Për Ekrem Bardha-Viktor Pojani

Përgatiti –Klajdi Lulollari Pojani Qe ne fundshek. XX, kur “tranzicioni” dhjetevjecar detyroj “trurin” e shoqerise shqiptare…

Projektet për shfarosjen e shqiptarëve në Jugosllavi-Shkruan: Sami ARIFI

Shkruan: Sami ARIFI Një ndër anëtarët më famëkeq dhe më i squar që bëri ogurzinë ndaj…

Dajot-Petraq Pali

Petraq Pali Nje kusheriri im i lindur në Athinë me të dy prindër emigrantë nga Piqerni…

E kaluara e kalbëzuar e një fotografie dhe shpresa e humbur-Nga Dr.Selman Mëziu

Nga Dr.Selman Mëziu E kaluara e kalbëzuar e një fotografie dhe shpresa e humbur Botova më…

Askush si Naimi nuk i ka kënduar dashurisë e mallit për atdhe…Albert Z. Zholi

Pavdekësia e Poemës “Bagëti e Bujqësia” e cila u botua më 6 maj 1886. – Ai…

Beteja e famshme e Kolesjanit,dhjetor 1912…Nga Sakip Cami

HISTORI DHE LETËRSI Nga Sakip CAMI “Ky krajl Petri po mban zi/ Unë në Lumë s’po…

Pa dëshmorë nuk ka Atdhe, por sot s’ka më idealist si dëshmorët-Albert Z. ZHOLI

5 Maji/ Pa dëshmorë nuk ka Atdhe, por sot s’ka më idealist si dëshmorët –Dëshmorët e…

Skënderbeu dhe koloneli amerikan-Sami S. Shatri

Sami S. Shatri (Interesante: Çka tha Koloneli Amerikan, me 28 Nëntor, 2001) Me rastin e ditëlindjes…

Prof.Dr. Sadri Rexhepi-Pak fjalë për veprimtarin Ali Lajci, me rastin e shkuarjes ne amshim

PAK FJALË PËR VEPRIMTARIN ALI LAJCI, ME RASTIN E SHKUARJES NE AMSHIM Në ditën e djeshme,…

Shkruar nga Sami Arifi-Bëhet Zbulimi i Memorialit të Atdhetarit Nazim Behxhet Azeminë Sllatinë të Epërme-Komuna e Vitisë

I bëhet zbulimi i Memorialit Atdhetarit Nazim Behxhet Azemi (1949-2008) Nazim Azemi u lind më 17.02.1949…

Babait tim-Ferit Toma

Me një Gusht tridhjetë e katër; Në Orenjë të Çermenikës; Në djep nëna e përkundi, Burrërinë…

Shpërngulja me dhunë e shqiptarëve dhe lufta për pushtet në federatën jugosllave-Shkruan: Sami Arifi

Shkruan: Sami Arifi Pushteti i Josip Broz Titos mbështetej nga forca e OZN-së (Odelenje za Zashtitu…

Një intelektual i lindur!Tasim Marku

Një intelektual i lindur! – Sot në një nga sallat e Hotel Tirana Interneshëll u promovua…

Tek Piramidat nga ana jonë shkruhej germa A nga ana greke germa E-Nga Albert Z. Zholi

Flet për Telegraf, ish-oficeri i kufirit jugor Mustafa Bakiasi: Në gjithë kufirin me Greqinë ka pasur…

Masakrat ndaj shqiptarëve dhe zgjedhjet në Kosovë për Asamblenë e popujve të Jugosllavisë-Nga Sami Arifi

Nga Sami ArifiMasakrat ndaj shqiptarëve dhe zgjedhjet në Kosovë për AsamblenE e Popujve të Jugosllavisë Mosuniteti…

Në emër të vepimtarisë armiqësore-Shkruan: Sami Arifi

Në emër të vepimtarisë armiqësore, vrasje, pushkatime pa gjyq, arrestime arbitrare nga rexhimi jugosllavo-komunist Shkruan: Sami…

“Koçi Petriti ishte krenar për Korçën”-Hysen Kobellari

KORÇA ËSHTË KRENARE PĒR KOÇI PETRITIN” Mendoj se poetin Koçi Petriti duhet ta vlerësojmë si njē…

Formimi i shoqatës për kthimin e shqiptarëve të shpërngulur nga trojet e tyre-Sami ARIFI

Shkruan: Sami ARIFI Sistemi pluralist politik pasurohej përmes mekanizmave të organizimit qytetar, edhe se në kushte…

Ç’lëkurëzimi i pyllit dhe natyra vrastare njeriu po i përgatit vetes një Atlantide- Dr. Selman Meziu

Dr. Selman Meziu Skicë                                                                                  Jemi të zemruem deri në palcën e kocit. Dhimbjet na therin…

Testamenti i Atdhedashurisë….Nga Halil Rama

Halil RAMA – Mjeshtër i Madh Shqiptarët ndihen krenarë me jetën dhe veprën e “Heroit të…

“Pojani në udhën e diturisë”,ekspozitë nga studenti Klajdi Lulollari

Artikulli i përgatitur për hapjen e ekspozitës më 23 shtator 2021, botuar nga gazetari i mirënjohur…

Enigmat dhe të vërtetat shqiptare të 7 prillit 1939-Albert Z. Zholi

·  –Flasin për Telegraf, Astrit Miho, Kastriot Bezati, Muharrem Kamani, dhe Zef Bushati ·  Dita e zezë 7…

Gjelbërimi, sistemimi i skarpateve,  mbrojtja zbukurojnë peizazhet e :” Udhës së Arbrit”-Nga Dr. Selman Meziu

HYRJE               Përshkrim udhëtim nga ura e Brarit te guri fatkeq   Udhëtimet janë…

Patriot i flaktë,luftëtar trim dhe kuadër besnik i devollit dhe Shqipërisë-Nga Nexhat Nallbati

Historia e Shqipërisë dhe e zonës së Devollit është histori lufte dhe përpjekjesh titanike,histori pune dhe…

Familja Pojani, vatër e lëvizjes kombëtare-Nga Klajdi Lulollari

Njohja ime me veprën “Qëndresa e vëllezërve Pojani” e gazetarit të mirënjohur të Radio Televizionit Shqiptar,…

Zymer Mehani-Iku në përjetësi penarti Fadil L. Curri

Dje, më 6 prill pushoi zemra e shkrimtarit, gazetarit dhe intelektualit të shquar, Fadil L. CurriMe…

U rritëm me pemë të egra dhe ishim të shëndetshëm(Hymn natyrës)-Nga Sakip Cami

Nuk kam nostalgji për të kaluarën me varfërinë e tejskajshme, por për natyrën e virgjër të…

Në Festivalin e 11-të na udhëzuan ta bënim Festival modern, pastaj na dënuan-Nga Albert Z. ZHOLI

Flet për Telegraf, “Nderi i Kombit”, Bujar Kapexhiu Ai mbushi 80-vjeç, por është tepër energjik dhe…

O emër me vlerë-Zymer Mehani

Zymer Mehani(Në përkujtim të Fitnete Ramosajt) Atdhetare, o emër me vlerëTi do të jesh kujtimi, që…

Mësuesi i shquar, patrioti i flaktë dhe  flautisti i talentuar-Nexhat Nallbati

FLAUTISTI I TALENTUAR PETRO ILIA TËRPINI Hoçishti,ky fshat i historisë,gëzimit,këngës dhe besimit,fshati që bashkëjeton me kulturën,artin,pastërtinë…

Mr. Refik Gërbeshi, autori i librave zhanresh të ndryshme-Zymer Mehani

Zymer MehaniMr. Refik Gërbeshi, autori i librave zhanresh të ndryshme Refik Gerbeshi, këto ditë botoi librin…

“E mbyllçim si Asllan Osoja!”-Enver Cakaj

U lind në mes të tymit të barutit,u rrit me atë tym dhe luftoi nëpër tym…

Kurrë nuk është vonë,të flasësh për një njeri të mirë-Nga Përparim   Hysi

                               …

Vrasjet e shpeshta me armë zjarri në Kosovë-një rrezik për paqe dhe siguri shoqërore-Zymer Mehani

Zymer Mehani Në dekadën e fundit, Kosova është përballur me një rritje alarmante të rasteve të…

“Në gjurmët e jetës sime”

“NË GJURMËT E JETËS SIME” Thanas Gjiknuri FALË MIKUT TIM TË KAHERSHËM, PETRAQ JANKO PALI, më…

Të njohim historinë dhe vlerat e zonës së Devollit-Nexhat Nallbati

Nexhat Nallbati KUNDËRADMIRALI QË SFIDOI MOSHËN ZIQIRI MERO(1920-2021) Lindi në fshatin Baban të krahinës së Devollit…