Mall për motrën:Nga Sheqere Sina

MALL PËR MOTRËN Kam dy vjet që s’të kam takuar, Motër shpirte, mëlçia po më pikon,…

Kënga labe kënga ime:Nga Godo Mehmetaj

KËNGA LABE KËNGA IME Kënga Labe kënga ime, vjen sì flladi e pushton malin, kënga e…

Zymer Mehani:Gjeraqina

Gjeraqina As më thua,Pse të quajnë gjeraqinë?Pse ke sqep të kthyer,Gjithnjë je vetëtimë ?E sillesh, shëtitesh,Mbi…

Bajram Kallaba:Engjëllit të jetës

ENGJËLLIT TË JETËS(Nënës sime- Me rastin e 8 Marsit) Ti kështjellë besnikestrehë e ngazëllimitdiell në ditë…

Timo Mërkuri:Pishtari i gjallë

PISHTARI I GJALLË Nga Timo Mërkuri I- Poezia e Sabit Rrustemit “Aty ku mbin liria” (Një…

Shpresa Gashi Zurnacı:Shpërngulje plagë e rëndë

SHPËRNGULJE PLAGË E RËNDË Zemrat e nënave shqiptareU helmuan disave po thuajse edhe sytë ua verbuanPrej…

Daut Maliqi:Jeta është përvojë

JETA ËSHTË PËRVOJË Mos u deshproni,për asgjë në jetë,kuptone më kohë?jeta i ka të mirat,dhe sfidat…

Ndue Ruçi:Mësues,të rremë!

Mësues, të rremë!. (… Dhe vjen koha…) (Ripostim) *1. … Dhe vjen koha … që ndër…

Bledi Llangozi:Shkolla ime!

Nje vlersim per Shkollen nga biri im- poet Bledi Llangozi, qe kur ishte 12 vjec, .…

Ismet Tahiraj:Gara e fillit 

Ismet TAHIRAJ  GARA E FILLIT  Mbërrinë ti aty  Ku mbërrin’  Unë jam aty  Ku ti nuk…

“Mësueset e fshatit”

Nga cikli: ” Dikur “ Mësueset e fshatit Nga Ismail Kadare Në udhëkryqe ndanë xhadeve Ditët…

Fatmir Pushi:Ngjyra e syve

Sytë e bardhë….agimi,Siren me………..avull,Diell, shi, ……..ndarje,I ngjajnë shkumës së detit. Sytë e zinjë………zjarrRrëshqasin në detin e…

Xhemile Aliu:Poezi o dallgë e shpirtit

POEZI O DALLGË E SHPIRTIT Veq nji fjaë që rrjedhë nga shpirti Dhe gjenë vend në…

Adem Nuhaj:Na erdhi pranvera …

Na erdhi pranvera … Na erdhi pranvera Çelën manushaqe Çeli dhe leshverdha Trendafil në faqe. Dhe…

Vaso Papaj:Profesor i dashur!

Profesor i dashur!Profesor i dashur! Kam kohë që t’kujtoj,Si duket provimet kurrë s’do t’i mbaroj.Kam mbetur…

Një jetë me ngjyra!

Nje jete me ngjyra! Jeten pa ngjyra, se dua, E bardha, gjithçka grumbullon! E zeza, eshte…

Xhemile Aliu:Poezi o dallgë e shpirtit

POEZI O DALLGË E SHPIRTIT Veq nji fjaë që rrjedhë nga shpirtiDhe gjenë vend në vargë…

Naim Salihi:Me zjarrin e popullit

Ymer Nurka:Kurthi Dashurisë

Çne e solli fati, pse më ranë në pjesë,Dy puse të thellë, ah dy sy të…

Fatbardha Budini:Mirësevjen pranverë

Mirësevjen pranverë. Ja dhe muaji mars në çdo shtëpi sapo erdhi, edhe pse qielli është i…

Vaso Papaj:Tashmë

Tashmë Tashmë Në shtëpinë time je një hije, Natyrë mort e varur në mur. Je një…

Shpresa Gashi Zurnaci:Miqtë

Na mungojne ata kur jemi larg Sidomos kur jane te sjellshem te mire e te urte…

Vaso Papaj:Tradhtare dhe besnike

Tradhtare ndoshta heshtja po dhe besnikja ime.Të zjarrtë e mbajti diellin në ditët me vetmi.Po kurrë…

Florentina Skendaj:Ky fund shkurti,njëjtë si atëherë

Ky fund shkurti,njèjtè si atèherè ….si ditè pranvere.. …dhe unè,atje ku trèndafilin portokalli, Ti mbi tavolinè,le....penèn…

Natasha Ilia:Një shëtitje pranë detit

NJË SHËTITJE PRANË DETIT Shëtita sot buzë detit zhurmë shumë e i paanë, Ajri pranveror ,më…

Shpresa Gashi Zurnaci:Kanga e lahutës së pa kënduar

KANGA E LAHUTES SE PA KENDUAR Kendohet kenge e sofres se lare me lote,Vajton nena birin…

Petro Sota:Sibora

SIBORA————— Avioni,s’do të priste më,që ti të vije pak më vonë,Në pistën me lagështi,rrinte shtrirë si…

Vaso Papaj:Një yll të isha

Një yll të isha Një yll të isha, një gjysmëhëne, Të lozja kukafshehth’ mbi mure. Të…

Xhemile Aliu:Nënës time

Në endërr më erdheO e shtrenjëta ime nënëNë kët mengjës vjeshteZemra është mbushur mall. Në kujtime…

Ardian Muça:Më thuaj..!

Më thuaj..! Prit moj vajzë e më thuaj. Poezinë për ty,si ta shkruaj?! Pa i’a ndjere…

Zihni Ndregjoni:Loti i mallit,nis pikon….!!

LOTI I MALLIT,NIS PIKON….!! Mendja ikën gjer gjetiu. Si të ishte, erë veriu. Ndalet t’pushoj n’shpat…

Florentina Skendaj:Vjellja e vetvetes

Vjellja e vetvetes Mos ardhtè dita tè vjellim vetveten! Mos ardht ora duart tè cekim, tè…

Natasha Ilia Çuro:Loti i syrit

LOTI I SYRIT Kam mësuar shumë gjëra, Në të shkretin kurbet, Parajsë kërkova,s’gjeta, Leku del me…

Florentina Skendaj:Poezi

20 SHkurt 2023 As zè fèmije, as cicèrim zogu, po mbahet jeta, nè fije floku ~…

Gezim Bega:Varfëria…

…VARFËRIA… Nëna me përtim sofrën shtron, gjella mungon,pak bukë thatë, dhe ajo prej misri me rracion,…

Nizam Myftaraj:Më fal e të fal gëzime

MË FAL E TË FAL GËZIME 1 Mbretëreshë e shpirti tim. Mbretëreshë e zëmrës time. Më…