Jam gënjeshtar

Vaso Papaj Jam gënjeshtar Jam gënjeshtar, Mos u lodhni kot! Jam gënjeshtar që kur linda, Nuk…

Varfëria s’u largua kurrë

Varfëria s’u largua kurrë Ej, bëhuni me mua këshilltarët më të mirë në botë.Që zemrave të…

Edhe kur loti nga dhembja e thellë pikon…

Shkruar nga SamiARIFI Edhe kur loti nga dhembja e thellë pikon… Shkruar nga Sami ARIFI Dikush…

Zemra ime

Zemra ime Vaso Papaj Erdhëm bashkë në këtë botë. Ish janar e kishim ftohtë.Pa më thuaj…

VETËM ËNDËRR, TË MOS ISH

Petro Sota VETËM ËNDËRR, TË MOS ISH.——————————————- Kur t’shoh ty, e harroj një çast,At’ pikëllim, që…

POEMA E SË SHTUNËS Petro Sota

Se si iku, kjo e shtunë, pa u kuptuar fare, Në mëngjes herët, më zgjoi në…

Viron Kona:”Pirati i Bregdetit”

“Pirati” i bregdetit Profil artistik1 Hapësirën këtu, bregun dhe detin, i kam me “tapi”, me “vulë”…

Viron Kona:Epigrame: Në trenin ekspres

Viron KONA Epigrame: Në trenin ekspres Gënjeshtra Ngado që ta kthesh, gënjeshtra s`ndryshon, rrumbullake si iriqi,…

Hiqmet Mehmetaj:Piku i verës

Piku i verës ( sonet ) Lëndinën e dogji dielli çnjerëzor Vala s’valëzon më dhe lumi…

Fatmir. Z. Çitaku:Deri kur!!

Deri kur!! Të jeshe apo t’mos jeshe E tille esht jeta sot Të kesh apo t’mos…

Viron KONA:Dikushi dhe askushi, epigrame

Shkruan Viron KONA Dikushi dhe askushi, epigrame Mbretërit Mbretërit fitojnë, mbretërit bëjnë histori, popujt vriten, sakrifikohen,…

Vaso Papaj:Ne poetët

Ne poetët Ne poetët, jemi fije shprese, të vërtetë, pa një mëdyshjeNuk dhurojmë ca ëndrra boshe,…

Maksi Luçi:Mbi altarin plot qirinj…

Mbi altarin plot qirinj do te shtroj nje darkeDhe me lule e shampanje diellin do vrasPastaj…

Eqerem Canaj:”Rrëshqitje si ngjala”

“Rreshqitje si ngjala” Poezi I vogel isha, sa nje miserishte, ne fshatin e vogel sa une,…

Kasam Shaqirvela:Edhe dhimbja

Poezi nga Kasam Shaqirvela Edhe dhimbja Edhe dhimbjamund të kuptohet,veç me sy të zemrëskur shikohet,atëherë dhelotët…

Iliaz Bobaj:Elegji për Ali Podrimjen

Iliaz Bobaj Elegji për Ali Podrimjen (elegji) Po nisem për në Prishtinë. Këtë herë, me peshën…

Vaso Papaj:Në intimitet

Vaso Papaj Në intimitet S’më ke kërkuar kurrë liri. E dije: Isha nga ata, që s’ka…

Maksi Luçi:Poeti

Poetin varroseni Në liqen të qetë Me ca alga zbukurojeni Aty mbi ujë ku hije Bëjnë…

Suzana Rama:Për ty Anri Kashiku

Per ty Anri Kashiku Ikona jote, ka qetesi,ne fokus, syte ngulurbuzeqeshje plot drite,embelsi, vetebesim. Ne qendrimin…

Vaso Papaj:Poezia ime

Poezia ime Me det e ngjyer, flladitur me këngë ledhatare, E imja tokë, e dashura e…

Sokrat Habilaj:Detaje malli

Detaje malli Nuk je gruaja më e bukur që ka bota, Sepse gruaja më e bukur…

Përparim Hysi:Nxehtësi korriku

Nxehtësi korriku   (cikël me poezi) Nga Përparim   Hysi 1.Unë të thash Unë të thash:- Hajde vetëm!…

Fatmir R Gjata:Të kisha qenë…

Të kisha qenë… Edhe mermer të kisha qenë do isha çarë në mijëra pjesëPërpara syçkave të…

Eqerem Canaj:Aty hovin Jasharët

Aty hovin Jasharet Poezi Dielli derdh agut gri, nga pragjet e botes dimrit kallkan… levrine dherat…

Vaso Papaj:Pyetje…

Pyetje… Dita që kalon, s’di sepse, Më ngjan me një dallëndyshe. Rri varur rrezeve të diellit…

Ymer Hysa:Babai dhe riti i vjetër

Ymer Hysa Babai dhe riti i vjetër ( etnokulturë ) Para prindërve babai nuk më puthi…

Kasam Shaqirvela:Bjeshkëve të mia

Nëse një herë të vetmetë shkeli këmba në bjeshkët e miadhe etjen e shuajte krojeve të…

Hiqmet Mehmetaj:Vala

Vala Nën diellin e korrikut pērvëlues Mbi zallishten e lumit jam nderur, Nēn zgjim vitesh, nën…

Sami Arifi:Ndër ne kurrë mos t’rrjedh më loti…

Shkruar nga Sami Arifi Ndër ne kurrë mos t’rrjedh më loti… Shkruan: Sami ARIFI Ata që…

Ligor Stafa:Shpirti Im

Shpirti Im Avull është ky shpirti im? Gërmon në çdo fjalë të saj,se mos ndien lëmimin…

Kasam Shaqirvela:Stinës së blertë

Stinës së blertë(Pjetër Budit) Bukur fort,…urime e përgëzimepër, “Stinë e blertë”..!“Në njërin krah të sajstinë pranvere,në…

Lumni Nimani:Fron perëndish

Fron perëndish Të gjitha kujtimet me kujdes i mblodhaTë ëmbla të hidhura gjithë çfarë kanë qenëNjë…

Eqerem Canaj:”Deti derdh shëllirë”

“Deti derdh shëllire”Poezi Rera ndezur flake,deti derdh shellire,mozaiku femeror,nga caku ne cak : tymosur ne tym.…

Sami Arifi:Ditëlindja e Amerikës!

Shkruar nga Sami ARIFI Ditëlindja e Amerikës! Shkruan: Sami Arifi Në ditën e sotme 4 korrik,…

Besnik Lamaj:Rrapi i Libohovës

Rrapi i Libohovës . Rrapi më i vjetër , rrapi i Libohovës Pema më e vjetër…

Sami Arifi:Tri ditë përmban historia…

Shkruar nga Sami Arifi Tri ditë përmban historia… (Kushtuar 2 korrikut, deklaratës kushtetuese, që solli pavarësinë…