Bangle sellers who fascinate-Somdatta Mitra

SOMDATTA MITRA COUNTRY : INDIA In an inspiration from the esteemed poetess SAROJINI NAIDU from her…

Good morning Zagreb- Borna Kekić

Borna Kekić Zagreb is the most beautiful city you stay young with him in your heart…

Disquiet-Jasna Gugić

Disquiet My disquiet Born in the moment of  self-pity,  Discovered in the search  for luck,  When…

Malli kacafytet me kohën-Halit Haliti

MALLI KACAFYTET ME KOHËN Brënda mureve të shpirtit vetmia më tratozon Librin e kujtimeve dua ta…

Për trëndafilin tim të bardhë-Kasam Shaqirvela

Kasam Shaqirvela * PËR TRËNDAFILIN TIM TË BARDHË Mëngjeseve me vesë o trëndafil kur drita e…

Për ty liri-Zymer H.Haliti

PËR TY L I R I Për ty këndojnë zogjtë e malit Sa ëmbël ia thonë…

Fytyrën e tyre për t‘ju treguar!Sami Arifi

Shkruar poezi nga Sami ARIFIFytyrën e tyre për t‘ju treguar! Shkruan: Sami ARIFI Të pakta ishin…

Njëra është për ty-Berzat Sadiki

NJËRA ËSHTË PËR TY E keqja është shija e së bukurës, por e ndaluar. E kaqja…

Nuk mundem pa ty-Nexhat Bexheti

Nuk mundem pa ty Sa herë, që largohem prej teje Rrokulisen , shkëmbijtë drejt  meje Strehoem…

Atdhetar-Jashar H Selmanaj

Atdhetar 1. Të vrau UDB – eja jugosllave Për atdhedashuri u fliju atdhetari Nga shërbimet sekrete…

Sot…Zymer H.Haliti

S O T… Freskinë e mëngjesit veror falma mua që më mungon ty do të dhuroj…

Zogjtë kthehen në fole-Zymer H.Haliti

Bora në shpatije ka filluar të shkrihet e një grup zogjësh kthehen në atdhe ç’është kjo…

Gjaklidhjet-Kasam Shaqirvela

GJAKLIDHJET Dhe kujtimi për të dashurit s’ka të harruar Ai i mban lidhur përjetësisht botë e…

Pa dashuri-Berzat Sadiki

PA DASHURI Pa dashuri mos u zgjo kurrë! E prish mëngjesin. E ndot ditën. Pa dashuri…

Në Shkup-Jashar H Selmanaj

Në Shkup 1. Ah, koha më furtun e shtrengata Shekulli i tmerrit pa rrugëdalje Tokën e…

Poezi…Sami Arifi

Shkruan: Sami ARIFI Futë tmerr e bën zi,popujve tjerë ju sjellë robēri…Është vëlla me hegjemoninë ruse,Serbia…

Mos eja-Zymer H.Haliti

MOS EJA Nesër gjithçka mund të jetë ndryshe mund të bjerë shi, mund të fryej era…

Dardani-Jashar H Selmanaj

Dardani 1. Në dardani shkelqën dielli Ah, më stuhi kur ka më frye nji erë Bubullim…

Hyjnesha e Atlantidës-Halit Haliti

HYJNESHA E ATLANTIDËS U shndërrova në zog shtegëtar për të kaluar dete e oqeane Shpirtit ia…

Lulja ime-Nexhat  Bexheti

Lulja ime Në  mes të parqeve, me lule ndalem vetë E kthej shiqimin nga rruga ç’të…

Tollovi n’Parlamentin e shtetit t‘ri!…Sami Arifi

Shkruar poezi nga Sami ARIFITollovi n’Parlamentin e shtetit t‘ri!… O bobo sot televizion çka pash,e keqja…

Lulet për ty…!Zymer H.Haliti

LULET PËR TY…! Atë ditë erdha drejt teje me shkas një tufë lulesh kisha blerë për…

Shqipëri-Nexhat Bexheti

SHQIPËRI Moj Shqipëri,mos thuaj mbarova Plot me rini është Shkodra Moj shqipëri mos thuaj mbarova Për…

Amaneti mund të dergjet edhe pa fjalë-Halit Haliti

AMANETI MUND TË DERGJET EDHE PA FJALË Sot Kur dielli futet prapa paravanit Shpirti yt bënë…

Botë e ç’thurur-Zymer H.Haliti

Dikush diç ndërton,mure e ura që njerëzit me mirë të jetojnë dhe s’vonon shumë… urrraaa !?…

Rrugën e vlerave njerëzore-Daut Maliqi

Rrugën e vlerave njerëzore —————————————— Mirësin e lumturin, nuk i gjeta në tokë e qiell, e…

Po t‘jemi t’bashkuar, zëri n’pjedestal ka për t’nau dëgjuar…Sami Arifi

Shkruar poezi nga Sami ARIFIPo t‘jemi t’bashkuar, zëri n’pjedestal ka për t’nau dëgjuar… Shkruan: Sami ARIFI…

Menagjim i zi, me autoambulanca dhe kishat për Serbi…Sami Arifi

Shkruar nga Sami ARIFIMenagjim i zi, me autoambulanca dhe kishat për Serbi… Shkruan: Sami ARIFI Me…

Nata me errësirë-Jashar H Selmanaj

Nata me errësirë Ulurim diten dhe natën E hedh dritën e kohes Syrin mëndja e përkëdhel…

Vendi i shenjtë-Nadi Arifi

Nadi ARIFI VENDI I SHENJTË Ti je shpirti im, që rrëmben male, kodra, plot drunj, pa…

Ditëlindja e Amerikës!Sami Arifi

Ditëlindja e Amerikës! (Përkujtuar ngjarjen madhështore të vitit 1776DEKLARATËN KUSHTETUESE PËR PAVARËSINËE SHBA-ve, shënuar përvjetorin e…

Nëse më kthehesh rrëfehu-Nexhat Bexheti

Nëse më kthehesh rrëfehu Nëse mendon të më kthehesh Gjej shkas,me arsye të rrëfehesh Të mos…

Në heshtje-Jashar H Selmanaj

Në Heshtje 1. Shekujt në heshtje Toka e rrënqethur. 2. Të rrenon pamjen Ah, edhe arkitekturen.…

Secila ditë…Zymer Mehani

Zymer Mehani Secila ditë… Nëse jeta është natë secila ditë është mandatë Nëse jeta është bekim…

Ti Shqipëri-Zymer H.Haliti

TI SHQIPËRI Ti je si yll që shndëritë natën retë Ti je si lule që çelë…

Tre qyqe-Nexhat Bexheti

Tre qyqe Shumë, vite në udhëtime Me mallkime,e mjerime U zgjatë,se përballon jeta Do, t’më përmbysë…