(BRUTUUS)

Konte Vladimir Do të vijnatën në gjumëdhe do të zhveshdo t’puth pa fund..kudo..ngado..në buzënë synë qafënë…

Thodhori V Baba

Amet Xhamaj… emer fisnik

Elisabetta Gockaj Si Shqipe maleve u rrite, me jatagan hedhur mbi krahe, nene Zenelbia…burre laberie, të…

Të dielat

Ermentila Guci Të dielat mbartinë trishtim.Është nję ecjenëpër një fushe me lule,ku malli fle përgjithmonë. e.guci

Ç’e madhe dritë në syt’ e tu!

Vaso Papaj Ta putha dorëndhe dita dimërore m’u bë pranverë.Zbathur, sandalet me rripa,s’do t’i harroj asnjëherë.Me…

Burimi

Sonet nga Laureta Petoshati Atje kalon koordinata jug –veri,atje kalon koordinata lindje – perëndimato priten në…

AS VDEKJA NUK KA MË MISTER

Ladi Cipa Kur dallga puth bregun në mbrëmjeDhe dielli perëndon dalëngadalëQytetit të “Bregut” me ëndjeVij, me…

PUSHTETI I GJITHËSISË

 Tyran Prizren Spahiu …falë fuqisë së të Madhit nga dashuria të ngjizur erdhëm,jetësojmë katër stinë të…

Ku je tani?

Sonja Petro Ku je taniKu u treteMe harrove valle ?Në endrra Kostandin ti mbeteDhe une si…

DALLENDYSHET MBETUR NE SKUTAT E GLOBIT

Fran Ukcama Dera u rrexu, Çelsi ka mbet varur, Si trumcak ne dimer, Ne ferre i…

NUK MUND …

Hamit Aliaj Unë s’mund ta këndoj vdekjen tënde ,Valbonë Ndonëse s’u bëre kurrë grua e askujt…

” Arratisur”

Aferdita Vela ” Arratisur” sygjynosur ne mes pyjesh nakatosur larg plurit larg zhurmes ne ajrin e…

E mira e të mirave

Robert Mavro Nuk kam pse të kujtoj vitet që shkuan As ti harroj sikur të ishin…

Robert Bërns

PARA NDARJESPo shkoj,Eliza në mërgim,se vendi nuk më mban,dhe fatin tënd,dhe fatin tim,i ndan një oqean.E…

Shamia e beqarit

Vaso Papaj Shamia e beqarit ç’po digjet kësaj nate,Dhëndër mbi karrike, flake flakën, flake.Klarinetë e nxehur,…

Eja trishtim

Vaggeli Diamanti Eja trishtim Eja trishtim, miku im i vjetër, ta pijmë një kafe të hidhur-farmak.…

Divorcuar me Heshtjen

Teuta Shaqiraj  Heshtjen se njoh, kurrë se kam ndjerëse kindet e shpirtit me gaz janë veshurKur…

ERDHI PËRSËRI VJESHTA

Po ju prezantojme poezin e poetit dhe shkrimtarit te njohur Vangjush Ziko Vangjush Ziko ERDHI PËRSËRI…

UNË DHE TI

Nazif Laçi-DardaniaPress UNË DHE TI Unë, jam në kalanë t’ime tapi nga lashtësia Pellazgo-Ilre me kulturë…

Xheladin A. Çitaku

SKICUAR VETEN *Jam sikur të tjerët, askujt nuk i ngjaj,ata që më njohin, mbase, e kanë…

Qëniet kureshtare

Robert Mavro Qëniet kureshtare Unë pjesëtar i rastësishëm i kësaj jete Me kaq kurreshtje dhe paqartësira…

Eqerem Canaj TE PATHENAT E DETIT

+ TE PATHENAT E DETITPoeziJu them te pathenat e heres,gjendjen time kenge a kuje –shirat dimerore,…

Vjeshta e zinxhirëve

Vaso Papaj Ajo vjeshtë kish lidhur zinxhirë të rëndë,Desh të më lidhte dhe mua.Një tesër të…

Maksi Luci

Ngjitur shkallet e jetesNje e nga njeAty afer detitTe kujtesesMbytur ne dallgeDua te fle…M.L

Petraq Pali

Shume jane shtuar _afiet_ spiunet me celular te pa bese me cdo kohe intrigante te pa…

SHTATË PALË NURE

Zyba Hysa/ SHTATË PALË NURE Unë dhe natyra… kemi një natyrë…Mistershëm marrim shtatë palë nure,Se njëra…

Thodhori V Baba

Berzat Sadiki

HAPENI FLETËN E QIELLIT TË PARË Thureni gardhin e paqes!Nga thupra popujsh të mëndafshtë.Me tela harpe,…

Teuta Shaqiraj

Gjurmë antikiteti dashurie… Vjeshta lindi mallingjethësisë kuqerreme la vlagë,geme lumturie ne bisqe të blertë,morën plagë.E bukura…

NJË MBRËMJE NË DIVJAKË

Petro L.Sotta NJË MBRËMJE NË DIVJAKË Nga qielli që puthet mbi detPerëndimi, e ka ndezur flakë,Por…

“Malle mergimtari”

Eqerem Canaj “Malle mergimtari” Poezi Copze sterralli, Vlore: sa here une shkel ary, diellin kap me…

Hyqmet B Hasko

NJOH NJË NJERI. Njoh dikë që ka pasaportë me shumë vula,Por vula si njeri atij i…

Stavri Mina

VAJZAT E FSHATIT Ato vrapojnë të lehta si fluturaMes rrugës me pluhur të fshatit,Ato janë të…

Sonja Petro

… Dhe dora rreshket lehtas mbi tel,shttt … degjo …nje melodi ???c’eshte kjo melodi,c’po me kujton?te…

Imer Hysa

TI NENA IME Ti fisnikja ime kurrë s’hyre në floktore Të ngjyje flokët me bojë kimike…

Hiqmet Mehmetaj

+ HESHTJE Përballë më ulet heshtja Me mua lodëron e tallet, Në vesh më pëshpërit vdekja…