Për Ty-Nazif Laçi

Shok i pandarë në rrugtim Nuk ka dyshim, se të dua Të shiqoi në sy drejtë…

Ndoshta… Eduart Veli

NDOSHTA…       Ndoshta, shtëpia me mua është mërzitur … ndoshta edhe avllitë e gurta më…

Kohë e lakuriqt e trishtë e ftohtë-Ruzhdi Keraj

  Kohe kllounesh ,qe nuk te qeshet kohe e lakuriqt e ftofte e trishte pranvere ne…

Korbi i zi këngëtar famoz-Petro Sota

KORBI I ZI KËNGËTAR FAMOZ ( fabul ) Një korbi i zi nuk ishte si të…

Udhët-Thodhori Baba

Poezi nga Ruzhdi Keraj

Jam ule me merzine teme para kam nji gote birre e nji qofte ne klubin e…

Nëse kokrrave të limonit në Argolidhë-Leonard Pipa

Nëse kokrrave të limonit në Argolidhë, do t’iu shtrydhja dritën, Pika-pika në duart tuaja, Errësirën nuk…

Shqipe lësho piskamë…Miranda Troci!

Poezia e recituar më 5_6/2023/ ( Han i Elezit dhe Komuna Çair Shkup) Shqipe lësho piskamë……

“Simfonia e skalitur”-Angela Kosta

Kjo poezi i dedikohet tragjedisë së përmbytyrve shqiptarë në Kanalin e Otrantos, më 28 mars 1997.…

Ti do të vish-Zymer H.Haliti

I tretur në mendime shikoj andej rrugës a do të vish një ditë e buzëqeshur…!? me…

O ju dhembjet e mia-Xheladin Hamza

O JU DHEMBJET E MIA Ah ju dhembjet e miaQe s’me late te qeteAsnje sekond ne…

Fati-Preng Maca

Fati fati im sa më tremb! kur të kërkoj ti më harron, kur të harroj ti…

Vajzë e Përmetit!-Natasha Ilia

VAJZË E PËRMETIT! Vajzë e Përmetit, Bukuroshe e rallë, Rritur rëzë Dhëmbelit, Trëndafil i bardhë.. E…

Skrivani-Ismet Tahiraj

Ismet TAHIRAJ SKRIVANI Pse mi kripni Nervat dhe meritë Konzerevirni ne tasa Si gjethet e thara…

Zbres…Vaso Papaj

Zbres… Zbres nga qafë e Llogorasë Me malin rrotulluar. Më dukej sikur atje lartë Zoti vet…

Me ty egoiste-Besnik Memelli

ME TY EGOISTE Mbi egon tënde të sëmurë, Vura pritë, heshtjen time, Këtë jo, s’e dëshiroja…

Lulet bukur çelën-Aferdita K. Selishtaj

Lulet bukur çelën Ç’pati maj i bukur I mërzitur iku Dhe sot ditën e fundit Pikat…

Bota të pëllcasë!-Bilbil Murataj

BOTA TË PËLLCASË! Leshverdha deri në thua, Leri inatet me mua, Në më do siç unë…

Pritje-Llesh Gjoka

Dhe ti pret diçka tjetër kujtimit që rënkon, pasthirmë e ndjerë mes brinjësh ecjes së gjatë,…

Vjen ti a nuk vjen-Gina Kapaj Xhaferaj

Vjen ti a nuk vjen. Vjen ti a nuk vjen unë vijë Tërheq ngadalë këmbët Trupin…

Vegim-Afroviti Ilo Miçalliu

VEGIM Zotin pashë një ditë. Mos ish vallë vegim?? M’u afrua e tha:”Mos ki frikë! Erdha…

“Nëna duke pritur”-Adriana Kongjini Bala

Nëna duke pritur” Të lutem zemër , Mos u mërzit, Të jesh I bindur , Se…

Shoqëri e prerë në besë-Elida Prifti-

Mos e ndrysho fjalën,Lëre sic e the !Si gjethet e vjeshtësFjala u zverdh.E shkele e thërmove,U…

Or Troc!Miranda Troci Derti

Or Troc !! Ty nuk trembesh nga bastardèt e pabesè Se je derè me emër e…

Moment letargjik-Bukurie Buçpapaj

MOMENT LETARGJIK Se di, bashkë me kohën sot, Çuditshëm, kapërdijmë ditën, Të përfjetur në një agoni…