Ukrahina në “AULONA INTER FOLK FESTIVAL”, EDICIONI XVI

SEJMEN GJOKOLI “AULONA INTER FOLK FESTIVAL”, EDICIONI XVIMaj 2009 – XVI – Maj 2024 Edicioni i…

Përjetësimi i dëshmorit të atdheut Allaman Dervishi-Nga Halil Rama    

Akti sublim i Dëshmorit të Policisë Allaman Dervishi dhe figura e tij janë lartësuar në librin…

Fuqia e votës së lirë është dhe mbetet mposhtje e njëmendësisë-Shkruar nga Sami ARIFI

Shkruar nga Sami ARIFI Nga këmbëngulja e njëmendësisë, së udhëheqësisë së partive në Kosovë pas luftës,…

Familja – mishërimi i dashurisë zgjidhja e vetme dhe shembellim&ngjasimi më i madh-Viktor Pojani

Familja – misherimi i dashurise, zgjidhja e vetme dhe shembellim&ngjasimi me i madh Kuptohet, behet fjale…

Dita Ndërkombëtare e Muzeut, ndërsa “Muzeu Kombëtar” mbyllet-Nga Abert Zholi

Muzetë shërbejnë për qëllime arsimimi, edukimi, studimi dhe kënaqësie Albert Z. ZHOLi Teksa turet kulturore ziejnë…

Avokat Baftjar Rusi, “Misionar i Paqes Botërore”-Halil RAMA

Halil RAMA – Mjeshtër i Madh Në fund të viteve 80, kur sapo ishte diplomuar për…

Për Ty i lutem Zotit…Piro Millona Minella

Piro Millona Minella Për Ty i lutem Zotit të më japë “hua” edhe një tjetër jetë…”…

Diplomacia e globalizimit-Nexhat Bexheti

  Diplomacia e globalizimit Koha e turbullt në të cilën jetojmë është plot me procese të turbullta.…

“Kambana e Vdekjes”roman nga Ilia Bombaj-Ilirian Ali

Faleminderit Ilia ! E lexova dhe u gacmova emicionalisht me romanin tuaj :”Kambana e Vdekjes”. Një…

Filozofia e së dielës-Gerta Bandilli

Gerta Bandilli 3. Kujtimet rendin bashkë me njeriun në rrugën e tij. Maksi i kishte mbledhur…

Paradoksale-Zymer Mehani

Zymer Mehani Lajmi që Shqipëria është kandidate për të organizuar kampionatin Europian të futbollit për 21-vjeçarët…

Komandanti Ilir Konushevci dhe dr. Hazir Mala-simbol i rezistencës dhe përkushtimit ndaj lirisë-Zymer Mehani

Në historinë e Kosovës, emrat e dëshmorëve janë skalitur në pllaka të vlefshme të historisë sonë…

Të paguash 50% të fitimit është arbitrariteti më i madh, normal do t’a quaja 15%-Intervistoi: Albert Z. ZHOLI

Forum në Telegraf/ Ligji për taksimin e profesioneve të lira. Flasin Dr. Enriko Ceko, Dr. Vladimir…

Jo-28000 por 28.110 dëshmorë të LANÇ ka Shqipëria-Sakip Cami

5 Maj, dita e dëshmorëve të LANÇJo 28000 por 28.110 dëshmorë të LANÇ ka ShqipëriaÇdo 5…

Poeti Curri dhe libri “Çaste lirike”-Zymer Mehani

Zymer MehaniDje, më 3 maj 2024, në Ditën Botërore të Medias së Lirë, në KK të…

Kuleta…Petraq Pali

Zakonisht bregu detit ka tradita zakonore qe rrallë i kanë krahina te tjera, (pa pergjithesuar) se…

Dita Botërore e Lirisë së Shtypit-Zymer Mehani

Kjo ditë është një rast i mirë për të reflektuar mbi rëndësinë e lirisë së shtypit…

1Maji nuk duhet të jetë festë, por Protestë!Albert Zholi

1 Maji nuk duhet të jetë festë, por Protestë! – Në Shqipëri thuajse nuk egzistojnë sindikatat që…

“Bëma fëminore”-Petraq Pali

“Bëma e ulërima fëminore”. Jam munduar që hera -herës të shkruaj kujtime,meditime,ngjarje apo bëma të adoleshcës…

Në tavernën tonë të preferuar-Ligor Stafa

Unë dhe Piktori i Madh ishim ulur pranë një tavoline në skaj të lokalit.– Nuk shtyhet…

Nderimi për “Nderin e Kombit” Rrahman Parllaku-Nga Halil Rama

Halil Rama – Mjeshtër i Madh Heroi i Popullit Rrahman Parllaku, në 105 vjetorin e lindjes…

Njeriu ka nevojë për njeriun!-Petraq Kote

Njeriu ka nevojë për njeriun! …lalarët (myzeqarët) nuk e bënë kurrë pis Historinë e dheut të…

60 vjetori i rinisë sime poetike-Shaban Murati

60 vjetori i rinisë sime poetike 60 vjet më parë, 19 prill 1964, kur isha në…

Kombet përparojnë kur zhvillojnë një jetë mendore të gjallë dhe aktive-Nga Albert Zholi

Flet për Telegraf, Prof. Gjergj Sinani: Kombet përparojnë kur zhvillojnë një jetë mendore të gjallë dhe active.…

Gërshetimi i elementeve të natyrës dhe ndjenjave… Dr.Agon Halabaku

Dr.Agon Halabaku Gërshetimi i elementeve të natyrës dhe ndjenjave në poezinë “Ty të dashurova” të Blerta…

Talenti-pasioni dhe vullneti që nuk  shuhen kurrë-Nexhat Nallbati

POETJA DHE SHKRIMTARJA ME ORIGJINË NGA HOÇISHTI I DEVOLLIT NATASHA SHULE(BINO) Natasha Nesti Shule(Bino) ka lindur…

Jakov Xoxa:101 vjet-Nga Petraq Kote

“…romani më modern me tipare ekspresioniste, por edhe më i miri i prozatorit tonë të realizmit…

Humaniteti i sllatinasëve, ndaj të shpërngulurëve nga dhuna serbe, gjatë luftës në Kosovë-Sami Arifi

Shkruan: Sami ARIFI Nuk njeh historia refugjat të qytetarëve në atdheun e tyre, këtë e bëri…

Banka Botërore porosi LSDM,dhe BDI,mos shpërndani hi në kampanjë,jeni më dështues në regjion-Nexhat Bexheti

Banka Botërore porosi LSDM,dhe BDI,mos shpërndani hi në kampanjë,jeni më dështues në regjion.Në fillim të kampanjës…

Një apel për të ndaluar dhunën në familje dhe për të parandaluar vrasjet e grave nga dora mashkullore-Nga Zymer Mehan

Zymer Mehani Një apel për të ndaluar dhunën në familje dhe për të parandaluar vrasjet e…

Berzat Sadiki-Poezinë mund ta kuptojnë dhe komentojnë vetëm njohësit e letërsisë dhe poetët e kalitur

Poezinë mund ta kuptojnë dhe komentojnë vetëm njohësit e letërsisë dhe poetët e kalitur, të tjerët…

Ka njerëz ne këtë botë , që shpirti i tyre, u buron mirësi

Mimoza Nebiaj! Ka njerëz ne këtë bote, qe shpirti i tyre, u buron mirësi, kane lindur…

Në fokus Butrinti nga Departamenti i Arkeologjisë dhe i Trashëgimisë Kulturore -UT-

Diskutim tejet interesant sot në DATK nga Profesor Richard Hodges mbi kontributin dhe studimet e tij…

Isuzu Rodeo-Petraq Pali

(My Jeep) Ashtu si gjithë dynjaja dhe unë po bëj tri javë i vetizoluar në karantinë.…

Pyetje për dietarët fetarë?Nga Feri Arifi

Pyetje për dietarët fetarë si ata katolik, mysliman, dhe ortodoksdhe e të tjerët që unë nuk…

Lamtumirë Linditë, mbretëreshë e poezisë!Nehas Sopaj

Kanë fryrë erëra nga më të ndryshmet, por kjo e mbrëmshmja që të rrëmbeu ty Linditë,…