Vaso Papaj:Një grusht qiell

Një grusht qiell Se ç’qenë ca kohë furtune dhe qiellin na e vodhën.Ti ishe zjarr i…

Abas Goxhaj:NAIM’ I KËNGËS..!

NJË VIT, QË PUSHOI KËNGËN BILBILI..! U SHUA NAIM’ I KËNGËS..! Me lot kënga i flet…

Sherife Allko:Valët e pranverës

Sherife Allko Valët e pranverës Majë degës së kumbullës, Një syth,çeli lulen e bardhë . Mbi…

Tyran Prizreni Spahiu:Teatri ‘Bekim Fehmiu’ Prizren

Tyran Prizreni Spahiu Teatri ‘Bekim Fehmiu’ Prizren Ka kohe shijen e teatrit nuk kam ndier, as…

Jorgos Zalokostas:Puthja

Jorgos Zalokostas Puthja Një bareshë dashurova, nje vajzë lakmuese, dhe e dashurova shumë, isha zog që…

Sami Arifi:S’hezitojnë shkjaun prapë ta bijnë n’ pushtet!…

Shkruan: Sami Arifi Mos i falëndero ish-mbetjet që prapë janë t‘dështuar, me punën tuaj që bëre…

Përparim Hysi:Dita  e Shën Valentinit

Dita  e Shën Valentinit                (poezi) Nga   Përparim Hysi SHËN…

Anelja Lako:Kjo është dashuria?

Kjo është dashuria? Me frymë të prek,Të ndjej me psherëtimë…M’kthehet avull që djeg,Nis zemra shkreptimë… S’më…

Rajmonda Qose:Kur dita nis me ty

Rajmonda Qose Kur dita nis me ty Mbi kurmin tënd, dita derdh shkëlqiminHapat e tu ndjekin…

Sonja Haxhia:Kalë i bardhë

Sonja Haxhia Kalë i bardhë Kalë i bardhëme thundrra të hekurtashkel mbi dallgët shkëmboree valët ngrejnë…

Pirro Minella Millona:”E dija që do të vije, të ka pritur Nenja tërë këto vite…!!!”

Pirro Minella Millona…”E dija që do të vije, të ka pritur Nenja tërë këto vite…!!!” ….Me…

Violeta Kadriu :Po s’ të pata

Violeta Kadriu :Po s’ të Pata M’ u cungoftë e fjalës shpata, m’ u shkurtofshin flokët…

Katerina Leka:Pak nga pak

Katerina Leka Pak nga pak Pak nga pak, Malli bëhet mal. Pak nga pak, shkëndija bëhet…

Sonja Petro:Reflektim

Sonja Petro Reflektim Në portën e jetësndalem e vetmuarkthyer kokën pasasgjë s’kam harruar . Kërrusur prej…

Katiola Karoli:Tunduesi im!

Katiola Karoli Tunduesi im! Vështrimi jot tundues . Rindez furishëm je pasion. Hedh krahët rreth belit…

Katerina Leka:Një ditë e rëndomtë

Katerina Leka Një ditë e rëndomtë Një ditë të rëndomtë, emri yt nuk do ketë më…

Sami Arifi:Dy rrugë ishin n’robëri!

Shkruar nga Sami ARIFI Dy rrugë ishin n’robëri! Shkruan: Sami Arifi Rruga e nderit me sakrifica,…

Sabit Alidema:Esenca e lirisë,ndalne turrin

Sabit Alidema Esenca e lirisë,ndalne turrinMë ispiroj një nënëJemi në tokënE të parëve tonëmos ikni nga…

Sherife Allko:Tatuazh në zemrën time

Sherife Allko Tatuazh në zemrën time U bëra një re e bardhë,ngadalëmbi qerpik t’u ula pa…

Venetike Cako:Zemra më shtrydhet

Venetike Cako Zemra më shtrydhet Trupin kam mbuluar, plagët rëndojnë shumë,Që kur lamë vatanin, brigjeve pa…

Vera Abdyli:Dy tri fjali, motrës sime

Dy tri fjali, motrës sime më rastin e dhjetë vjetorit… ********** I ra rrezja e syve,…

Fatmir R Gjata:Se ikëm

Se ikëm Se ikëm pandehur me djajtë në ferr, Të vrarë e plagosur, të çmëndur e…

Daut Maliqi:Urat e miqësisë

Daut Maliqi Urat e miqësisë Mos shkoni malit, Rrugëve më leqe, Se mund tu ndodhë, Diç…

Petro Sota :Ngrica e janarit

Petro Sota Ngrica e janarit Kjo ngricë e janarit po më kujtonteNjë kohë të shkuar, e…

Berzat Sadiku:”Piktura D.”

Berzat Sadiku:Piktura D.” Ti nuk ke qenë pranë Isabel de Porcel? Në buzëqeshje shfaqet e brengosur.…

Sabit Alidema:Nuk përputhet rezultati…

Sabit Alidema Nuk përputhet rezulltati.Për të gjithë ata që besojnë Analizë e thell e mire S’mund…

Hiqmet Mehmetaj:Edhe pse dimër, jetoj me vjeshtën

Hiqmet Mehmetaj Edhe pse dimër, jetoj me vjeshtën Tek plepi i ngjyer me vjeshtën e artë,…

Berzat Sadiku:Enkas për ty

Berzat Sadiku Enkas për ty Vitet vijnë e shkojnë.Shkojnë e vijnë.Unë e kam kohën timenë të…

Lumni Nimani:Afsh Atdheu

Lumni Nimani Afsh Atdheu Vargun më të ëmbël për ty, nga thellësi e shpirtit e nxorra…

Daut Maliqi :Tezja Ime

Daut Maliqi Tezja Ime  Tezja ime, Është si rrezja,  Është si hëna, Është si nëna.  Tezja…

Godo Mehmetaj:Për ty Vlorë gjunjëzohem

Godo Mehmetaj Për ty Vlorë gjunjëzohem Sa lirshëm me dalin fjalët, dhe me mbushin kraharor! Sa…

Fatmir R Gjata :Buzë detit

Fatmir R Gjata  Buzë detit Në buzë të detitë dikur,kur diell shkoi të flërëDy zëmra vizatuam…

Vaso Papaj:Bastard

Vaso Papaj Bastard Zotin lus të më pengojë,Mos të të djeg me zjarrin që kam brenda.S’dua…

Kadri Kadriu:Mos e bën orën me timen

Kadri Kadriu Mos e bën orën me timen Mos e bën orën me Timennëse s’të rrah…

Kasam Shaqirvela :Në kujtim të 17 kallnorit të zi, përjetësimit të heroit tonë kombëtar

Kasam Shaqirvela :Në kujtim të 17 kallnorit të zi, përjetësimit të heroit tonë kombëtar Dy poezi…

Ismail Aliu:Pse?

Ismail Aliu Pse era nuk më përshkon, e shiu si lagë duartë e mia? Pse gjethi…