Zija Çela:U kënaqëm, sepse u deshëm…

Zija Çela – Me studentë të Universitetit Qiriazi – Tash i them vetes, po sikur ato…

Arqile Gjata:Ndikimet e folklorit të trevës të Labërisë në poezinë e Ali Asllanit, Nexhat Hakiut dhe Fatos Arapit!!!

Arqile Gjata Kumtesë Studimore gjata.arqile2@gmail.com Përmbledhje Poezia lirike, si pjesë e rëndësishme e komunikimit dhe shprehje…

Takim me poetin dhe shkrimtarin shqiptar Bashkim Golemi

Takim me poetin dhe shkrimtarin shqiptar Bashkim Golemi. Edhe një herë BASHKIM na paraqet perla të…

Fleta e fundit e kalendarit të Atjonit…

Eda Agaj Zhiti Dhjetor me ngjyra dimri, por të ngrohta, si të shtëpisë, me diçka si…

Kozeta Zylo: Mezhgorani, Asim Zeneli dhe Lufta për Liri!

Kozeta Zylo ! Mezhgorani, Asim Zeneli dhe Lufta për Liri Lavdi Dëshmorëve të Kombit që luftuan…

Flamuri origjinal i ngritur nga Ismail Qemali është i Spiridon Ilos-ai flamur u dogj nga armiqt e kombit

Gezim Llojdia 1.Ku është flamuri qe u ngreh nga dritarja e mesme e divahanit të Xhemil…

Seti Pezaku Vladi:Jehonë krenarie

Seti Pezaku Vladi (Kushtuar grave dhe vajzave shqiptare në luftë për liri). Ripostim Sot te ju,…

Pirro Minella Millona:Dedikuar tërë luftëtarëve që sollën lirinë!!!

Pirro Minella Millona ….” Xhaketa e vjeteruar e partizanit veteran, sot i harruar…!!” …E pashe dje,…

Kasam Shaqirvela :Njëqind e nëntë vjet th’rras e trokas

Kasam Shaqirvela Mbi njëqind vjet Pavarësi Mbi njëqind vjet pa Shqiptari Feston Kosova,Ilirida,Çamëria Presheva madje dhe…

Prof. Tyran Prizren Spahiu:Kulla e pajtimit( Anton Cetta)

Prof. Tyran Prizren Spahiu:Kulla e pajtimit( Anton Cetta) TANI, kërkojmë të hapen dyert e Mauzoleumit,yjet këtë…

Keltjeta Shehu:Të jetosh në Londër

Keltjeta Shehu. Londër. Shqipëria e vendosur në zemër të Evropës por për fat të keq të…

KADARE – “Kalorës i Madh i Urdhrit të Yllësisë së Frankofonisë dhe dialogut midis kulturave”

Akademia e Shkencave e Shqipërisë/Academy of Sciences of Albania shkruan ne facebook: KADARE – “Kalorës i…

Sejmen Gjokoli :Në ditën e kryeveprës tonë…

Sejmen Gjokoli 16 vite më parë, në 25 Tetor 2005, Iso-Polifonia shqiptare u shpall nga UNESCO…

Nazif Laçi :Dita e flamurit 28 nëntori 1912

Laçi Nazif-KosovaPress Shkruan Nazif Laçi Nazif Laçi :Dita e flamurit 28 nëntori 1912 Kombi shqiptar, është…

Violeta Kadriu:Bashkë me ju do t’ i bie zjarrit e parajsës anëpëranë

VIOLETA KADRIU (Viktimave shqiptare të Maqedonisë,që humbën jetën në aksident në Bullgari) Kurrë nuk ndahem nga…

Kuvendi Ndërkombëtar i Studimeve Albanologjike nga datat 24-28 nëntor në Tiranë

Mbahet nga datat 24-28 nëntor në tiranë KUVENDI NDËRKOMBËTAR I STUDIMEVE ALBANOLOGJIKE MBAHET NGA DATAT 24-28…

Arqile V. Gjata :Vlera artistike e frazeologjisë në poezinë çame!!!

Arqile V. Gjata Kumtesë studimore nga Arqile V. Gjata Emigrant në Athinë- gjata.arqile2@gmail.com Përmbledhje! Poezia çame…

Kristo Çipa :Dhe në yje varën djepë

 Kristo Çipa :Dhe. në. yje varën. djepë Nga KRISTO ÇIPA “Mjeshtër i Madh” Në vazhdim të…

Kasam Shaqirvela, :Në vigjilje të Festës për Ditën e Alfabetit Shqip

Poezi nga Kasam SHAQIRVELA, e marrë nga libri tij poetik me titull: ”KORRIDOREVE TË KOHËS” *…

Zija Cela:Zotëri, porosia juaj arriti- Pica të ngrohta dhe libra të ftohtë –

Zija Cela:Zotëri, porosia juaj arriti – Pica të ngrohta dhe libra të ftohtë – Pas perurimit…

Eda Zhiti :“ANTOLOGY”në Kinë  përfshihet Visar Zhiti dhe Jeton Kelmendi

                Eda Zhiti :“ANTOLOGY”në Kinë  përfshihet Visar Zhiti dhe Jeton Kelmendi Universal poetry from today” (ANTOLOGJI…

Brizida Gjikondi në panair me shqipërimin e librit “Mbi Shqiptarët, kërkime dhe mendime” e arbereshit te madh Vincenzo Dorsa

Pika ime e fortë nuk është reklama…Por tek MEDIAPRINT në Panair ndodhet dhe shqipërimi im.. “Mbi…

Nazif Laçi :Suprimimi i autonomisë së Kosovës

Laçi Nazif-Kosova Press Shkruan Nazif Laçi Nazif Laçi :Suprimimi i autonomisë së Kosovës Serbia pas akcionit…

Përparim   Hysi:Libri me poezi”Kalërim në tokën e ëndrrës”  i Odise Plakut

                     (ese) Nga Përparim   Hysi Sholom Aleichem…

Kristo Çipa :Unë i dashuroj gjenitë

Në kinematografinë dhe dramaturgjinë shqiptare dy personalitete të fuqishme që kanë lënë vulën e tyre të…

Viktoria Xhako: Udhëkryq me emra të ajërt

Viktoria Xhako … udhëkryqi ynë… Sepse edhe ne ishim pa peshë,Ndonëse format e fjalëve i patëm…

Panairi i 24 i Librit

“Fjongo në qiell”

Poeti Marash Mirashi ka botuar se fundmi librin poetik.Autori është shprehur rreth botimit:   “Fjongo në qiell”,…

Marrëveshje për krijimin e fondacionit “Muzeu Hebraik Shqiptar”

Ministria e Kulturës Elva Margariti në një postim të sajin ne facebook shkruan: Muzeu Hebraik nuk…

Shkrimtari Albert Zholi me botimin:Dashuri pa kushte

Miqtë e mi! Sot doli në qarkullim libri im i 23-të. Ky libër me tregime për…

Ildije Xhemali:Ç’ donte Lumjani në shtëpinë tonë ?!

Ildije Xhemali:Ç’ donte Lumjani në shtëpinë tonë ?! Kujtesa në moshën e tretë ka arkivin e…

Teuta Gjata:Dimmi di si!!!!

Teuta Gjata Il tuo si, Sara come l’aria Senza quale  I polmoni non può vivere. Il…

Timo Mërkuri:Prishësit e këngës

Nga Timo Mërkuri Nje ditë shtatori të vitit 2007 ,ndërsa shikoja TVSH tek po jipte një…

Si shkohet  në Kosovë poezia e njohur e Visar Zhitit

Si shkohet  në Kosovë poezia e njohur e Visar Zhitit, Eda Agaj Zhiti Është poezia e…

Namik Selmani:Në vazhdim të një proze moderne

NAMIK SELMANI Mendime për vëllimin me tregime Porta e mbyllur e Dashirisë e autorit Hyqmet Hasko…

Luan Rama:Dashuri e nëmur në Maligrad

:Dashuri e nëmur në Maligrad (roman botuar në maqedonisht, botimet JON) * * *(fundi i librit)……