lena Grafik” dhe Kryetare e “Jehonës Shqiptare “Zamira Mira Korance ..

Në Lushnjen e bukur plot begati në mrekulli një Qytet që ka lindur e rritur, nxjerr artistë,Aktor, shkrimtar,poetë,”Ikona Kombëtare “por dhe mbarë populli me një traditë tepër mikpritës,tepër bujarë dhe të butë nga natyra dominuese.

Qyteti i Kongresit,Qyteti Mbretëresh Margarita Xhepa, Artisten e Popullit”Ikona Vaçe Zela, që Sot në Sallën e Keno-Teatrit”Vaçe Zela” u realizua Eventi i mrekullueshëm promovues të Romanit kryevepër e 5 librat me poezi të Autores Znj. Sheqere Ozuni Sina.

Në këtë Event morën pjesë shumë personalitete,të Artist kulturës ,miq e të ftuar dhe lidër të politikës shqiptare.që Përfaqësojnë Lushnjen

Vijoj Eventi:

Në Radhën e parë përshëndeti Autorja gjithë të ftuarit e të pranishmit.

Pas ju dha fjala përshëndetëse Znj. Margarita Xhepa”Nderi Kombit “,që si gjithmonë intepretimet e saj të emocionon por në këtë event dhe Autorja vetë krijimtaritë e saja janë sociale dhe lirika që ta imponojnë emocionin e intepretimit vargut poetik por dhe për Romanin që Znj. Margarita e kish lexuar dhe ftoi publikisht që Romani Autores i Titulluar “BIJA E SHEBENIKUT NË MYZEQE”., që Skenaristët Shqiptar të realizonin një Film pasi skenari është i gatshëm.

Përshëndeti Znj. Lindita Buxheli Deputete Kuvendit Shqipërisë që Përfaqëson popullin e mrekullueshëm Lushnjar.

Një zonjë intelektuale,një nënë e mrekullueshme,një bashkëshorte fisnike ,një motër r lakmueshme dhe fat me të përfaqësuar një grua njeri i mirë me vizion universal , që din çdo shtrese të ja kthej përgjigjen si duhet dhe ta ndihmoj me shpirt dhe zemër pa anshmëri bindesh politike dhe përse Deputete e Partisë Socialisete.

Por mendoj që Qytetit Lushnjes është risi për popullin si kanë ditur me i dhënë votën por dhe një rastësi e bukur që Autoren e kishte dhe komshije në një Apartament,që foli e përshëndeti Autoren gjithë krenari .

Përshëndeti dhe N/Kryetari Bashkisë Lushnje Z. Çela Autoren.

Përshëndeti dhe Z. Ilmi Kurti “Nderi Kombit “dhe Kryetari Shoqatës “Malësia” që bashkëpunon me Shoqatën”Vunderabël”Dega Lushnje me në Krye Z. Adriatik Gega që punon me shpirt për dhurimin e shtresave me nevojë të Lushnjes si Kryesuesi kësaj Shoqate që në këtë event ishte Organizator.

Përshëndeti Zamira Korançe Autoren që në emrin e Subjektit SHKA”Jehona Shqiptare “,ju dorëzua Dosja poetike e Vitit 2023 me Çmimin e Parë të Lirikës ja dorëzoi pas Përshëndetjes saja Znj. Bujana Malaj dhe pas Leximit të Çertifikimit të Autorësisë të 6-të vëllimeve të Autores nga Zamira Korançe ja dorëzoi Deputetja Znj. Lindita Buxheli Autores Kryefjala e Eventit Znj. Sheqere Sina Ozuni.

Përshëndeti vajza Autores.

Pas përshëndetën të ftuarit tjerë si në veçanti Artistja Mësuesja e mrekullueshmja Znj. Kristiana Veliaj , Kryetare e Shoqatës Shoqata Emigranti Patra por dhe N/Kryetare Degës Shoqatës Kulturore Artistike”Jehona Shqiptare”në Greqi.

Përshëndeti dhe Z. Adriatik Gega ,që ju dorzua në Drekë dhe Dhurata e Ditëlindjes që e Festoi me 14 Prill por për arsye familjare ne smorëm pjesë në festën e tij.

Përshëndetën miq e të ftuar dhe në fund e mbylli Autorja duke bërë dhe një ftesë për një Drekë të ftuarve nga larg.

Unë me pak fjalë se nuk i kam lexuar librat e Autores por ju referova këti relacioni vetëm duke ju përshtatur e përmbledhur përshëndetësit kryesorë të këti eventi të mrekullueshëm promovues vlerash të artit të shkruarit e Krijimtarisë poetike.

Duke i uruar Autores shumë suksese në vazhdim dhe Falanderuar për Ftesën .

Mirutakofshim në eventet në vazhdim suksese

Në mjediset e artit dhe të kulturës Lushnjare , aty ku lindën dhe rriten djepat e nënave Lushnjare artistë , shkrimtarë , këngëtar, poet , politikanë , ata djepa që zërin e bijëve dhe bijave të tyre e përcollen gjithkundi nëpër botë ! Myzeqeja e butë që me urtësinë e saj i rriti dhe i edukoj se si të përcillet kultura e saj ndërshekullore.

Me bijën e saj që i dha aq shumë kombit dhe gjithë shqiptarisë duke kaluar përtej kufirit me aktrimin dhe kinomatografinë e realizuar më shumë se gjysmë shekulli e kush mund të jetë kjo përveçse Mbretëreshës shqiptare , ikona dhe Nderi i Kombit Shqiptar znj. Margarita Xhepa !

Në vendlindjen e asaj që zëri i saj buçiti lart në qiell duke tundur dallgët e detit me çiltërsinë e solos në pentagram të pa arrirës Vaço Zela ku jehona e zërit i ndigjohet dhe ngelet i gjallë për shekuj e shekuj me radhë !

Në Lushnjën e penës që nuk numërohen dot poet e shkrimtarë ashtu siç na mblodhi dhe zonja Sheqere në sallën e madhe të Teatrit “ Vaço Zela “ mu në mesin dhe zemrën e Lushnjës duke i uruar në mes artistësh dhe intelektualësh të dikastereve të ndryshme lushnjare në botimet e librave të saj ! Duke i uruar të gjithë një zëri urime dhe suksese të mëtejshme në rrugën e saj të artit dhe të letërsisë ! Faleminderit znj. Sheqere që na mblodhe në promovimin e librit tuaj dhe na dhe një mundësi tjetër që të njihemi me figura të tjera të shquara të Myzeqesë dhe Lushnjës , njëkohësisht respektit dhe vlerësimit të lartë të gjithë atyre figurave që na pritën dhe na përcollen me shumë dashuri ! Urojmë që gjithnjë takime dhe promovime të tilla të kemi sa më shumë kudo në të gjitha sofrat e mëdha të shqiptarisë ! Me respekt Bujana Malaj ! Tiranë !

About Post Author