Ēshtē mēkat prej Tokēs s’shenjt t’Dardanisē!Sami Arifi

Shkruan: Sami Arifi Ēshtē mēkat prej Tokēs s’shenjt t’Dardanisē! Me dhunē mi larguan fēmijēt prej shtēpisē,t’huajt…

Për ty moj Shqypni-Zymer H.Haliti

Për ty Shqypni të gjithë menduam babë, babgjysh të deshtën shumë eh,sa vite shkuan deri sa…

Meditim çasti-Zymer H.Haliti

Një shikim i drejtë Një buzëqeshje e çiltër Një shkëndijë dielli në mes Një jetë e…

Ti mund…!Zymer H.Haliti 

Ti mund ta thyesh heshtjennëse i dëgjon të rrahurat e zemrësTi mund të ikësh një ditëpa…

Dikur e sot-Jashar H Selmanaj

Dikur e sot 1. Ishim të gjithë të bashkuar Sot të ndarë dhe copa copa Dikur…

Pranē drejtēsisē ka emēr dhe mbiemēr!Sami Arifi

Pranē drejtēsisē ka emēr dhe mbiemēr! Shkruan: Sami ARIFI Mē dha Zoti forcē prapē vērtet ta…

Janë do politikanë mercenarë-Nexhat Bexheti

Janë do politikanë mercenarë Të spikatur hyzmeqarë Lirinë  e popullit të vetë E shesin për para…

Në guaskën e zemrës sime-Halit Haliti

Retë e dendura janë ngritur bri për bri Ato shpërndahen nga njëra tjetra Atëher kur un…

Aty në atë mal-Feri Arifi

ATY NË ATË MAL (Zekrija Dardhishtës) Aty në Koshare Frynte flladi Pranverës Aty Zekrija, erdhi si…

Të dashurave-Nexhat Bexheti

Të dashurave Vite të shpejta vite harrese vorbulla jete e shpëtova jetën me plotë  kujtime megjithatë…

Ymer Prizreni-Jashar H Selmanaj

Ymer Prizreni 1. Kolosi i kohes së vjetër Ah, besa dhe frymëzues Ishte për zgjedhje tjetër…

Përjetësi e përkohshme-Berzat Sadiki

PËRJETËSI E PËRKOHSHME Përreth gjethe pjergulle zemrore. Rrush shkumë trëndafili të bardhë. Divani yje kujtimesh qiellorë.…

Ta ndalim migrimin!Daut Maliqi

Ta ndalim migrimin! —————————— Ta heqim kryeneqësinë, Urrejtjen e primitivizmin, Lakmin e bajraktarizmin, O njerëz të…

Fëmijët e lindur në mërgim-Shefik Sadiku

Nata e freskët na u bë vapë-Shefik Sadiku

NATA E FRESKËT NA U BË VAPË E shkunda kryet për të mos dremitur sa mirë…

Kësaj radhe-Zymer.H.Haliti

KËSAJ RADHE Afroje veshin në xham dhe sytë këthej kah dielli Dëgjo…. Engjulli si djersën nga…

Varr i hapur-Jashar H Selmanaj

Varr i Hapur 1. Sot besa edhe nesër është veriu i kosovës Ah, klithmë atje plagët…

Një jetë kemi-Zymer H.Haliti

NJË JETË KEMI Rrezet e diellit pushtojnë dritarën kudo është dritë e vapë verore unë sodis…

Hej ti o i mallkuar!Sami Arifi

Shkruan: Sami ARIFI Hej ti o faqezi,mbyte njerëz e djege shtëpi…I bëre këto barbari,mbyte pleq gra…

Heronjtë e kombit-Jashar H Selmanaj

1. Për trojet e shqipes ngelin E janë yje të kombit shqiptar Ah, trimat më Komandant…

Diçka po ndodhë-Besa Januzi-Rexhepi

DIÇKA PO NDODHË Ç’janë këta zëra që vijnë nga mali, mbylli veshët prap i dëgjoj Zërat…

Trëndafili do çeli prore-Shefik Sadiku

TRËNDAFILI DO ÇELI PRORE Duke pi kafenë në këmbë seç më vinin do fjalë fillova të…

Gjaku im-Jashar H Selmanaj

Gjaku Im 1. Ditët e muajt e vitet kalojnë Gjaku im më ngrohë shpirtin Të parët…

Shtegtim-Jashar H Selmanaj

Shtegtim 1. Drejtë vendit tim Udhtojë më shumë deshirë Ënderra shtegtim Jeta lemosh dhe pa mëshirë.…

Ti do të vish-Zymer H.Haliti

TI DO TË VISH Nga terasa shikoj andej rrugës… ti do të vish një ditë e…

Nuk di…Zymer Mehani

Zymer MehaniNuk di…Nuk di të shkruaj pa ndjenja vërtetAs di të dashuroj pa zemër unë vetë…

Rastësi e bukur-Zymer H.Haliti

RASTËSI E BUKUR (gjatë Panairit të librit…!) Erdhe me hapa të lehtë drejt meje shikoje librat…

Do të kthehem-Halit Haliti

DO TË KTHEHEM Atëher kur hëna e ndriçon natën Hija ime do të t’përcjell ty Në…

Ra  fyelli-Ismet Tahiraj

Ismet TAHIRAJ RA  FYELLI I fyell ra  gemtë, pëbetoheshin e përbetoheshin se ishin te urtë ama…

Larg njëri tjetrit-Zymer H.Haliti

LARG NJËRI TJETRIT Nga larg të imagjinoj të bukurashtu si zanat e malit ti ndritënuk e…

Vala e detit-Jashar. H. Selmanaj

1. Tundet vala e detit Lekund gurë e algat e rërën Sikur fuqia e mbretit Ah,…

Këngëtar yti u bëra-Zymer Mehani

Zymer MehaniKëngëtar yti u bëraPër ty, Atdhe dashuria jote-flakë yjeshDhe vargjet do t’i shkruaj në poezinë…

Në u venitsha-Berzat Sadiki

NË U VENITSHA Në u venitsha, fjala do të mbetet përgjithmonë e re. Ato lule nëpër…

Çdo ditë nga pak-Zymer H.Haliti

Po plakem çdo ditë ngapak or mik E jeta më kujton çastet e lumtura Sa shumë…

Në vendlindje është më mirë!Zymer H.Haliti

NË VENDLINDJE ËSHTË MË MIRË ! Ti pëllumbeshë me krahët shkruar ku je nis të fluturosh…?…

Frymëmarrje-Qerim Bajrami

Frymëmarrje Me frymëmarrjen e motmotit sikur ikin ditët e nën akrepa bien orët e fundit frymëmarrjet…