Burimi misterioz ka dërguar sinjale në Tokë për dekada të tëra

Çfarë është dërgimi i sinjaleve? Astronomët janë përpjekur të kuptojnë natyrën e një objekti të largët…

Teleskopi Hapësinor Hubble zbulon galaktikën në formë trekëndëshi

Enrico de Lazaro Astronomët që përdorin teleskopin hapësinor Hubble të NASA/ESA kanë prodhuar një imazh të detajuar spektakolar…

Asteroidi me madhësi aeroplani u gjet 2 ditë pas rrëzimit në Tokë

Kelly Kizer Whitt Asteroid i fshehur nga shkëlqimi i diellit Më 15 korrik 2023, observatori ATLAS në Afrikën…

Asteroidet dhe meteorët sollën jetën në tokë-Krateri Bosumtwi 10.5 km i krijuar nga nje meteor

Krateri Bosumtwi 10.5 km i krijuar nga nje meteor 1. Bosumtwi i vendosur në Gana mund…

Universi ynë është 26.7 miliardë vjeç, pretendon astrofizikani

Universi mund të jetë dy herë më i vjetër se vlerësimet aktuale, sipas një studimi të…

Varka e Madhe e Khufu: ‘Kutia e zezë’ për ndërtimin e piramidave

Varka e Madhe e Khufu: ‘Kutia e zezë’ për ndërtimin e piramidave Ndoshta kjo nuk është…

Pse planeti Mars quhet:” Ministër i mbrojtjes në sistemin diellor?

1. Nga astrologjia shrivinayaka me autor Dev Kaushik .tregohen disa nga karakteristikat kryesore të planetit Mars.…

Pse një ditë është 24 orë dhe pse dikur ishte 20 orë

Një ditë e Tokës zgjat 24 orë. Pse? Ne e dimë se në Tokë, një ditë është…

A e gjetëm jetën në Mars … dhe më pas e fshimë atë?

Paul Scott Anderson Kur zbarkuesit Viking 1 dhe 2 analizuan rërat marsiane për jetën mikrobiale në fund të…

Si u zhduk Hëna në mënyrë misterioze,900 vjet më parë?

Gëzim Llojdia 1. 900 vjet më parë, burimet historike prekin një temë misterioze:është zhdukur hëna. Fillojmë…

Thuban ishte ylli i shtyllës 5,000 vjet më parë, kur po ndërtoheshin piramidat egjiptiane

Redaktori i rubrik ës:”Mistere” 1.Piramida e Madhe e Gizës, një monument i qëndrueshëm i Egjiptit të…

Misioni i Euklidit do të studiojë materien e errët dhe energjinë e errët

Kelly Kizer Whitt Agjencia Evropiane e Hapësirës (ESA) ka një mision të ri, Euclid , i vendosur për…

“Dita e asteroidit”

30 Qershori”Dita e asteroidit”. -Shpërthimi në Tunguska. -Krateri në Skoci. 1. Shpërthimi i Tunguska: 30 qershor…

Ndërtuesit e Stonehenge përdorën teoremën e Pitagorës-2,000 vjet përpara se Pitagora të lindte.

1. Ndërtuesit e monumentit neolitik kishin përdorur teoremën e Pitagorës- 2,000 vjet përpara se Pitagora, të…

Misteri i meteorit Geminid

Misteri i meteorit Geminid Në një postim në blog të NASA-s më 14 qershor 2023, Desiree Apodaca në…

Platoni kishte të drejtë-Shqipëroi Mirela Leka Xhava

Platoni kishte të drejtë-solli në shqip Mirela Leka Xhava Filozofi i madh Platoni, një nga mendjet…

Pse historianët ua kanë hequr ngjyrën statujave të lashta?

Në fushën e artit klasik , një komplot magjepsës ka mbetur në heshtje, duke sfiduar të kuptuarit tonë…

Një ishull i çuditshëm dhe i rrumbullakët në mënyrë të panatyrshme që lëviz

Në mes të Amerikës së Jugut, një ishull misterioz dhe pothuajse krejtësisht sferik udhëton vetë. Toka qendrore,…

Qyteti i lashtë i Uruk-ut kishte teknologji të avancuara, që besohej se ishte djepi i qytetërimit njerëzor

Zbulimi i pllakave të lashta në Ninive ka zbuluar një koleksion të jashtëzakonshëm urtësie, duke na…

Dy anije të mbytura që vërtetojnë rrugët historike të detit Mesdhe

Arkeologët kanë besuar prej kohësh që marinarët e lashtë ishin tepër të kujdesshëm kur lundronin në…

A dinin sumerët e lashtë se si të udhëtonin në hapësirë ​​7000 vjet më parë?

Gjatë një udhëtimi pune në Dhi Qar në vitin 2016, ministri irakian i Transportit Kazim Finjan…

Piramidat gjigante kristali nënujore në qendër të trekëndëshit të Bermudës

Duke përdorur teknologjinë e sonarit, Dr. Meyer Verlag, një oqeanograf, ka bërë një zbulim të jashtëzakonshëm…

Si i prisnin të lashtët gurët me zë?

Profesor Ivan Watkins paraqet një teori magjepsëse që shtyn kufijtë e të kuptuarit tonë të qytetërimeve…

Pse NASA pohoi se qytetërimi jashtëtokësor ekzistonte miliona vite më parë?

Pse NASA pohon se qytetërimi jashtëtokësor ekzistonin miliona vite më parë? 1. V.Verma shkruan se:hipotezë e…

A janë majat e mjegullt të Azoreve mbetje të Atlantidës legjendare?

A janë majat e mjegullt të Azoreve mbetje të Atlantidës legjendare? Duke dalë nga mjegullat e…

Rishfaqen pasuritë e lashta: Zhytësit zbulojnë thesarin e Cezaresë

Redaktori i rubrikës :”Mistere”. Rishfaqen pasuritë e lashta: Zhytësit zbulojnë thesarin e Cezaresë Në një zbulim…

Monedha naziste e vitit 2039 në Meksikë. Dëshmi e universit paralel?

Për epoka të panumërta, ideja e universeve alternative ka mahnitur imagjinatën e tregimtarëve dhe kineastëve. Ajo ndez…

Kometa C/2021 T4 Lemmon po kalon nëpër qiellin jugor

Guy Ottewell Kometa C/2021 T4 Limoni Kometa C/2021 T4 Lemmon u zbulua më 7 tetor 2021,…

A do të shpërthejë ylli:”Betelgeuse” pas dhjetëra vitesh?

Betelgeuse do të shpërthejë së shpejti? Betelgeuse është ylli supergjigant i kuq më i afërt me…

Meteoriti Willamette i gjashti në botë peshon 15,5 ton pëmban iridium

1.Meteoriti Willamette kështu quhet meteori që mbanë vendin e gjashti në botë, peshon 15,5 ton. Ky…

Sinjalet e përsëritura nga hapësira e thellë mund të jenë mesazhe të huaja

Sinjalet e përsëritura nga hapësira e thellë mund të jenë mesazhe të huaja pretendon studimi. Astronomët…

Omega Centauri është grupi më i madh yjor i Rrugës së Qumështit

Omega Centauri është një grumbull yjor globular përbindësh Omega Centauri, grupi yjor më i madh globular i Rrugës…

Byzylykët e argjendtë të Mbretëreshës Hetephheres hedhin dritë mbi rrjetet tregtare në Egjiptin e Lashtë

Egjipti nuk ka burime vendase të xeherorit të argjendit dhe argjendi gjendet rrallë në të dhënat…

Hyrjet e tokës dhe  dera sekrete në Tibet

Një nga emrat më të zakonshëm që i është dhënë shoqërisë së banorëve të nëntokës është…

Kometë e çuditshme në rripin e asteroidëve

Kometë e çuditshme në rripin e asteroidëve e shënjestruar nga Webb Paul Scott Anderson Kometat janë të…

Supernova e re! Shpërthimi M101 është më i afërti në një dekadë

Kelly Kizer Whitt Një supernova e re, e afërt Një supernova e re në Galaxy Pinwheel, e njohur…