Qan një nënë e gjorë:Nga Godo Mehmetaj

QAN NJË NËNË E GJORË! Në derë të shtëpis qanë një Nënë me lotë qanë e…

Elisabeta Gockaj:Do të doja

Do te doja Do te doja.. t’ju dhuroja boten, por ah..qe as’kush se di, si bota…

Fatmir Pushi:Mos e lëndoni shpirtin

MOS E LËNDONI SHPIRTIN FATMIR PUSHI Kur shpirti është si “limon” i shtrydhur, Mos e prek…

Florentina Skendaj:Nënave

Nènave,atyre ,qè mbjellin jetèn… Zèri juaj,nè botèn mbarè,kambanè ,tè ndalè llahtarè!….Kohè e trubulltè,si lumè i rrèmbyer,fryrè…

Zihni Ndregjoni:Nëna jote,nëna ime…!!

NËNA JOTE,NËNA IME….!! Kush të mbajti nga do shkoi.N’bark të kishte dhe punoi.Kur të lindi t’dha…

Ildije Xhemali:Kërkoni falje!

KËRKONI FALJE! Paqen kam në shpirt dhe pse mund të më quani të marrë. Nuk është…

Gina Kapaj Xhafera:Mësuesve të mi

Sa pak një shportë me lule për ju! Mësuesve të mi Për ju kam një shportë…

Godo Mehmetaj:Gëzuar festën fësues

Gëzuar Festen Mësues Sa here vjen shtate marsi kjo feste e bekuar fëmijët vrapojnë me lule…

Elisabeta Gockaj:A.b.c.-ën ti më mësove

Jam e lumtur, qe prej shpirtit, shkruaj sot, te mijat ndjenja, kete dhurat, ma dha mesusja,…

Ermentila Guci:Me jep dorën…

Nepër errësirë t’ecim po ti ma jep dorën, Shiko përtej ështē dritë,e energji… Mbi dritare bien…

Naim Salihi:Fol shqip

Godo Mehmetaj:Kush se njohu Labërinë

KUSH SE NJOHU LABERINE Kush se njohu laberine te gjithe ja degjuan zene fisnik dere me…

Gina Kapaj Xhaferaj:Ndihet pranverë

Ndihet pranverë Po ndjej pranverën që vjen te livadhet.Zogjtë e dallandyshet zëre se kanë ardhë.Flladi i…

Naim Salihi:Lufta Speciale

Afroviti Kruti:Mirëserdhe pranvere !

Erdhi Marsi si nga hera, Trokiti ne dere pranvera, Sythet celur si gjithmone, Plot arome lule…

Natasha Ilia:Bleta dhe Grerzat

Bleta dhe Grerzat. Njē bletēz e vogēl na mērzitet njē herē, U tha shoqeve troç largohem…

Sheqere Sina:Me dashuri për jetën

ME DASHURI PËR JETËN Kam në shpirt paqe e dashuri, dhe njerëzit i vras me mirësi.…

Sonja Haxhia:”Kthim me Diellin”

Poezi shkeputur nga cikli poetik ”Kthim me Diellin,” ~s.h.~ Mos ec drejt meje, mund dhe s’…

Eduart Veli:Dashuri e pamundur,moj hënë…

DASHURI E PAMUNDUR, MOJ HËNË… Në mesnatë u putha me Hënën si i marrë, askush s’ka…

Danel Cana:Nata na dëgjoi

– NATA N’A DËGJOI Shkoi mikja ime shkoi, një fjalë dot s’ja fola! Pa ra nata,…

Zyba Hysa:Farëzat e Dashurisë…

FARËZAT E DASHURISË…FEMRA, dhuratë nga PERËNDIA,Ka mbrenda shpirtit farëzat e dashurisë,Gjithë jetën është në kërkim,Shtrati të…

Ndue Ruçi:Natë fundshkurti

Natë fundshkurti Fundshkurti sonte… eh, kjo natë!… Nuk di përse po më le zgjuar!… Përbri, fle…

Floriri Z Petra:Mos sillni zhgënjim…

MOS SILLNI ZHGËNJIM… >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> Tek fëmijët erdhur në jetë, nga një dashuri.. Mos mbeten jetim… Kur…

Godo Mehmetaj:Atje më çon zëmra ime

ATJE MË CON ZËMRA IME Andrej nga vëndet e mia ku ka folenë gjeraqina ngopet syri…

Eduart Veli:Buqetë puthjesh!

BUQETË PUTHJESH ! Drita më puth ballin,me buzët e nënës. Më flet lehtazi,një trëndafil i sapo…

Elisabeta Gockaj:Do të sajosh ti përrallën e përjetshme

Do të sajosh ti prrallën e përjetshme Për ç’do gabim e di do t’më fajsosh !…

Adem Nuhaj:Labëri sofër zakoni…

Labëri sofër zakoni …….. Labëri plot më shkëmbinjë Vajzat rritur gjeraqinë Labëri plot me legjenda Djemtë…

Naim Salihu:Në ditarin e tymit

Valbona Kolaveri:Sirenat

SIRENAT Sirenat e shpirtitPo këndojnë vetminë Varg i panjohurZemra shplodh dhembjen Këngën e harresësPo e zbojnë…

Isa Muça:Fëmijëve

Ç’e zbukuron natyrën? Male e fusha c’i gjelbëron? Po jetën c’e gjallëron? Janë fidanët gjelbëroshe Dhe…

Gezim Bega:Ktheu pëllumbesha ime

Ktheu pëllumbesha ime Si m,u largove ti pëllumbesha ime,vall në ndonjë pemë ka ngritur fole,Po pres…

Sheqere Sina Ozuni:Ulkonjat

SHEQERE SINA OZUNI Herët pa gëdhirë Kjo ulkonje ushqim kërkonte këlyshët e vet t’i shtonte .…

Fatmir Pushi:Lufta dhe faktori njëri

Kur fillon një luftë !….. Politikanët japin municion, Të pasurit japin ushqime , Të varfërit dërgojnë…

Gina Kapej Xhaferaj:Më sill një diell

Më sill një diell Më sill një diell më të ngrohtë E unë të të sjell…

Sanie Tushi Rrokaj:Meditim

Mos kerko pergjigje nga jeta .Ndonjehere te vjen bardhe e ziNdonjehere me ngjyreLere ne rrjedhojen e…

Eduart Veli:Kush jemi ne të dy?

Kush jemi ne të dy ?Pyes veten, vite me radhë.Kush jemi ne?Mos vallë..,jemi dy pëllumba të…