Brunilda Resulaj:Vitrina mbuluar me zemra


Vitrina mbuluar me zemra …

Te kuqe..!

Trotuare ,ne cdo 200 m ,

apo dhe me shpesh ,

kemba te shkelte mbi petale ,

Te kuqe ..!

Buqeta modeste ..

dhe buqeta per gines gjithashtu ,

Te kuqe ..!

Dhe une per dreq ,

nje fustan te thjesht kisha vesh ,

Te kuq gjithashtu!

Thjesht nje rastesi..

Por nuk di ,vetem sot ..

Ai romanticismi qe me karakterizon ..

Ku ishte fshehur ?!

Bukuri qe nuk me josh !!

Teksa shikoja shpirtrat e njerzve qe

zbraztesi percillnin .

zbraztesi te tejdukshne

Jo rralle trishtimi i tejskajshem ecte ,

mbi petalet e shtruara ne rruge .

E teksa perpiqesha t’i shmangja syrit ,

kete bukuri fallco!!

Veten pyesja ,cfare dite eshte sot ?!

Syte lexonin nje tabele te stermadhe ..

Gezuar Shen Valentinin!!

Truri Im perkthente..

Gezuar shen tradhetia !

Syri l’te lexonte c’te donte .

Ndergjegjia ime e dinte ..

sot per shumicen eshte Shen tradhetia!!

Dashuria feston cdo cast

Do ne cdo frymarrje ..

Nuk i duhet nje dite .

Nuk i duhet nje date.

Shumica bejne surpriza me

me leke qe s’i kane fituar vet..

E shume e shume ,bejne dhurate per dike ,

Duke ja mohuar tjeter kujt !

“Zhulieta”“ betohet!!

Oh Romeot e mi ,

Do t’ju dua per jete ..!!

Te gjitheve njesoj !!

………………………………

Gezuar atyre ,qe nje dashuri te vetme provuan dhe deshen:

Familjen ,gruan!!