Buzëqeshi jetës-Floriri Z Petra


Ashtu si të vjen..!!

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Kane thene dhe shume te tjere..

Ndoshta nuk është me diell,

si në pranverë…

Vjen me shi apo stuhi,

kur stinët ngatërohen…

Dimri na troket në derë..

Zgjidhjen bëje Ti…!?

*************************

O zemër, kësaj stine rinuar

dhe pse është duke shkuar

mos i fut shpirtit trishtim,

kur mosha vjen duke u renduar..

Si majat e maleve, mbajne mbi shpine

boren shekullore. s’duan t’ja dine

Nje dite do linde nje diell

me i nxehte,

se ky qe shohim ne qiell

Do ja u shkrije ate bore

do rrjedhin rrekezat tatepjete

formohen perenjte,

bashkohen ne lumenj, derdhen ne det..

Keshtu o njeri mos mbaj merzi

kur vitet ikin e shkojne

Gezoju se ke jetuar, ne kohe..

Buzëqeshi si vite më parë

mbase zemra po të mërdhin..

Sado dhimbje të ndjejë, shpirti

bëju e fortë mos u ligështo

buzëqesh me ata sy të bukur

askush nuk të lëndon..

Asgjë nga vehtja nuk humbet

brenda shpirtit mos u thyhej

si një gotë kristali, nuk ke faj

kur si mblidhen copat asaj..

Të lëkund si varkë me vela

kjo jetë, sa andej këndej

dallgësh lundron mbi oqean…

Dhe kur rrëzohesh udhës jetë

duke ecur me hapin e lehtë…

Ngrihu ngadal, sërisht buzëqesh

sado trupi tu dhembë..

Largo frikën nga vehtja,

netëve të ftohta

ngelur shtratit përgjumur,

kur hije të vijnë drejt teje

tu pushtojnë, zemër e shpirt..

Je ti o femër krenare, jetës i thua prit..

Mos u pezmato,

kur dikush të sheh në sy,

ulën kokën, skuqesh e turpëruar

Aty rruhen dhe sekrete,

nuk ti lexon njeri..

Ec e sigurtë jetës duke kënduar..

Mos dysho për asgjë,

kur zemra të ndjen, arithmi,

koha vjen i zbulon një ditë..

Buzëqesh, ndoshta me zë të lartë

nga vehtja diçka largon ..

Mos mendo si iku kjo ditë

duke marrë me vehte gjithçka

e mira do kohë, po afron..

Ruaj breda vehtes, kujtimet

që të bëjnë të lumtur,

asgjë tjetër mos mendo..!?

Jeta nuk të bën fukara, kur punon

me mundin tuaj, diçka fiton..

Mos ruaj ndrojtjen në sy,

apo brengën në shpirt..

Lumturia të bëhet si një yll

botën për rreth të ndriçon ..

Ke mundësi, shiko pak më larg…

çfarë i more ditës sot…!?

E nesërmja nuk vonon,

me rritmin e saj, shpejt te rrefen

si valë lumi, të rremben..

Kur jetën mes njerzve e gëzon,

në gjumin e ëndrave…

….të përkëdhel neteve…

Largo çdo hije dyshimi nga vehtja

Ec me hapin tënd, ashtu si mendon

shikoje me sytë e mëndjes,

qartë e me kureshtje të ardhmen…

Perpiqu me forcat e tua,

ndoshta dhe pak më tepër…

Të falësh mirësi, paqe dhe dashuri

zemra të tjera ti bësh, të ndjehen si ju..

Kjo është pak e vështirë,

……ne shpirt ndjen dashuri..

Kur jeta me ne vazhdon,

mes stinësh kur ndrohen….

Gjithçka do kuptosh,

se jeta është e bukur, ta jetosh

me çfarëdo gjërash që sjell..

Jemi ne ata që ecim udhes jete

duhet ti përshtatemi

kur e ndjejmë se ja vlen,

le të gëzohemi si te tjere

Të jetojmë, jeten pa mbarim

me atë që e do zemra…

Buzëqeshi natyrës ashtu si e shikon,

me ata sy të bukur plot shkëlqim

Shpresën e lindur, ajo të dhuron

kur ti ecën shtigjeve të saj

çdo gjë vjen dhe shkon ,

Mos u mendo pastaj,

kur gjurmët e lëna shpirtit

na japin sërisht forcë

të qëndrojmë më këmbë..

Mbaj mënd si e vështron

këtë rrjedhë jete si lumi gurgullon….!!

Floriri Z Petra

New Jersey, USA

November 11th, 2019

Të drejtat e autorit rezervuar..