Kur bie nata-Teuta Shaqiraj

Kur nata bie, ndjesitë prehen, si flokët mbi jastëk, të shpërndara ende mbartin rrezet e dites;…

Një hije që mbetet pas…Laureta Malaj

Një hije që mbetet pas … S’jam më ajo që isha! S’jam më ” unë ”…

Frymë-Brixhilda Dede

Brixhilda Dede FRYMË Ti sirenë deti që me magjinë tënde zgjon ndjenjat e mia të fjetura…

Aty do te pres-Mimoza Maria Ajdhoni

Mimoza Maria Ajdhoni Aty ku të çojnë ëndrrat e tua, aty do të të pres unë.…

Dritë në natë-Εli Llajo

Εli Llajo Përqafimi lejon konfliktet në qendër të izolimit dhe errësira e heshtur është në përjetësinë…

Unë:vargu’ ti poezia!Meri Kusi

Meri Kusi C’do dite do te pershendes. Miremengjes. Shendet’ jete’ paqe te uroj.. Koken do t’a…

Forcë-Donike Rrethej

Donike Rrethej Prej vetmisë nuk kam ma frigë prej vitesh, as e drue dhimën ma ,as…

“Fytyra e fjalës”-Adelina Mina

Adelina Mina Fjala njesi e tërësi, Vlerë e dashurisë, ëmbëlsi, butësi. Fytyra e saj njerëzore e…

Sot është një dite e rëndësishme- Evis Kotte

Ato këpucët me taka të larta-Arsinoi Zengo Kallco

Arsinoi Zengo Kallco Ato këpucët me taka të larta Si kishe veshur qysh atëherë, Në bulevarde…

Lot i fshehur-Brixhilda Dede

Brixhilda Dede Më gjeni një fjalë në shqip, të jetë më shumë sesa, Të dua. Për…

Po çilin andrrat e fjetna-Donike Rrethej

Dimnat e shpirtit kthyen shpinën, tuj lan vend rrahjeve t’zemrës, n’kët Prill t’lagsht. Andrrash t’fjetna ,…

Merre librin me dy duart-Blerta Basha

Nëse ndjehesh i vetmuar, Merre librin me dy duart, Sytë vendosi përmbi shkronja, Që të ndriçohet…

Petku i bardhë rrugët mbuloi!!Edna Kapurani

Petku i bardhë rrugët mbuloi.. ca hapa nxitimthi harruar aty.. bajamja gjethet mbi tokë lëshoi.. të…

I falet tempullit pa kokë-Angjelina Gjeka Murtezi

Shpirti jem ashtë nji me rranjët e tokës aty, flen qetësisht, harroi të zgjohet se aty…

Tru,ti trohisu…Florentina Skendaj

Trohisen tè marrèt , mençurinè shkatèrrojnè . Trohisen vulgarèt , bukurinè dhunojnè . Trohis, trohis .…

Ta dish ti moj nëna ime!Laureta Malaj

Kam shumë vite nëna ime, në kurbet unë jam larguar. Dhe më shumë të jetës time,…

Burrë-Donike Rrethej

BURRË ! Grueja , asht krijesa ku Zoti n’maestri dorën vuni, e bani votër pritjet ,…

Këngë malli-Teuta Shaqiraj

Teuta Shaqiraj Më rrëmbeu sot kjo këngë malli kur ja “merrka këngës bilbili mbi qershi”. Dy…

Zemra gjakon-Meri Kusi

Me degjon naten kur renkoj?Ne driten e zbehte te henes? I ndiem:- perqafimet.E zjarrta qe te…

Kur të harrohesh…Fatbardha  Zirka

Kur të harrohesh ” ti”ndonjë ditë E në kujtimet e mija të futesh Do të’ bëhem”…

Të pagjumët-Brixhilda Dede

TË PAGJUMËT Ti s’ mund të jesh një iluzion i imi, magji e prekshme. Mbylli sytë…

“Unë të dua”-Arsinoi Zengo

“Unë do të dua” Në labirintet e zemrës të kërkova Vrapova… vrapova mallin tërbova Me yjet…

Fytyra e fjalës-Adelina Mina

“FYTYRA E FJALËS” Fjala njesi e tërësi, Vlerë e dashurisë, ëmbëlsi, butësi. Fytyra e saj njerëzore…

Kjo vatër-Egzona Kryeziu

Natë vonë dhe gjumi iku Bashkë me të dhe kujtimet morën dhen U shpërndan sa andej…

Ty të dashurova-Blerta Basha

Blerta Basha Eja moj sy bukur moj vetull gajtan, Me dogje këtë shpirt më dogje këtë…

E tjetërsuara jetë…Suzana Rama

Suzana Rama Çfarë është kjo jetë, e bukura jetë, në të cilën vijmë të brishtë e…

Heshti pranvera-Arze Hasanaj

Arze Hasanaj Këngën e bilbilit sot e ndali, heshti dhe pranvera fare. Këngës melodia s’ju dëgjua,…

Një dhimbje që s’flet!-Laureta Malaj

O vëlla im sa shumë po më mungon , plaga ngelet hapur kur një shpirtë rënkon…

Poezi-Adelina Mina

“PREDIKUES” Ç’është më e mirë tek jetën udhëheq, Pa prijës është më e lehtë, Se e…

Pa emër-Diamanta Zalta

PA EMËR Një yll mori zjarr në rënie dhe ngricat e ajrit ,e rrëmbyen në gji…

Mall-Donike Rrethej 

Unë,unë ala t’kërkoj nëpër erë…. nëpër qiell i lashë sytë , tuj t’hetue ku je ti…

Ta rikthejmë gjenetikën-Kumrie Avdyl Shala

Si ta sjellim në vi gjenetikën,Kur femra ishte mbretreshë e froneve,Atëherë nuk kishte vrasje tinzare,Se, femra…

Dy poezi nga Nurie Maliqi Baduni të përkthyera nga Teuta Shaqiraj

Te dashur miq! Po ju prezantoj dy poezi nga poetja Nurie Maliqi Baduni të përkthyera nga…

Mi mbyllën sytë-Egzona Kryeziu

Mi mbyllën sytë dhe ëndrrat mi morrën Fytin ma ngulfatën e zemrën ma dogjën Më vranë…

Lotët e burrit…Alma Sinan Feruni

Lotojne vargjet…lotojne fjale. Dhe une per ty ndjej mall. Sa mall. Ku u ndeshkuam jetes ne…