Prof. Sabit Abdyli:Feri Arifi Gjurmues rrënjësh tona

SHKRUAN: Prof. Sabit Abdyli-Portrete: FERI ARIFI GJURMUES RRËNJËSH TONA Ka vite që ndjek veprat monografike të…

Krijimtaria e kompozitorit Aleksandër Peçi

Agim  Xh. Dëshnica:Nata e ftohtë e vrasjeve  pranë urës

Agim  Xh. Dëshnica       Pas pyetjesh e kërkimesh të shumta, aty nga viti 1993, buzë lumit…

Sabit Alidema:Nga erdhën fisi Thaç në Pozharan?

Sabit Alidema Nga erdhën fisi Thaç ne Pozharan? PER TE REALIZUAR kete teme, duhet analizuar me…

Ilirian Ali:Babai im

Ilirian AliBabai im Te kjo shtëpi e bardhë , e thjeshtë, e ndërtuar nĕ vendin më…

Sami Arifi:Marrëveshja xhentollmente e Presidentit Tito në Split për shpërnguljen e shqiptarëve në Turqi !…

Shkruar nga Sami ARIFI Pas largimit me dhunë të shqiptarëve siç thuhet me “rrënjë e me…

Feri Arifi:Me nipin e  Hasan Kabashit, Skender Rexhepin

ME NIPIN E HASAN KABASHIT, SKENDER REXHEPINMë 16.02. 2022, pata fatin të takohem me nipin e…

Paulin Z. Zefi:Bërthamën e parë protourbane të Lezhës

Paulin Z. Zefi Në kohën kur paraardhësit e shumicës së europianëve të sotëm jetonin ende nëpër…

Feri Arifi:Sot Tanusha ka dy festa!

Sot Tanusha ka dy festa! Njera u mbajt në Viti për herë të parë pas 77…

Nazif Laçi:Dodë Gaspër Doda

Shkruan Nazif Laçi Dodë Gaspër Doda U lind më 21 janar 1917., në Binçë nga prindërit…

Nexhat Hakiu:Pëshpëritje vjeshte

Si Shën Valentin po sjellim një poezi nga një prej poeteve te burgosur nga Diktatura Pëshpëritje…

Sabit Alidema:Fadil Abazi një anëtar të SHSHK” R.M.”Vitias

Shkruan për një anëtar të SHSHK” R.M.”VITIAS FADIL ABAZI Ditëlindja: 17 maj 1965 Vendlindja: Sllatinë të…

Feri Arifi:Babai i dy luftarve të Atdheut,Shukri Hajdin Iliazi nga fshati Debelldeh

Feri Arifi SOT MË 09.02.2022 U VORROS BABAI I DY LUFTARVE TË ATDHEUTSHUKRI HAJDIN ILAZI NGA…

Shaban Murati:Për antifashistët e tullave

Për antifashistët e tullave Në vitin 2015 kur kryeministër i Serbisë ishte Aleksandër Vuçiç, Serbia i…

Feri Arifi:Breza në luftë,,,

BREZA – në luftë me TURK e në luftë me SERB .HISTORI E LUFTË ME PRERJE…

Vdekja e Leninit më 21 janar 1924  në orën 18,50 minuta

Redaktori i rubrikës :”Dossier” 1. Lenini vdiq, më 21 janar në orën 18,50 minuta. Pas vdekjes…

Feri Arifi:Xhemail Jakupi- Mësues në Tanushë

XHEMAIL JAKUPI- MËSUES NË TANUSHËMësuesi shqiptari e atdhetari që banon me familje në Tanushë!Xhemaili, u mishrua…

Sabit Alidema:Kush ishte Prof. Dr. Zekeria Cana?

Kush ishte Prof. Dr. Zekeria Cana? Dështimia është ma e madhe se rezultati.Ky është një faktThonin…

Bashkim Golemi :Një kujtim ….

Bashkim Golemi Një kujtim …. Histori dhe poezi shkrimtari ALBANESE : BASHKIM GOLEMI SHQIPERI – SCUTARI…

Arbëreshi Anselmo Lorechio dhe vlerësimi nga Kuvendi Kombëtar i vitit 1924

Redaktori i rubrikës:”Dossier” 1. “La Nazione Albanese” (Kombi shqiptar: 1897-1924), organ politik, letrar ,kulturor në gjuhën…

Simon Mirakaj nxjerr dokumentin se kush i shpëtoi hebrenjtë

Redaktori i rubrikës :”Dossier” Në një postim në facebook zoti Simon Mirakaj ka nxjerr një dokument…

Pirro Minella Millona:Kujtime nga Gjirokastra

CIKLI : KUJTIME NGA GJIROKASTRA!!! …. ” A e mban mend Kostandin Hido lojrat qe luanim…

Sami Arifi:Shtrirja e shqiptarëve në trojet stërgjyshore dhe lufta e tyre për liri e pavarësi…

Shkruan: Sami ARIFI Sipas shkencëtarit francez, Ami Bue (Ami Boue) (10) në vitin 1838, në një…

Kongresi i Lushnjës dhe Dhimitër Qypi

Redaktori i Dossier Patrioti Dhimiter Qypi me një kontribut të rëndësishëm në kulmin e përndritjes tonë…

Pirro Minella Millona:Dedikuar Hysni Hatipit në 15 vjetorin e përjetësisë!!!

Pirro Minella Millona Dedikuar Hysni Hatipit në 15 vjetorin e përjetësisë!!! …..” Në Elbasan me Aktorin,…

Kur Galileo Galileit i dërgonin një kopje të poemës: “Scanderbeide”

Kur Galileo Galileit i dërgonin një kopje të poemës: “Scanderbeide” 1. Gezim Llojdia Dikur Galileo Galileu…

Autori i librit te luftës së Vlorës,si e përshkruan Amantian e lashtësisë ?

Autori i librit te luftës së Vlorës,si e përshkruan Amantian e lashtësisë ? Gazeta Destinacioni 1.…

Sami Arifi:Si erdhi deri te emri shqiptar dhe Shqipëri?!

Sami Arifi Si erdhi deri te emri shqiptar dhe Shqipëri?! Shkruan: Sami Arif Jo vetëm për…

Fahri Xhara:Sa kohë e kohë po iu them që serbët po na e vjedhin historinë.

Fahri Xhara Sa kohë e kohë po iu them që serbët po na e vjedhin historinë…

Sami Arifi:Të ngriten shqetësime nga RSH-së dhe RK-së për Bihorin dhe të argumentohet gjenocidi serb nëpër kohë te ndërkombëtarët…

Shkruar nga Sami ARIFI Të ngriten shqetësime nga RSH-së dhe RK-së për Bihorin dhe të argumentohet…

Feri Arifi:Katundi Buzavik

Feri Arifi Katundi Buzavik Studim Mos të flitet pa shënime se nesra po biem në kundershtim…

Sami Arifi:Shqiptarët e sotëm e vetmja mbetje nga pellazgjia!…

Shkruar nga Sami ARIFI Shqiptarët e sotëm e vetmja mbetje nga pellazgjia!… Shkruan: Sami ARIFI Kultura,…

Kush janë tre kalat në luginë?

?Gëzim Llojdia 1.Amonica apo Amantia?Kur Ago Agaj, i emigruar përtej oqeanit,shkruante ditarin historik të vitit 1920…