Mos turpëroni gjuhën!Ildije Xhemali

MOS TURPËRONI GJUHËN! Më kundërshtoni në se unë gaboj Duke qënë anëtare e disa grupeve letrare…

Rinia e jonë shembullore që nuk do ta lejoi që s’rishtë femëra e bukur shqiptare të errësohet!-Nazif Laçi

 Nazif Laçi MBULESA E FEMËRAVE ! Në vitet e pas luftës, janë shtuar zërat për mbulesë…

Si e “realizova” një amanet të një nënë për djalin e saj…Selman Hysi

-grimca jete nga puna si oficer- Kukes,Nentor i vitit 1985,nuk kishja jo me shume se 8-…

Dhjamëra mbi mermer shkëndija përmallimi-Nga Selman Mëziu

Firence Muhuraku S. Meziu

Strellca me entuziazëm-Nga Shefik Sadiku

STRELLCA ME ENTUZIAZËM BOKSIERI KËRÇOVARË MERSIM ZEQIRI Boks në Tetovë. Mersim ZEQIRI nga fshati STRELLCË komuna…

UBT, Titull Mirënjohje për Prof.Dr. Skënder Kodrën-NgaHalil Rama-Mjeshtër i Madh

Rektori i UBT dhe “Besëlidhja Gorare” mirëpresin kreun e Akademisë Shqiptaro-amerikane të Shkencave dhe Arteve UBT,…

Drejtësia krijon forcën e shtetit dhe mirëqenjen e banorëve të tij-Sami Arifi

Shkruar nga Sami ArifiDrejtësia krijon forcën e shtetit dhe mirëqenjen e banorëve të tij Shkruan: Sami…

Mërgata potencial i kombit-Nazif Laçi

MËRGATA POTENCIAL I KOMBIT Është pasuri kombëtare mërgata e jonë, e cila gjindet në katër anët…

Hasan Huta-Nuk i njohim e pranojmë kufinjtë shqiptaro-shqiptare te caktuar ne kete Konferencë pa dijenine, pa pjesëmarrjen përfaqesuese dhe pa vullnetin e lirë të shqiptarve si komb rrënjës i këtyre trojeve.

Tirane 27 korrik 2023. DEKLARATA qe parakaloi ne heshje sot ne sheshin Skenderbej nga ora 9.00…

Kush po e bllokon Kosoven?Nga Nazif Laçi

KUSH PO E BLLOKON SHTETIN ? Gjatë mujve të fundit, kur shteti i Kosovës po përballët…

Ndërron jetë gjuhtari,dijetari dhe intelektuali i përmasave botërore  Prof. Dr. Akademik Shefki Sejdiu-Nga Prof.Dr.Sadri Rexhepi

Prof.Dr.Sadri Rexhepi Dje, më 24 korrik 2023, në Varrezat e Prishtinës, në prani të shumë qyterarëve,…

Edhe ne në rini kemi dashuruar në atë kohë…

S’na ka mbajtur njeri nenepranga apo t’na mbyllte ne Kullen e Oso Kukes..! Kujtese ! Ishte…

Mësim i hidhur nga historia ballkanike-Nga Shaban Murati

Mësim i hidhur nga historia ballkanike Gjithë udhëheqësit e shteteve ballkanike i kërkuan aleatët dhe mbështetësit…

Bilbili dhe sorrat-Berzat Sadiki

BILBILI DHE SORRAT Një bilbil, pas një fluturimi të këndshëm, ra mbi një degë plepi dhe…

Historia e Prespës-Nga Spasse Thanasi

Pjesa e II-të HISTORIA Nga Spasse ThanasiZhvillime historike nga koha e Bronxit dhe Neolitit tё vonё…Sipas…

Shkupi me banor politik-Nazif Laçi

Shkruan Nazif Laçi SHKUPI ME BANOR POLITIK Kryeqyteti i Vilajetit të Kosovës, Shkupi ishte çdo herë…

U bëra, si desha vet…Vullnet Mato

Vullnet Mato U BËRA, SI DESHA VET… Po rrëfehem shkurt, për ata që më lexojnë dhe…

Zilia dhe lakmia-Sheqere Sina

ZILIA DHE LAKMIA Çfarë ke me mua që më shikon me zili, Ndryshoje zemrën se të…

Lexington-Kastriot Fetahu

LEXINGTON -ESE- “Zhurma e Topit që u dëgjua rreth e qark botës”shkroi shtypi i kohës në…

Manipulimi sllavo-maqedon me regjistrimin e popullsisë-nga Nazif Laçi

MANIPULIMI SLLAVO-MAQEDON ME REXHISTRIMIN E POPULLËSISË Në Maqedoninë shqiptare, që nga Lufta e Dytë Botërore është…

Opinon-Nga Jashar H Selmanaj

Tani shumë e thjesht ose më Albinin ose më Vuçiqin. Janë dy rrug të ndara nga…

A po kthehet Juani Kinez në monedhë ndërkombëtare?Fatjon Malaj

Fatjon Malaj A po kthehet Juani Kinez në monedhë ndërkombëtare? Për më shumë se një çerek…

Shkaku në Tiranë dhe pasoja në Prishtinë-Shaban Murati

Keshilla per miqte Nje pergjithesim diplomatiko-filozofik: Shkaku ne Tirane dhe pasoja ne Prishtine.

Sami Arifi-Manifestim në fshatin Mirosal nga organizata „MFB“ në Ferizaj,me rastin e Deklaratës Kushtetuese për Pavarësinë e SHBA-ve

Shkruar nga Sami ArifiManifestim në fshatin Mirosal nga organizata „MFB“ në Ferizaj,me rastin e Deklaratës Kushtetuese…

Të mos japim gjithçka për asgjë-Nexhat Bexheti

Para syve të njerëzimit bashkëkohorë ndodhi Krimea, e haruar qoftë thanë, ku do krise se dijmë…

Pyjet në qytet reduktojnë dhe pluhurat e imët-Nga Thoma Duka

PYJET NË QYTET REDUKTOJNË DHE PLURAT E IMËT Pluhurat e imët kane një efekt shume te…

Shqipëria, mbështetëse e sovranitetit dhe integritetit territorial të Ukrainës-Halil Rama

Shqipëria, mbështetëse e sovranitetit dhe integritetit territorial të Ukrainës Halil Rama ZËVENDËËSSHEF I SHTABIT TË PËRGJITHSHËM…

“Është e artë,kur çmallesh me atë që ke jetuar para 43 vitesh…!”Selman Hysi

“Është e arte, kur çmallesh me ate qe ke jetuar para 43 vitesh…!” Lepusha : E…

Djathi Roquefort ~ Love story-Nga Anila Rezhda

Djathi Roquefort ~ Love story“ Djathi Roquefort është djath shumë i shijshëm, jo i preferuar nga…

Prapaktheu!Nga Hasan Huta

PRAPAKTHEU! Jeta ne kuptimin e sjelljes se saj ndaj mjedisit eshte nje loje. Politika ne kuptimin…

Bija e Ilirisë-Seti Pezaku Vladi

BIJA E ILIRISË TEUTA I thjeshtë piedestali ku ngrihesh statujë, Pa kulla e bedena, sinjale madhështie,…

Debelldeh-Feri Arifi

DEBELLDEH Dje nën organizimin e Ismet Krasniqit Lala, më 24.06.2023, në fshatin Debelldeh, fshat ky me…

Flet “Mjeshtri i Madh” Gëzim Tushi-Intervistoi :Albert Z. Zholi

Flet “Mjeshtri i Madh” Gëzim Tushi: Përgjegjëse për emigracionin masiv është politika e mbrapshtë, indiferente 33-vjeçare…

Në përvjetorin e shkrimtarit t’onë Naim Frashërit-Nga Nazif Laçi

NGA DOKUMETET E MIA ARKIVORE Në nëntorin e vitit, 1990 në fshatin më të madhë të…

Koncepti i armikut në doktrinën ushtarake Iraniane…Nga Fatjon Malaj

Koncepti i armikut në doktrinën ushtarake Iraniane nën influencën e Khamenei! Doktrina ushtarake  është baza e…

Lushnjë-Dita Ndërkombëtare e Muzikës klasike-Sheqere (Ozuni) Sina

Dita Ndërkombëtare e Muzikës klasike . Adhuruesit e muzkës, të artit por edhe shkrimtare, ishin edhe…