Pranë detit përherë-Maksi Luçi

Prane detit perhere Dashurine e ndjej prane Ndjej flladin te tij ere Dhe dallgen qe vjen…

Fjala nënë-Fatmir Pushi

Fatmir Pushi Bota rreth nesh, Është një kazan plehrash !.. Por sa herë kujtojmë ♤nënën♤ Se…

Meteor-Kastriot Fetahu

Kastriot Fetahu Në orkestrën e njerëzve,ajo kishte zgjedhurtë ishte shërbyeseme instrumentin natyral;mbuluar me kapakë të rrjepurnga…

Zot më thuaj-Radian Lipo

Zot ç’kam bërë sot, mos më shaj. Mos më thuaj, është mëkat. Se kam puthur buz’t…

Frynë erë e lehtë-Aferdita Kociraj Selishtaj

E kthjellët dita sot, me vranësirat e saj, SI ditë vjeshte që është, Frynë era e…

Vetvetja-Gina Xhaferaj Kapaj

Të jesh vetvetja është gjëja më e shënjtë Të jesh njeri i ndershëm, prek maja mali…

Më fal, Elvis!Vaso Papaj

Me fal, Elvis! Të kisha vënë katër një ditë Dhe ditë të tjera rresht. S’e dija…

Sa shumë asgjë ka brenda teje-Leonard Pipa

Sa shumë asgjë ka brenda teje, Sa shumë asgjë kam unë poshtë gjoksit, Sa shumë asgjë…

Kthimi i burrit emigrant-Sheqere Sina

Ti mos shiko ashtu me bisht të syrit, te, fëmijët përkëdhel e llaston. Pak më tej,…

Lakmia-Elisabeta Gockaj

Bariu na kish dal ne male, Per te kullotur bagetine, Nje i pa njohur ate e…

Për ty-Ilia Kokthi

Ata sy qe qeshin Buzet e kuqe gjak Dua te t’i puth C’ me ke rene…

Mëngjesesh mbuluar-Maksi Luçi

Mëngjesesh mbuluar Me një tis fantazie Si një Dezdemone kaluar Të prisja qe pranë të vije……

Mbi fletë të bardhë-Rajo Qoraj

.. Seç fryu një puhize e lehte nga lindja Me solli me vete ne ketë nate…

Vajza dhe vjeshta

“”””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””” Ja, pο çvishen dhe pemët Si peizazh pas luftimit Të topitjes mbajnë veshje Pelerinën e…

Cikël me poezi lirike-Nga Përparim  Hysi

Nga Përparim  Hysi  1. Unë,fusharaku!Kam bredhur fushave pa fundSE në fshat fushor kam lindur e jetuar.Por…

Nuk vdesin vargjet-Sanie Tushi Rrokaj

Ëndërrat e bukura të poezisë Janë bukuria e jetës .në ditët e mia plot imazhe në…

Dardha bie ndënë dardhë-Bilbil Murataj

FABUL Gjer tek ne fjala ka ardhë “Dardha bie ndënë dardhë”, Si për mirë dhe për…

Shpirt e zemër harbuar!-Ilia Kokthi

Gji me gji Sec u ndezem Buze perveluar Lotet derdhem ! Trup zhuritur prushe Zemrat plote…

Udhëtim-Sanie Tushi Rrokaj

Sanie Tushi Rrokaj Rrugë të gurta në breg të thyer Netë të heshtura nëpër dallgët e…

Më mungon hija jote nënë..!Eduart Veli

Oh,më mungon hija jote o nënë Të kërkoj unë ,në netët pa Hënë.. Një fjalë e…

Endemi kësaj bote…Floriri Z Petra

Në këtë jetë do mbetemi, si kalimtarë Nuk e kuptojmë, pse bëhemi mëkatarë..!? ****************************************** E kanë…

Si u gdhive moj bandille ?…Adem Nuhaj

Si u gdhive moj bandille? Hajde çojmë kopenë e dhive Të shkojmë në ato korie Të…

Fshatin si do e gjeni-Vangjel Nasi

Gjysmë njomë ,gjysmi i thatë , Male Fusha bari i gjatë , ikët jashtë për barin…

Erdhi vjeshte parë-Aferdita Selishtaj

Na iku gushti, Me vapën e nxehtë, Shume vapë e madhe, S’ishë parë ndonjëherë. Zjarri dynjanë…

Sado larg të jemi në këtë jetë…Floriri Z Petra

….Gjejmë miqtë e vërtetë..!! ******************************* Në kopështin e bukur jetë nuk gjejmë vetëm gonxhe, çelur mëngjeseve,…

Stop-Nexhat Nallbati

Kur u takuam për herë të parë, U shtanga fare,sfola një fjalë, Fola me veten,diçka unë…

Ëndrrat i shtrova-Lefter Shomo

Ë N D R R A T I S H T R O V A “”””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””…

Vjeshta-Horgito Hoxha

Shfryu mllefin vjeshta,  Dhe gjethet zunë rrugën,  Filloi qielli të lotojë ëmbël, Dhe ndroi qyteti gunën…

Lirika nga Leonard Pipa

Atë natë nuk kishte hënë, Vetmia e kishte ngrënë. E kish lodhur rrugë e gjatë, Udhëtimi…

Ka me bukur kësaj jete…Floriri Z Petra

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> Të ngelemi deri në amshim kur jemi vetem kalimtarë Mike zemre shokë të mirë..!? ****************************…

Gërsheti i dashurisë-Ilia Kokthi

I bukur eshte Gersheti i dashurise Gersheti i thurur Prej ndjenjash miresise Me shpirte ezemer Per…

Miqve të mi-Lefter Shomo

Ndriçoni ju, miqtë e mi si yje Edhe kur s’ dukeni , jeni aty.. Ushtarë që…

Vetmisë…Cikël me poezi-Nga Panajot Boli

Cikël me poeziNga Panajot Boli Kjo Lumturi e pakët… Një sy që po buron mall, liqenin…

Mes dashurisë dhe dhimbjeve-Nexhat Nallbati

MES DASHURISË DHE DHIMBJEVE Takova një ditë një mik në rrugë,. Ai s’më njohu por e…

Mendimet-Sanie Tushi Rroka

Sa herë mendoj si është bërë kjo jetë .më vritet shpirti në brendësi .Sa e brishtë…

Ku shkuan vitet?…Vaso Papaj

Vaso Papaj Ku shkuan vitet, ku shkuan vitet?… Kur u largova isha fëmij. Rrugëve të mia…