Sami Arifi:Perëndia e veshi me bardhësi!…

Shkruar poezi nga Sami Arifi Perëndia e veshi me bardhësi!… (Kushtuar Dëshmorit të Kombit Safet Q.…

Xhemile Aliu:Sa lartë në aeroplan

Xhemile Aliu: Sa lartë në aeroplan Sa lartë u ngrita of sa lartë , Nga mallengjimi…

Gjyste Dajani :Aty jam….

Gjyste Dajani Aty jam…. Kur nje dite t’mos jeme mes jush, Si rrugë-ecje e shpresës, Do…

Viktoria Xhako:Nën bli

Viktoria Xhako Nën bli Një ditë do të vij aty tek ti,Tek gjysmë adresa mbi zarf,…

Laureta Petoshati :Ex voto nga Eugenio Montale –Nobelist

Ex voto nga Eugenio Montale –Nobelist Ndodhqë afërsitë e shpirtit të mos arrijnëgjestet dhe fjalët, por…

Rashel Solomon :Ismail bej Vlorës, babait të Kombit

Ismail bej Vlorës, babait të Kombit Sonet nga Rashel Solomon Jo! Nuk e baltosni dot Ismailin…

Fatbardha Budini: Jeta ime

Fatbardha Budini Jeta ime Në jetën time kam kaluar shumë vështirësi,dhe rrallë e e kuptoj bukurinë…

Zylfije Gervall:Në prehërin e gjyshës

Zylfije Gervall Në prehërin e gjyshës*Për fëmijë*Në prehër të gjyshësVijnë nipa e mbesaNgadal dhe ëmbëlPo si…

Zyba Hysa:Në mundsh të më duash…

Zyba Hysa Në mundsh të më duash… Në mundsh të më duash Edhe kur Ti për…

Vaso Papaj:Në sheshin “Liria”

Vaso Papaj Në sheshin “Liria” Këmbëkryq është ulur janari.Cingërima në dhomë mbretëron.Shi i imët lëpihet tek…

Përparim  Hysi:”Harlisje” në dimër të moshës

Përparim  Hysi:”Harlisje” në dimër të moshës          (cikël me poezi) Nga  Përparim  Hysi…

Nga Miçhigani-Besa Januzi-Rexhepi:Xhaxhai im

-Besa Januzi-Rexhepi:Xhaxhai im(për fëmijë) Sa me gëzim e prisja dimrinatëherë kur binte borë shumëTë rrëshqas me…

Rajmonda Qose :Më shumë të respektojnë kur vdes

Rajmonda Qose  Më shumë të respektojnë kur vdes Ta dija që të vdekur kaq shumë do…

Seti Pezaku Vladi:Më tremb

Seti Pezaku Vladi Më tremb Më tremb loti,vikamë e malit të dhembjesderdhur deltës së syrit.Më trmb…

Berzat Sadiku:Kujdesuni për mendjen

Berzat Sadiku Kujdesuni për mendjen Mirëmbani mendjen! Kujdesuni për të si kurrkush tjetër! Mendja është pasuria…

Fatmir R Gjata:Humbëm

Fatmir R Gjata Humbëm Dhe kockat na humbën, na humbën dhe sytë. dhe këngët oh Zot,…

Vaso Papaj:Flakadan prej ere

 Flakadan prej ere(Frederik Rreshpjes) Frederik,Edhe pse s’të njoha asnjëherë,Kurrë s’është vonë të të them:Ishe flakadan në…

Katiola Karioli:Mbi diell bëjmë dashuri!

Katiola Karioli:Mbi diell bëjmë dashuri! Tē dy mbi diellin bëjmë dashuri. Afshe magjike ndezin trupin. Me…

Eva Gjoni :Unë jam njeri i vështirë

Eva Gjoni  Unë jam njeri i vështirë,nuk bie lehtë në dashuriEdhe me ty është e njëjta…

Elisabeta Gockaj :Kjo varkë e shpirtit

Elisabeta Gockaj Kjo varke e shpirtit Te kerkoj c’do cast me endje Prane s’te kam, nuk…

Fatbardha Budini :Lotët e jetimit.

Fatbardha Budini  Lotët e jetimit. Sa i pastër rrjedh loti në sytë e këtij jetimi,që në…

Teuta Shaqiraj:Dashuri në stinë vjeshte

Teuta Shaqiraj Dashuri në stinë vjeshte(ripostim i ripunuar) Askush s’më beson, se sa shumë e dua.Se…

Puntorie  Muça Ziba :Sprovë

Puntorie  Nuça Ziba Sprovë Po hyre e dole pa sumbulla djersenga maskarada në shesh të qytetit…

Venetike Cako Miraka :Vetija ime!

Venetike Cako Miraka Vetija ime!Νuk di pse vetija ime më ka larguar,E më ajo as lotit…

Sonja Petro :Mos të lutem

Sonja Petro  Mos të lutem Mos ma helmo shpirtin këtë natë ,me xhelozinë tënde të pamat…

Katiola Karoli:Sikur tē isha një Aferditë!

Katiola Karoli:Sikur tē isha një Afërditë! Butësisht mē mbërtheve krahun . Pas vetes mē tërhoqe ngadalë…

Mirela Leka Xhava:Dita e fundit e vitit

Dita e fundit e vitit Ti do të bëhesh e shkuara ime Jo një minutë, një…

Viktoria Xhako:Abazhuri i blertë…

Viktoria Xhako Abazhuri i blertë… Nën dritën e blertë të abazhurit mbi komodinë,Konturet e jetës mundohej…

Enxhi Drapi: Mars

Enxhi Drapi Mars Diell rrezeton, Mars Depërtuar paqësisht në ndërtesat e qytetit Shkon derë më derë…

Teuta Shaqiraj:Auto-Rezonanca ime letrare – artistike

” Teuta Shaqiraj Auto-Rezonanca ime letrare – artistike(ese’ per veten time në vargje) Mund ti bëj…

Besa Januzi Rexhepi:Një ditë dimri

Besa Januzi Rexhepi Një ditë dimriNjë ditë dimrii ftohët shumë,Qielli i kaltërpa re, diellikishte lëshuarrrezet e…

Përparim Hysi:Ditëlindja  e  Fan Nolit

Nga Përparim Hy Kur të çojë nëna në shkollë,me një thes mbi kurrizNuk e dinim që…