Reflektim rreth librit me titull “Këshilluesi gjuhësor”, me autor Muhamet Cenkon-Nga Bashkim Saliasi

Fundi i muajit shkurt. Një telefonatë në orët e mbrëmjes nga miku im Viron Kona më…

Udhëtimi i ndaluar për në shtëpinë time!…Sami Arifi

Shkruan Sami ARIFI Udhëtimi i ndaluar për në shtëpin time!… Pushteti i Serbisë hapat e parë…

Konviktet e Shkollave të mesme të Tiranës, të standardeve europiane-Halil Rama

Halil RAMA – Mjeshtër i Madh Nxënësit vlerësojnë përkushtimin, vizionin dhe profesionalizmin e drejtorit Shazuman Manja…

“Telenovela’ që po na vret të gjithëve”-Nga Boris Miska

Prej ditësh vendi i ngjan një ode të madhe post-mortore ku konsumohen kafe, llafe e muhabete…

Zemra e gruas së dashuruar,si zambakët e bardhe të Liqeneve të Lurës….”Piro Millona Minella

….Nuk i harroj edhe sot ata zambakët e bardhë, që mbulonin sipërfaqen e qetë të Liqeneve…

Te Labëria ,te rrënjët kërkova e gjeta këngët-Nga Enver Cakaj

A e dini që e gjithë Vlora këndon me një zë? I pari e ka mbjellë…

Shyqeri Gjinolli personalitet i kauzës së madhe kombëtare dhe arsimit shqip-Shkruar nga Sami Arifi

Shyqeri Gjinolli Shyqeri Gjinolli u lind në vitin (1956), në Sllatinë të Komunës së Vitisë nga…

Mesnata e ftohtë në urën e Beshirit-Agim Xh. Dëshnica

73 vjet me parë. Agim Xh. Dëshnica Pak larg nga Tirana, tek kalon mbi Erzen Ura…

Paqja dhe dashuria globale- Sanie Tushi Rrokaj

Esse …Shkruar nga Sanie Tushi Rrokaj … E dua paqen në botë . Në shpirt duhet…

Aleanca strategjike,jo aleanca folklorike!

Promovohet libri i ri i Prof. Shaban Muratit “Konteksti rajonal i aleancës strategjike Shqipëri-Turqi” Në ambjentet…

Kontributi i arsimit shqip ndër vite-Shkruan Nazif Laç

KONTRIBUTI I ARSIMIT SHQIP NDËRVITE Arsimi shqip në trevat shqiptare të robruara ka zën fill gjatë…

Do te promovohet libri im i ri për aleancën strategjike Shqipëri-Turqi

Kam kënaqësinë të ftoj miqtë, shokët, dashamirët dhe lexuesit e mi në promovimin e librit tim…

Ndryshimi duhet edhe në ekonomi-Nexhat Bexheti

Qeveria Gruevski,u mundua që t’i favorizojë prodhimet vendore me sloganin “Bleni prodhime vendore”. Ky slogan është…

Kthim në Zulumbak, fragment nga tregimi “Saga e P’llumit”-Nga Boris Miska

Kthim në Zulumbak, fragment nga tregimi ‘Saga e P’llumit’.… Zulumbaku zhurmonte nga makinat e markave të…

Duke medituar në 16 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës-Nga Hyqmet B Hasko

Kosova, ura e pathyeshme e shqiptarisë drejt Perëndimit Liria dita e shenjtë kur shteti i Kosovës,…

Kush e vrau letërsinë shqipe?-Hysen Kica

Punova shumë kohë dhe i përkushtova gjithë aftësitë, mundin dhe shpirtin tim një vepre letrare. Pasi…

A është Hashim Thaçi tradhtar apo patriot ?!Nga Kosova-Shefik Sadiku

Në vigjilje të Pavarësisë A është Hashim Thaçi tradhtar apo patriot ?! Në përvjetorin e pavarësisë…

Të jesh poet…Myzafer Ejupi

Të jesh poet kontravers dhe “i çuditshëm” sot nuk është në modë e as “trendy” sepse…

Flet Prof. Dr. Lush Susaj-Nga Intervistoi: Albert Z. ZHOLI

Nuk mund të fajësohen fermerët, as blegtorët e Shqipërisë për mungesën e laboratorëve dhe të kontrollit…

Mesazh për Kryeditën e Dashurisë…Hyqmet B Hasko

“Dashuria nuk kërkohet, ajo vjen atëherë kur nuk mendon për të, atëherë kur je i pastër…

Kjo ditë është monumenti i Dashurisë gëzojeni me gjithë fuqinë e shpirtit-Albert Z. ZHOLI

Flasin Margarita Xhepa. Alida Hisku, Myfarete Laze, Luftar Paja, Kozma Dushi, Ermir Dizdari, Jorgo Papingji, Xhoi…

Pushtimet arabe, turike, mameluke dhe kryqëzatat ndaj territorit Izraelit të Palestinës-Nga Skender Jashari

Territori izraelit i Palestinës, përjetoi pushtime nga barbarët arabo-islamik dhe turko-islamik gjatë periudhave më të gjata…

Gjallërimi i jetës, në kushte të okupimit serbo-sllav, nga FR i Degës së LDK-së në Viti të zgjedhur nga Kuvendi i kësaj Degen në vitin 1990-Sami ARIFI

Shkruar nga Sami ARIFI Gjallërimi i jetës, në kushte të okupimit serbo-sllav, nga FR i Degës…

Veprimtari kushtuar krijimtarise se Shaban Muratit

Ne teatrin “Aleksander Moisiu” Durres u zhvillua veprimtaria kushtuar krijimtarise se diplomatit dhe studjuesit Shaban Murati,…

AGJENTURAT SLLAVO ORTODOKËSE-PANSLLAVIZMI-Nazif Laçi

Shiquar kronologjinë e ngjarjeve historike të kombit shqiptarë, dihët mirëfilli se boshti Moskë-Beograd dhe Athinë çdo…

“Joanën” e lexova me kërshëri- Alqi Dede

Pershtypje nga Alqi Dede, Shkrimtar, rreth Joanes Me Autor Petraq J. Pali . “Joanen” e lexova…

Formimi i Shoqatës së Sporteve të Pavaruara të Komunës së Vitisë (SHSPV) në kohën e okupimit serbo-sllav-Sami ARIFI

Pas formimit të partisë “Lidhjes Demokratike të Kosovës” (LDK) në atë kohë pothuajse ishte lëvizje gjithëpopullore,…

Përpjekjet, kundër okupimit serb me aktivitete vepruese legale në Komunën e Vitisë…Shkruan: Sami Arifi

Përpjekjet, kundër okupimit serb me aktivitete vepruese legale në Komunën e Vitisë, në formimin e institucioneve…

Pushtimi prej Perandorisë Arabe të territorit Izraelit të Palestinës-Nga Skender Jashari

Pas pushtimeve të periudhës antike, territori izraelit i Palestinës, vazhdoi të jenë pre e pushtimeve edhe…

Lufta per paqe-Nga Vladimir Bizhga

Nga Vladimir Bizhga Ndarja në dy pjesë: “periferia bërthamore v/s” është një rregull gjeopolitik që zbërthen…

Përpjekjet e gjetjes së koncepteve për zhvillimin e ekonomisë së RMV-së-Nexhat Bexheti

Nexhat Bexheti nga Lëvizja Demokratike “Sipas të dhënave të mëparshme të Entit Shtetëror për Statistika, vlera…

Zhitia e Vitisë-Feri Arifi

Pas një shëtitje në Zhiti gjeta disa gurë jo të zakonshëm në këtë vend, por ne…

Dita dërkombëtare përkujtimore e holokaustit-Seti Pezaku Vladi

Më 27 janar, në ditën e çlirimit të kampit famëkeq të përqëndrimit të Auschwitz-Birkenau në 1945-tën,…

Dita ndërkombëtare e holokaustit-Nexhat Nallbati

27 Janari i vitit 1945 shënon fundin e HOLOKAUSTIT(që do të thotë të jetosh me vdekjen)…

Pazari i vjetër i Korçës-Nexhat Nallbati

QËNDËR E RËNDËSISHME HISTORIKE, TREGËTARE, TURISTIKE DHE SOCIAL – KULTURORE. 1- Pazari i vjetër i Korçës,ka…

Pse jemi kështu, edhe sa kohë do të vonohët zgjimi kombëtar?…Sami Arifi

Shkruan: Sami ARIFI Çudi, i duam të huajtë më shumë se vehtëvehtën, edhe se kemi pësuar…