Në Çikago bie shi-Kastriot Fetahu

Kastriot Fetahu Nuk e mbaj mend nëse përgjatë asaj dite binte shi, nuk e shikoja Chicagon…

Dritare-Artan Ballgjini

Artan Ballgjini Dritare Çdokush në vetvete mban një dritare. Në heshtje në zemër a në sy,…

Studimet e reja sugjerojnë se megastrukturat e alienëve të ‘sferës së Dysonit’ mund të rrethojnë të paktën 7 yje në galaktikën tonë

Harry Baker Studiuesit kanë identifikuar të paktën shtatë yje në galaktikën tonë që mund të rrethohen…

  Tamburxhi-ku e le tamburin ti?!Leidon Shapo

Leidon Shapo Tamburxhi – ku e le tamburin ti?! Tamburxhi, tamburxhi! Thirrja jote ushton; U ngjall…

Nanë jeta më ka zvarritë-Egzona Kryeziu

Nanë jeta më ka zvarritë Nanë vajza jote u rritë Pa pritë Si nuk më tregove…

Monologu i Penelopës-Seti Pezaku Vladi

Seti Pezaku Vladi MONOLOGU I PENELOPËS Erdhi dhe kjo pranverë e dhjetë oborrit të sarajit jetim,…

Vlera të humbura-Godo Mehmetaj

Foto nga Google Kujt i kujtohen këto vite të largëta atherë kur njeriu quhej njëri me…

Ma trego atë sekret…!Petro Sota

Petro Sota Hapet qielli menjëherë Sapo n’rrugë po dilje ti, Edhe pse ishte pranverë Qe fundmarsi,…

Kënga e mallit!Meri Kusi

Muzg. Dielli po largohet tej horizontit te perflakur. Rrezet i mban te mbledhura. Ne gruahtin e…

Nëpër shtegëtime!Laureta Malaj

Laureta Malaj Nëpër shtegëtime ! Më zgjove ëndrrat në dritën e hënës , dhe çdo yje…

Mrekullitë e majit-Fatbardha Budini

Në e përqafimin e majit toka nga gjumi dimëror zgjohet. Pemët, lulet gjithçka në çdo anë…

Më mungon-Vaso Papaj

Vaso Papaj Më mungon, Kur terri shuan gjurmët nëpër gurë, Kur dielli valët detit ia përkëdhel,…

Ku ta gesh fjalën e lirë?!…Ndue Z. Ruçi

Ndue Z. Ruçi Nisi njëri, ndër të tjerë, Që të shprehte një mendim… Por… se, fjala,…

Demokraci!… “Ndue Z. Ruçi

Ndue Z. Ruçi (“Asamble solemne!…”) Kruajti zërin, kryeshefi… Si kaposhi, mbi kotec… Dhe sakaq, gjithë salla…

Nane-Angjelina Gjeka Murtezi

Angjelina Gjeka Murtezi Shembja e dhimbjes Ikone perëndeshe Ku dhe zotat përulen para teje Tempulli i…

“Asht që mbin në Belvedere”-Nga Kasam Shaqirvela

NË PËRKUJTIM TË, 6 MAJIT NË DATËLINDJEN E HEROIT TONË KOMBËTAR, GJERGJ KASTRIOTI-SKËNDERBEU * …LAVDI..! poezi…

Noli-Tyran Prizren Spahiu

FAN STILIAN Katundi i bukur ka ruajtur doket, Duke i dhënë kishës si një psalm me…

Skënderbe, më i madhi ti je-Sami S. Shatri

Në 619 vjetorin e lindjes së heroit tonë Kombëtar dhe kryeheroit Europian e Botërorë, GJERGJ KASTRIOTI-SKËNDERBEU!…

Stisje-Valbona Kolaveri

Kohë të stisura Kanë hyrë, Verbon ngado Mjegullnajē agimesh Ecejakesh, Shkojnë e vijnë Asgjësë, Mendimesh pa…

Shkruaj falas-Berzat Sadiki

Berzat Sadiki Unë vetëm shkruaj. Shkruaj për vete. Sipas qejfit tim. Shkruaj që të përfitoj, ta…

Mos u ligështo-Vladimir Muça

MOS U LIGËSHTO Populli im Mua birit tënd Për këtë vend zemra më rreh, Ndaj mos…

Mollë e kuqe-Bashkim Saliasi

Mollë e kuqe Në Tomor ku mblidhen retë, jetojnë perënditë për shumë vjet, rreth e qark…

Sërish erdhi maji-Remzie Rexhbogaj

SËRISH ERDHI MAJI Shpejt kaluan pesë vite Ky muaj ma mbushi zemrën Plotë dhembje e pikëllime…

Proletari & paraja-Petrit Qori

I vjetër je mbi Tokë sa vetë paraja , që ujin ngre lart , më lart…

Nga arkivat-Artan Ballgjini

Plot me mërzitje e mbusha dhomën. Pa asnjë arsye ashtu kot. Pastaj pranë e thërrita dhimbjen.…

Në helmin e pezmatimit-Angjelina Gjeka Murtezi

Shekujt kaluan e ti mbete në mëndje duke kalua sipër kalave që mjegulla bie duke dëgjua…

Sytë nuk dun-Ruzhdi Keraj

Sytë nuk dun te humbin diku neper andrra rrijne hapt dhe lujne me hijet e pikturave…

Alarm-Valbona Kolaveri

Alarme kohësh, Më zgjojnë të vrapoj Nëpër shtigje vetesh, Maratona egosh, Motivime shpirti, Dhe trajnime zgripesh…

E dua natyrën!Laureta Malaj

E dua natyrën e bukur aromën ta ndiej unë në të . Një baladë që notat…

Djalli s’bëhet engjëll!-Besnik Lamaj

Besnik Lamaj Bariu Ali , me çifte në krah S’i çdo të dielë , na doli…

Lotët e shpresës-Hiqmet Mehmetaj

Hiqmet Mehmetaj LOTËT E SHPRESËS Zemra nuk më qetohet Natën i lutem një ylli, Syri i…

Djali dhe babai-Vilson Mersinllari

DJALI DHE BABAI Bazuar sipas një tregimi shumë të lashtë Dikur në një fshat të largët,sipër…

Helenë-Vaso Papaj

Helenë Fati më pruri të të kem fare pranë, Helenë, Por unë Parid s’u bëra kurrë.…

A udhëton dashuria?Eralda Cuko

Eralda Cuko Erdhi befas në shpirt thellë trokiti, pèr kohë e kohë të gjatë udhëtoi… Shkrepëtiu…

Ti lulja ime-Remzie Raci Rexhbogaj

– Plagën për Ty Erna e ruaj thellë në zemër! Ca lule të bukura Sot për…

“Vdekja e një zogu”-Eqerem Canaj

Poezi Fytyre pa buzeqeshje prilli, ardhur motit krejt ndryshe, s’po degjohet kenga e bilbilit, s’po kthehen…