Kur të gjithë të qeshin, unë të qaj:Berzat Sadiki

KUR TË GJITHË TË QESHIN, UNË TË QAJ Nuk është lehtë ta jetosh jetën në dashuri.…

Për t‘forcuar shtetin…Sami Arifi

Për t‘forcuar shtetin, 24 marsi!… Shkruan. Sami ARIFI Më 24 mars ishim n‘siklet,nga gjenocidi serb;populli n’rrugë…

Ç ‘pati zemra?Mimoza Nebiaj

Nga Mimoza Nebiaj C ‘pati zemra sot u lendua, Oh sa shume sec u dermua, Cpati…

“ Dimri  i vetmisë sё madhe ”:Spasse Thanasi

“ D I M R I I VETMISЁ SЁ MADHE ” ……………………………. NGA SPASSE THANASIMe kultin…

Vargje të pa vdekshme:Nexhat Bexheti

Vargje të pa vdekshme Nexhat Bexheti Kur tët lajmërojnë, se kam vdekur. Mos mendo, se nga…

Pse ?! – ja, e pafund e Sterjo Spasses…Spasse Thanasi

PSE ?! – ja, E PAFUND E STERJO SPASSES…⦁ Nga një “ strehëz” e vogël buzë…

Shllapurisn:Ismet Tahiraj 

Ismet Tahiraj  Shllapurisn  Një ahur tëpër I madh  Më çiramidhe dhe gardh.  Të lë përshtypjen  si…

Këngë e harruar:Petro Sota

KËNGË E HARRUAR ——————————- ( poemë ) Një këngë të harruar, herë- herë, të shkruaj mua…

Puthmë:Vaso Papaj

Puthmë Për ne sonte nata e fundit, Sonte zgjat gjer në mëngjes. Sekondi i ngjaka minutit,…

Im atë minator:nga Bajram Kallaba

IM ATË MINATOR(Në Ditën e Baballarve)Natën porsi hije, n’mjegull sikur listerri pllakos rrugën, nata e zezë…

Fllad pranveror me vargje-nga Përparim Hysi

Fllad pranveror me vargje   (cikël me poezi) Nga Përparim Hysi1.Dhe i thashë… Dhe i thashë:-Je e…

Normalisti shëtitës ’32…Spasse Thanasi

Normalisti shëtitës ’32…Sipas kujtimeve të shkrimtarit Sterjo Spasse, në Normalen e Elbasanit …………………………………Nga SPASSE THANASI ⦁…

Nëpër prita:Ismet Tahiraj

Ismet TAHIRAJ   Nëpër prita Kjo vjeshtë praverore vjen  Si orë e çakërdisur  Më lloç dhe stuhi…

Nuk bëj më çudi:nga Valbona Kolaveri

NUK BËJ MË ÇUDI Sot Nje fytyrë ëngjëll me foto Mashtron me mijra klikime Po sot…

“Aty ku folëm gjuhën e Nënës”:nga Adriana Kongjini Bala

“Aty ku folëm gjuhën e Nënës” Po ri e menduar anës detit mbi një shkëmb, Mos…

Do t’jetë moti edhe më zi:nga Sami ARIFI

Do t’jetë moti edhe më zi… Shkruan: Sami ARIFI Ca rrenca faqezi,n’plot shoqata janë bërë pari…Ca…

Sterjo Spasse, emri i fisëm i shekullit:Nga Spasse Thanasi

STERJO SPASSE, emri i fisëm i shekullit “ Si shenjё “dyjare” e kohrave, nё atё llagap…

Arenë nga Feri Arifi

ARENË Aty n’fushë t’mejdanit Fali të lutem, o Zot Ata që luftojnë Për atdhe e komb.…

Sa e bukur është natyra:nga Berzat Sadiki

SA E BUKUR ËSHTË NATYRA Sa e bukur është natyra – ngado, përplot me ngjyra. Këtu…

Do të kalbem:nga Nexhat Bexheti

Do të kalbem Nga Nexhat Bexheti Nga pezmatimi,pse s’më deshteLutem, që të bëhem djeth në degëE…

Vijmë më hapa tjerë:nga Ismet Tahiraj 

Vijmë më hapa tjerë: Nga Ismet Tahiraj  Vijmë më hapa tjerë  Vallë s’vijnë ata   Në…

Jam pranvera:nga Petro Sota

JAM PRANVERA S’po u besoja, syve të mi,Kur po trokisje, aty tek dera,Dhe po më thërrisje,…

Shega:Nga Hiqmet Mehmetaj

Kam pasur fatin e madh që të kryej shkollēn pedagogjike ( Normalen )1967, ku aso kohe…

“Botë e trazuar”:Nga Adriana Kongjini Bala

“Botë e trazuar” Botë e trazuar,Që kur ke filluar ,Me popull të vuar,Shumë e kanë paguar,Me…

Kthina ime:Nga Mimoza Ajdhoni

KTHINA IME Nuk me mjafton ajri,në kthinën time të vogël përvidhem,më tërheq shumë magjia e saj,mes…

Sa shumë unë doja…

Nga Mimoza Nebiaj! Sa doja te ishim bashke, Ne ate qe quhet” Mrekulli” Sa do doja,…

Dhimbja s’ka mëshirë!:Nga Ardian Muça

Dhimbja s’ka mëshirë,,! Dhimbjes i’a hekurosa ca tesha. I dhashë këpucët llustafinë. Këmishën e re,unë i’a…

Stigmë:Nga Petraq Kote

Her’ n e fundit ajo erdhi gjithë e huaj,Tretej e përligej në ftohtësi,Brenda syve dikë tjetër…

Dielli puth muzgun:Nga Kasam Shaqirvela

DIELLI PUTH MUZGUN Ah moj mike e nderuar, qe po m’ë thua natën e mirë, në…

Herë i kuq dhe herë i gjelbër:Nga Vaso Papaj

Herë i kuq dhe herë i gjelbër Herë i kuq dhe herë i gjelbër, sinjal semafori,…

Spasse Thanasi:Kujtimit i shtoj dritё…

Kujtimit i shtoj dritё…⦁ Prindёrve tё mi Nga Spasse ThanasiMё dhuruat dashuriSa liqeni bregut valёDritё ju…

Ismet Tahiraj:Në ballkonin  tënd  

Ismet TAHIRAJ  NË BALLKONIN  TËND  Qiellin e shoh ,po e shoh  Në bakonin tënd  Prej  ëndrrave. …

Eqerem Canaj:Kur zbret pranvera”

Kur zbret pranvera” Poezi Dimri heq pallton e zeze, inatit nxehur, fill pasi token mbulon me…

Petro Sota:Nëna

NËNA ———– Më kujtohet zëri i saj gjithmon, Çdo mbrëmje me shtizat në dorë, -Fli more…

Përparim Hysi:Gruaja në vizionin tim

Nga Përparim Hysi 1. Gruaja në vizionin tim Çdo grua në vizionin tim është si luleDhe…

Kasam Shaqirvela:Për mësuesit dhe mësuesinë

Poezi nga: Kasam ShAQIRVELA * PËR MËSUESIT DhE MËSUESINË Ju mësues, kurrë, nuk u lodhët! Porsi…