Prof. Dr. Abdullah Mehmeti:Me shkas, lufta aktuale në Ukrainë, pas agresionit të Rusisë mbi këtë shtet fqinj të saj

Prof. Dr. Abdullah Mehmeti Me shkas, lufta aktuale në Ukrainë, pas agresionit të Rusisë mbi këtë…

Marrëdhënie e afërtë midis filozofisë dhe teologjisë

Procesi Evolucionar Mendor Marrëdhënie e afërtë midis filozofisë dhe teologjisë PYETJE: (Stylianos Arabantinos) Pse jo Filozofia…

Feri Arifi :A e dinë Anomorava se 50% nuk janë kosovarë

 Feri Arifi :A e dinë Anomorava se 50% nuk janë kosovarëShkroi: Feri Arifi Tanushë. Termi kosovar…

Erget Cenolli:T’i ndihmojmë siç na kanë ndihmuar

T’I NDIHMOJMË SIÇ NA KANË NDIHMUAR Sot kur kërkohet mikpritja e refugjatëve, nga Ukraina dhe vende…

Feri Arifi:Nga kush erdhi mashtrimi madh në Ilirik

NGA KUSH ERDHI MASHTRIMI MADH NË ILIRIKVasa Pelagiç, më 1867 mashtroj popullin ortodoks shqiptarë, që me…

Prof. Sabit Abdyli:Feri Arifi Gjurmues rrënjësh tona

SHKRUAN: Prof. Sabit Abdyli-Portrete: FERI ARIFI GJURMUES RRËNJËSH TONA Ka vite që ndjek veprat monografike të…

Krijimtaria e kompozitorit Aleksandër Peçi

Agim  Xh. Dëshnica:Nata e ftohtë e vrasjeve  pranë urës

Agim  Xh. Dëshnica       Pas pyetjesh e kërkimesh të shumta, aty nga viti 1993, buzë lumit…

Sabit Alidema:Nga erdhën fisi Thaç në Pozharan?

Sabit Alidema Nga erdhën fisi Thaç ne Pozharan? PER TE REALIZUAR kete teme, duhet analizuar me…

Ilirian Ali:Babai im

Ilirian AliBabai im Te kjo shtëpi e bardhë , e thjeshtë, e ndërtuar nĕ vendin më…

Sami Arifi:Marrëveshja xhentollmente e Presidentit Tito në Split për shpërnguljen e shqiptarëve në Turqi !…

Shkruar nga Sami ARIFI Pas largimit me dhunë të shqiptarëve siç thuhet me “rrënjë e me…

Feri Arifi:Me nipin e  Hasan Kabashit, Skender Rexhepin

ME NIPIN E HASAN KABASHIT, SKENDER REXHEPINMë 16.02. 2022, pata fatin të takohem me nipin e…

Paulin Z. Zefi:Bërthamën e parë protourbane të Lezhës

Paulin Z. Zefi Në kohën kur paraardhësit e shumicës së europianëve të sotëm jetonin ende nëpër…

Feri Arifi:Sot Tanusha ka dy festa!

Sot Tanusha ka dy festa! Njera u mbajt në Viti për herë të parë pas 77…

Nazif Laçi:Dodë Gaspër Doda

Shkruan Nazif Laçi Dodë Gaspër Doda U lind më 21 janar 1917., në Binçë nga prindërit…

Nexhat Hakiu:Pëshpëritje vjeshte

Si Shën Valentin po sjellim një poezi nga një prej poeteve te burgosur nga Diktatura Pëshpëritje…

Sabit Alidema:Fadil Abazi një anëtar të SHSHK” R.M.”Vitias

Shkruan për një anëtar të SHSHK” R.M.”VITIAS FADIL ABAZI Ditëlindja: 17 maj 1965 Vendlindja: Sllatinë të…

Feri Arifi:Babai i dy luftarve të Atdheut,Shukri Hajdin Iliazi nga fshati Debelldeh

Feri Arifi SOT MË 09.02.2022 U VORROS BABAI I DY LUFTARVE TË ATDHEUTSHUKRI HAJDIN ILAZI NGA…

Shaban Murati:Për antifashistët e tullave

Për antifashistët e tullave Në vitin 2015 kur kryeministër i Serbisë ishte Aleksandër Vuçiç, Serbia i…

Feri Arifi:Breza në luftë,,,

BREZA – në luftë me TURK e në luftë me SERB .HISTORI E LUFTË ME PRERJE…

Vdekja e Leninit më 21 janar 1924  në orën 18,50 minuta

Redaktori i rubrikës :”Dossier” 1. Lenini vdiq, më 21 janar në orën 18,50 minuta. Pas vdekjes…

Feri Arifi:Xhemail Jakupi- Mësues në Tanushë

XHEMAIL JAKUPI- MËSUES NË TANUSHËMësuesi shqiptari e atdhetari që banon me familje në Tanushë!Xhemaili, u mishrua…

Sabit Alidema:Kush ishte Prof. Dr. Zekeria Cana?

Kush ishte Prof. Dr. Zekeria Cana? Dështimia është ma e madhe se rezultati.Ky është një faktThonin…

Bashkim Golemi :Një kujtim ….

Bashkim Golemi Një kujtim …. Histori dhe poezi shkrimtari ALBANESE : BASHKIM GOLEMI SHQIPERI – SCUTARI…

Arbëreshi Anselmo Lorechio dhe vlerësimi nga Kuvendi Kombëtar i vitit 1924

Redaktori i rubrikës:”Dossier” 1. “La Nazione Albanese” (Kombi shqiptar: 1897-1924), organ politik, letrar ,kulturor në gjuhën…

Simon Mirakaj nxjerr dokumentin se kush i shpëtoi hebrenjtë

Redaktori i rubrikës :”Dossier” Në një postim në facebook zoti Simon Mirakaj ka nxjerr një dokument…

Pirro Minella Millona:Kujtime nga Gjirokastra

CIKLI : KUJTIME NGA GJIROKASTRA!!! …. ” A e mban mend Kostandin Hido lojrat qe luanim…

Sami Arifi:Shtrirja e shqiptarëve në trojet stërgjyshore dhe lufta e tyre për liri e pavarësi…

Shkruan: Sami ARIFI Sipas shkencëtarit francez, Ami Bue (Ami Boue) (10) në vitin 1838, në një…

Kongresi i Lushnjës dhe Dhimitër Qypi

Redaktori i Dossier Patrioti Dhimiter Qypi me një kontribut të rëndësishëm në kulmin e përndritjes tonë…

Pirro Minella Millona:Dedikuar Hysni Hatipit në 15 vjetorin e përjetësisë!!!

Pirro Minella Millona Dedikuar Hysni Hatipit në 15 vjetorin e përjetësisë!!! …..” Në Elbasan me Aktorin,…

Kur Galileo Galileit i dërgonin një kopje të poemës: “Scanderbeide”

Kur Galileo Galileit i dërgonin një kopje të poemës: “Scanderbeide” 1. Gezim Llojdia Dikur Galileo Galileu…

Autori i librit te luftës së Vlorës,si e përshkruan Amantian e lashtësisë ?

Autori i librit te luftës së Vlorës,si e përshkruan Amantian e lashtësisë ? Gazeta Destinacioni 1.…

Sami Arifi:Si erdhi deri te emri shqiptar dhe Shqipëri?!

Sami Arifi Si erdhi deri te emri shqiptar dhe Shqipëri?! Shkruan: Sami Arif Jo vetëm për…

Fahri Xhara:Sa kohë e kohë po iu them që serbët po na e vjedhin historinë.

Fahri Xhara Sa kohë e kohë po iu them që serbët po na e vjedhin historinë…

Sami Arifi:Të ngriten shqetësime nga RSH-së dhe RK-së për Bihorin dhe të argumentohet gjenocidi serb nëpër kohë te ndërkombëtarët…

Shkruar nga Sami ARIFI Të ngriten shqetësime nga RSH-së dhe RK-së për Bihorin dhe të argumentohet…

Feri Arifi:Katundi Buzavik

Feri Arifi Katundi Buzavik Studim Mos të flitet pa shënime se nesra po biem në kundershtim…