Feri Arifi-MOS SHKRUNI SE CAR LlAZARI ISHTE SERB DHE ILIRIKU E BEOGRADI ISHTË TOKA TYRE

Feri Arifi   ·  MOS SHKRUNI SE CAR LlAZARI ISHTE SERB DHE ILIRIKU E BEOGRADI ISHTË TOKA…

Në qytetet e Kosovës shtohet numri i qenëve, paksohet numri i njerëzve!…

Shkruar nga Sami ARIFINë qytetet e Kosovës shtohet numri i qenëve, pakohet numri i njerëzve!… Shkruan:…

“Folklori dhe etnokultura shqiptare e Pelagonisë”

Feri Arifi Më 17.09.2022 Prof. Dr Mustafa Ibrahimi me dhuroj Librin:“Folklori dhe etnokultura shqiptare e Pelagonisë”…

Shaban Murati-Dekomunistizimi

Dekomunistizimi Është shumë lehtë ta bësh dekomunistizimin për të vdekurit. Dekomunistizimi nuk u bë kur duhej,…

Hoxhë Bodini (Sefer Bodini), Selishtë, Dibër, (1862-1913), rilindas dhe klerik atdhetar që dha jetën për atdhe

sakip cami Hoxhë Bodini (Sefer Bodini), Selishtë, Dibër, (1862-1913), rilindas dhe klerik atdhetar që dha jetën…

Shpalosjet e vrojtimeve dhe vlerësimeve të ca studiuesëve mbi shqiptarët gjatë shek. XIX dhe fillimit të shek. XX

Shkruar nga Sami ARIFI Shpalosjet e vrojtimeve dhe vlerësimeve të ca studiuesëve mbi shqiptarët gjatë shek.…

Albert Z. ZHOLI-1968, Shqipëria doli nga Traktati i Varshavës

13 shtator 1968, Shqipëria doli nga Traktati i Varshavës(54-vjetori i daljes) Nga: Albert Z. ZHOLI Formimi…

Feri Arifi: ”SERBIA,GREQIA, MAQEDONIA DHE SHTETET E TJERA SLLAVE JANË RRENA E MADHE E HISTORISË NË ILIRIK (BALLKAN)

Sot më 09.09.2022 doli nga shtypi libri më i ri i autorit Feri Arifi: ”SERBIA,GREQIA, MAQEDONIA…

Mathieu Aref-Filipi i Edinburgut

Mathieu Aref   Filipi i Edinburgut (1921-2021, lindur në Korfuz) burrë i pashëm, shtat i bukur,…

Shaban Murati-Vjedhësit e historisë së vetvetes

Shaban Murati Vjedhësit e historisë së vetvetes Nuk duhet të habitemi pse shtetet fqinjë na vjedhin…

Pushtim i trojeve tona nga ushtria serbe dhe rrezistenca shqiptare kundër tyre…

Shkruan : Sami ARIFI Në Moravën e Karadakut, me organizimin e forcave, në zonën e Gjilanit u…

Serbia nëpër kohë bëri referate, elaborate dhe memorandume ogurëzie mbi shqiptarët!… Nga Sami ARIFI

Shkruar nga Sami ARIFI Serbia nëpër kohë bëri referate, elaborate dhe memorandume ogurëzie mbi shqiptarët!… Në…

KUSH PO E PENGON UNIFIKIMIN E KOMBIT !

Shkruan Nazif Laçi KUSH PO E PENGON UNIFIKIMIN E KOMBIT ! Qe 30 vite në demokraci…

PËR INTERES KOMBËTAR NUK KA NDARJE

Sot, kur dëgjova lajmet e orë15 më gëzoi çendrimi i Heorit të gjallë të luftës, Ramush…

Kafeneja e ideve

FALENDERIM Miq te fb, me lejoni te shpreh juve dhe komunitetit vlonjat mirenjohjen me te larte…

Pas 30 vitesh simulim

SHABAN MURATI Pas 30 vitesh simulim Qeveritë e Partisë Demokratike kanë qeverisur me spiunët e vet…

Ylli M. Dilo &Eduard M. Dilo-NË KËRKIM TË ARMËVE TË ÇELO PICARIT

NË KËRKIM TË ARMËVE TË ÇELO PICARIT Nga Ylli M. Dilo &Eduard M. Dilo ÇELO PICARI…

Të  saktesojmë me sa mundemi të  kaluarën e qytetit tonë

Maksim KULLA Kjo godinё ne Lushnje, ka ekzistuar para viteve 40-tё tё shekullit tё kaluar. Ёshtё…

Fatjon Malaj-Aleksandër Dugin dhe euroazianizmi rus!

Fatjon Malaj Aleksandër Dugin dhe euroazianizmi rus! Aleksandër Dugin, emrin e të cilit e dëgjuam sërish…

12 Gusht të vitit 1912 pas jehonës së kuvendit te Junikut ,kryengritësit shqiptare hynë ne Shkup

Servet Bytyçi  ·  Në kete ditë ,12 Gusht të vitit 1912 pas jehonës së kuvendit te…

NDËRKOMBËTARË: PSE TREMBENI NGA SHQIPTARËT!?

ZYBA HYSEN HYSA: NDËRKOMBËTARË: PSE TREMBENI NGA SHQIPTARËT!?Që shqiptarët janë përfaqësuesit e racës hyjnore që bëri…

Lamtumirë Kabul!

Lamtumirë Kabul! Gëzim Llojdia 1. Pamjet e aeroportit të Kabulit si Shqipëria në 97.Si qyteti Vlorës…

Për disa neojugosllavë në Prishtinë

Shaban Murati Për disa neojugosllavë në Prishtinë Disa politikanë neojugosllavë në Kosovë, të dalë nga inkubatori…

Mëkati fillestar i diplomacisë europiane

Diplomacia europiane nuk e kuptoi në fillim dhe e mori me të mirë Hitlerin. Diplomacia europiane…

Skender Jashari: Hixhabi e fetë në Shkolla dhe regresi në Republikë të Kosovës

Hixhabi e fetë në Shkolla dhe regresi në Republikë të Kosovës Është absurde që në ditët…

Albert Zholi: “Z. Kryeministër! Përse ja prisni ëndrrën për të vazhduar mjekësinë maturantes Anxhelin Zholi që në 12 vjet ka vetëm një 9?!”

-Babai i Anxhelinës, shkrimtari Albert Zholi, miku Aristidh Kolës erdhi nga Greqia që fëmijët të mësonin…

Godo Mehmetaj:Shpëtoni të ardhmen shpëtoni Shqipërinë

Pika shiu bien mbi pluhur mbi tokën time të zhuritur mbase do mbijë ndonjë fie barë…

Ymer Nurka:“L’ AMERICA”

“L’ AMERICA” S’e harroj dot vitin 1993. Mos gaboj ishte vjeshte e dyte, apo e trete.…

Murat Shehu:FILOZOFI, MIKU DHE E VERTETA

FILOZOFI, MIKU DHE E VERTETA Te nderuar lexues, nje filozof i vjeter u thoshte miqve: “mik…

Abas Goxhaj:Një traktat ,i llojit të vet, në mbrojtje të së vërtetës dhe të drejtës..!

   NJË TRAKTAT ,I LLOIT TË VET, NË MBROJTJE TË SË VËRTETËS DHE TË DREJTËS..! -Rreth…

Shaban Murati:Dëgjoni politikanin, që e njeh më mirë se askush Serbinë dhe Ballkanin

Dëgjoni politikanin, që e njeh më mirë se askush Serbinë dhe Ballkanin Deklarata të presidentit malazez…

Murat Shehu:Për miqësinë virtuale në facebook

Për miqësinë virtuale në facebook Te nderuar miq e mikesha, ne te gjithë këtu ne fb…

Murat Shehu:Për suksesin në përgjithësi

Për suksesin në përgjithësi Suksesi i dikujt nuk perjetohet njesoj nga te gjithe. Jo te gjithe…

Ka po na qon politika – ku po shkon ky popull-milet ??

          Ka po na qon politika – ku po shkon ky popull-milet ??           Per të…

Shaban Murati:Kuriozitete diplomatike shqiptare

Kuriozitete diplomatike shqiptare Ministria e Jashtëme e Shqipërisë e ka dashur më shumë muzikën se sa…

Godo Mehmetaj:Vlore kështjellë e flamurit

Vlore kështjellë e flamurit Vlore moj ti ma shton mallin se ke përballuar dallge halle qe…