Atdheu im është këtu ku jam ulur-Ilmi Cani

Atdheu im është këtu ku jam ulur Këtu, ku qesh, ku qaj, këndoj. Atdheu im është…

Festa e flamurit-Afroviti Kruti

Vlora jonë.Vlora lule, E qendisur porsi nuse, Vlora jonë të ndrin nuri, Se tek ti u…

Çka të bëj?-Murtez Asllani

Dua të bëj shumë merkulli që jetën ta gëzojmë, sa të mira i ka jeta ne…

28 Nëntor-Ilia Kokthi

Ai flamur ajo shkabe Eshte vend e vater Eshte nene e babe Eshte gjaku qe na…

O Nentori Kuq e Zi…Selman Hysi

Nuk me rri goja sa te jeme gjalle.. Per Atdheun tim do te flase,per ket’ Vatan..…

Kemi halle mbi halle…Hajri Kasemi

Kemi halle mbi halle, qe s’zgjidhen me kenge dhe valle! Më takon mua tek oxhaku dhe…

Rigon shiu-Ilmi Cani

Ç’ shi që bie! Mbi kreshta Lisnaja Ara e vreshta! Lan rrugët, Trotuaret Gurët e zallit.…

Në Vlorë mbirë lulëkuqe-Floreta Malaj

Gëzimi hareja përmbi Vlorë zbritur ! Nëntori i dytë” shkruan historija ! Ismail Qemali dhe Is…

Mua më beso-Valbona Kolaveri

Nëse i beson ëndrrës,Shpirtin nyjeDo e lidhësh resh Do rendësh atje,Për s’di se ku,Edhe do të…

Flamuri ynë me shqiponjë…Adem Nuhaj

O flamur simboli ynë O simboli Shqipërisë Ti vulose historinë Në Ditën e Pavarsisë. Gjithë burrat…

Një yll që u shua-Vilson Mersinllari

—————————— Me dhimbje te madhe në kompjutër u ula vura duart për mbi tastjerë për të…

Sekreti-Dashnor Gërmizaj Daxha

Sekreti i buzëqeshjes forca E karakterit të disponon Zemra e gjithkujt ta largosh a të mërgojë…

Sa shumë ngjason…Mimoza Nebia

Mimoza Nebiaj Sa shume ngjason, Deti me një dashuri, Hyn ne te, Dhe nuk dihet, Ne…

Jete e mjerë-Godo Mehmetaj

Ah moj jeta ime e zeze perse me ke lënë te mjere qe kur me ikën…

Kënga e pa kënduar-Rrahim Billa

O këngë e pa kënduar O këngë e fisit tim Të ruaj porsi jetën Thesar që…

Nëntori i  Flamurit-Vilson Mersinllari

Ndjehem i plotesuar dhe shumë krenar ku unë banoj me vite,këtu në Vlorë në qytetin e…

Dita e alfabetit shqip!Afroviti Kruti

22 Nëndori dita e Alfabetit Shqip, Shqiptarët të bashkuar të gjithë kudo që ndodhen, Kongresi i…

Nëse të mungoj…Mimoza Nebiaj

Mimoza Nebiaj Nëse ndonjëherë, Te mungoj, Kujtohu qe me ty isha, Kujtohu sa here te kam,…

Poezi-Maksi Luçi

hiu troket në timen dritare Dy trendafila petalbutë frymojnë Luajnë me pikëlat qiellore lozonjare Nën epshin…

T’paktën një të kishte le…!!Zihni Ndregjoni

Të paktë një të kishte le. Mëndje ndritur ,për atdhe. Burrë i ndershëm pa atë ves.…

Fluturo shqipe krenare-Lida Abazi

Nëntor i zjarrtë Nëntori i kuq! Nëntor i gjakut! Nëntor i shpirtit Nëntor i dashurisë! Nëntor…

Shkule trenin tënd-Vaso Papaj

Unë njoh poetë, që edhe malet i lëvizin, Ndaj symbyllur si ata dhe ti ëndërro! Ёndrrat…

Kënga e zogut shtegtar!Godo Mehmetaj

Erdhi një zog në dritare krahët hapur nuk u trëb qëndroj mbi një vazo lulesh fillon…

Tre nënat-Sanie Tushi Rrokaj

Ikën koha koha rrjedhDuart shtrëngohen me duarTek të tre nënat e jetësKu ikin pa u takuat…

Qiejt e dimrit…Eli Nebi -Plaku

Vjeshta mori udhën, shkon…lulja s’çel,bari më s’binëPemët e gjora krejt i zhveshimori mjergullën, zagushin… Qiejt, dimri…

Mozaik-Ligor Stafa

Shohnjëimazh:sikurcopëtohetvetjaimedhebëhetnjëmozaiknumrashtranshendentëforcashtëpanjohuradhedorëshkrimeshtëzhubravitura.

Rrezet diellore-Floreta Malaj

Rrezet që ndricojnë fusha dhe male Bukurinë mahnitëse shikon kudo ! Flasin ato me gjuhën e…

28 nëntori-Sheqere Sina Ozuni

Erdhi prap nëntori Me festa mbushur plot. Lartë ngrihet flamuri Më i bukuri flamur në botë.…

Shpirtnxira kokëbardhë-Florentina Skendaj

Nènè moj, flokèbardha krejt, rroba nxirè. Mos mè hyrè nè dhomè, moj, hyrè e dil, dil…

Qielli i hirtë-Zymer H.Haliti

Të pata takuar dhe më parë aty te shkolla, në koridor sytë tuaj si dy margaritarë…

Nuk pres dot,sa të kam pritur…Adem Nuhaj

Vajzë , lule në lëndinë Vetëm ti ma heq mërzinë Kur të puthë gushë edhe gjinë…

Rranjët e mija-Donike Rrethej

Kujtoj , kur e vogël m’shehesha n’krahnuerin tand, kur vrahsha e pada m’rridhnin lotë, ti m’shikjoje…

Poezi-Nexhbedin Basha

nga Nexhbedin Basha PSE QAN VARGU?!… Pse qan vargu jo s’e di, A mos vallë është…

Ti je hera ime e dashurisë-Ukshin Morina

I Lerma gjakun të rrjedhi në venat e tua, lermëqë puls e zemër të vërshojnë në…

Të pres porsi lulet,vesën në mëngjes-Rrahim Billa

Ka kohë as në ëndërr , s’të kam parë As nuk e di , përse je…

Nuk më trembë asnjë tufan!Gina Kapej Xhaferaj

Nuk më tremb asnjë tufan As një ngrica që vjen nga mali Kaurrelat përmbi ballë Po…