Dimri dhe zogjtë-Sheqere Sina

DIMRI DHE ZOGJTË Mjegulla e dendur,Diellin ka errësuar.Era e fuqishmedegët ka rrëzuar… Zogjtë rrëqeth i ftohti,në…

E di…Rudina Muharremi Beja

-Rudina Muharremi Beja E DI E di!Në ferr kam për të rënëJo për çfarë thashë,Për çfarë…

Kurrë mos e bëj…Mimoza Nebiaj

Kurrë mos e bëj… Nga Mimoza Nebiaj! Kurrë mos e merr, Seriozisht, Kur te them” Ik”……

Dibër lëshoje atè piskamë…Miranda Troci Derti

Dibër lëshoje atè piskamë… Dibër moj.. Zgjoi djemtë e tu prej gjumi.. Nuk ashtë dita për…

S’e kam hak-Valbona Kolaveri

S’E KAM HAK Edhe të kem faj Kurrë ,ti Mos merr hak Gozhduar unë , Ndjenjash…

Prej teje-Seti Pezaku Vladi

PREJ TEJE Nga shkëmbi yt forcën e morëm, breg më breg korrnim thekërishtet, fidanet e lisave…

“Vlera dhe urrejtja”-Afërdita Hadaj

“VLERA DHE URREJTJA” Mos mbillni urrejtje edhe xhelozi……por mbillni, lule…..edhe dashuri. Se fjalët e gojës….janë helëm…

Natë e heshtur-Majlinda Pajaj

Natë e heshtur E ç’më dehu vera sonte, Buzën etja e kish marr, Lagu shpirtin zjarri…

Malli po bie-Valbona Kolaveri

Koha kish zënë Të ndukej mërzish Se Mallet po bien Shtëllunga mungese, Përqafimesh në harresë Kot…

Meditime personale-Teuta Shaqiraj

Meditime personale ( poetëve) Poeti ska nevojë për “leje kalimi”, është kaltërsia e shpirtit të lirë,…

Rubin-Brixhilda Dede

RUBIN Nëse dashuria ime për ty është e pakufijshme, Këtë, largësia na e mundëson. Ne mbetemi…

Priste të vinte-Venetike Cako Miraka

E priste, e gjora nënë, rrugës largët, që të vinte, Qe mbledhur, bër një dorë, shami…

Poetët u bëjnë magji,magjive…Mimoza Eliona Osmani

Poetët u bëjnë magji , magjive… Shtrëngojë si guacka, kapakët e syve, dhe heshtja më flet…

Rashë poshtë-Afroviti Ilo Miçalliu

Rashë poshtë. Bota skëterrë. Jetë bosh. Shpirtin,ku ta gjej?! Endem në purgator. Në purgator endem. Pastaj…Vetja…

“Nëna duke pritur”-Adriana Kongjini Bala

“Adriana Kongjini Bala “Nëna duke pritur” Të lutem zemër , Mos u mërzit, Të jesh I…

Fanitje-Rudina Muharremi Beja

-Rudina Muharremi Beja FANITJE Gjithçka përreth merrte formë pengesash…Gji të lashtash,Grami shtrinte rrënjë e gjethe,Shtatin zgjatnin…

Qyteti prej zjarri-Elvira Zeneli

Elvira Zeneli QYTETI PREJ ZJARRI Është një qytet prej zjarri Diku në një breglumi! Valet e…

Kam ndryshue!Donike Rrethej

KAM NDRYSHUE ! Nuk jam ma ajo qënia e brisht e delikate q’i derdhte lot para…

Se kush tè vetèn – Xixè-Florentina Skendaj

~ Se kush tè vetèn – Xixè Kashtè,hiqju xixès ti. Do pèrfitosh ca hì ? Kjo…

Për ty baba-Ymrije Beqiri

PËR TY BABA Kur isha e vogël ti në prehër më mbaje, T’u hidhja në përqafim…

Atë mbrëmje-Brixhilda Dede

ATË MBRËMJE Ishte një mbrëmje si gjithë të tjerat, Mendimet e zhurmshme, thashë ti djeg, Kërciste…

Ç‘vishe shpirtin-Liljana Ndoni

 Zhvishemi te gjithë, me trego qetësisht rrudhat plagët,  mos ki frike.. Unë jam si ju plage…

Të lutem-Valbona Kolaveri

TË LUTEM Të lutem Ti ,që vetëm merr E kurrë nuk jep Shtrije dorën e mirësisë…

Një ëndërr të bukur,mëngjezi ma treti-Afërdita Hadaj

Gjumi me kish zënë, në ëndërr më erdhi. një princeshë perri, zbritur lartë nga qelli ……………………………..…

Pranverë më ngrohe shpirtin-Xhemile Aliu

Ka kohë që ngrohtsinë diellore nuk kemi parë Mrrolur ishte qielli nji kohë të gjatë Mrrolu…

Siluetë përtej lulesh-Seti Pezaku Vladi

SILUETË PËRTEJ LULESH Syri më vështron pa zor nëpërmjet poreve të muzgut strehën tënde aq afër…

Në tri kohë-Rudina Muharremi Beja

Rudina Muharremi Beja NË TRI KOHË Nganjëherë,përhumbej hapësiraverrokullisur plasaritjeve të së shkuarës,çelur stisjeve të stinëve të…

Eja përsëri…Mimoza Nebiaj

Nga Mimoza Nebiaj! Eja prape, Ashtu sic erdhe, Me deshire, Si heren e pare, E cdo…

Të lutem mos më harro!… -Dallandyshe Lusha Bushi 

Të lutem mos më harro!…  Dialogu i heshtur   Me ty   Mami   Nëse mungon një trokitje në…

Binomi-Florentina Skëndaj

Binomi Nuk jemi binom si nèna dhe fèmija, jemi urrejtje dhe dashuri, nè zigjin e jetès,…

Atdheut-Brixhilda Dede

ATDHEUT Arvanitë të persekutuar, eshtra në kurbet. Lënë me fjalë, të vetmin amanet, Flisni shqip, thjesht,..…

Pjesë e nji kohet-Donike Rrethej

Pjesë e nji kohet. Unë , kanjiher ajo e pafe pjesë e nji kohet …t’pakohë !q’i…

Jetoj-Sherife Allko

E vesha nga koka këmishën me pëlhurë tê trashë. Hoqa karficat nga flokët. Ato u derdhën…

Krahë dashnish-Valbona Kolaveri

Në shtegëtime të largëta Funksione të shpirtit Marrin vlera të qiellta Krahë dashnish. Thyhen në pasqyra…

Mall i fëmijërisë-Ymrije Beqiri

MALL I FËMIJËRISË Kam mall për fëmijërinë time Për rininë time, mall të pashuar Thellë futem…

T’i ike shkove nga ëndrrat e mija-Xhemile Aliu

Ti ike shkove nga endrrat e mija E në shpirtinë tim hape nji hendek Nga do…