Humaniteti i sllatinasëve, ndaj të shpërngulurëve nga dhuna serbe, gjatë luftës në Kosovë-Sami Arifi

Shkruan: Sami ARIFI Nuk njeh historia refugjat të qytetarëve në atdheun e tyre, këtë e bëri…

Banka Botërore porosi LSDM,dhe BDI,mos shpërndani hi në kampanjë,jeni më dështues në regjion-Nexhat Bexheti

Banka Botërore porosi LSDM,dhe BDI,mos shpërndani hi në kampanjë,jeni më dështues në regjion.Në fillim të kampanjës…

Një apel për të ndaluar dhunën në familje dhe për të parandaluar vrasjet e grave nga dora mashkullore-Nga Zymer Mehan

Zymer Mehani Një apel për të ndaluar dhunën në familje dhe për të parandaluar vrasjet e…

Ka njerëz ne këtë botë , që shpirti i tyre, u buron mirësi

Mimoza Nebiaj! Ka njerëz ne këtë bote, qe shpirti i tyre, u buron mirësi, kane lindur…

Në fokus Butrinti nga Departamenti i Arkeologjisë dhe i Trashëgimisë Kulturore -UT-

Diskutim tejet interesant sot në DATK nga Profesor Richard Hodges mbi kontributin dhe studimet e tij…

Isuzu Rodeo-Petraq Pali

(My Jeep) Ashtu si gjithë dynjaja dhe unë po bëj tri javë i vetizoluar në karantinë.…

Pyetje për dietarët fetarë?Nga Feri Arifi

Pyetje për dietarët fetarë si ata katolik, mysliman, dhe ortodoksdhe e të tjerët që unë nuk…

Lamtumirë Linditë, mbretëreshë e poezisë!Nehas Sopaj

Kanë fryrë erëra nga më të ndryshmet, por kjo e mbrëmshmja që të rrëmbeu ty Linditë,…

Shaban Murati-Çmimi kombëtar “At Zef Pllumi” për publicistikë

Shaban Murati-Çmimi kombëtar “At Zef Pllumi” për publicistikë Çmimi kombëtar “At Zef Pllumi” Publicistikë Bashkia e…

Opinion-Nga Nexhat Bexheti

Parametrat E KOMUNIKIMIT ME ELEKTORATIN Mënyra se si manifestohet komunikimi me votuesit flet shumë për statusin…

Analizë letrare e poezive…Dr. Agon Halabaku

Dr. Agon Halabaku Analizë letrare e poezive “Ti e pate fatin tënd” e Leonard Pipa dhe…

Shqipëria e së kaluarës modelon Shqipërinë e së ardhmes-Shaban Murati

Figurat e sklerozuara të nomeklaturës së lartë komuniste drejtojnë sot qeverinë, politikën, ekonominë dhe shkencën në…

Gënjeshtra-ky ves i pështirë-Zymer Mehani

Zymer MehaniGënjeshtra-ky ves i pështirë(Me rastin e “Ditës së Rrenës”)Një nga format më të zakonshme të…

Ishulli i Sazanit kurthi apo shpëtimtare e turizmit vlonjat-Nga Dr.Selman Mëziu

               Një tjetër ‘’dhuratë,, po i troket popullit trim, bujar Vlonjat me qytetin e stërlashtë ulur…

Një vëzhgim blic në një universitetet jo publik…Nga Piro Millona Minella

…” “Auditorët ” plot me studentë…shkenca shkrihej në një filxhan kafeje 80 lekëshe…” …Dite e bukur…

Të jesh njeri-Blerta Basha

Të jesh njeri nuk do të thotë të marrësh frymë e të jetosh,por të zgjohesh në…

Atdhetarët kanë vendin e lindjes, por pavdekëshmëria dhe madhështia e tyre është në popullin-Sami Arifi

Shpesh herë në librat e ca autorëve bëhën lëshime, me apo pa qëllim, duke anuar me…

Përkujtim për dëshmorin e kombit, Mehmet Maliq Ejupi-Nga Zymer Mehani

Përkujtim për dëshmorin e kombit, Mehmet Maliq Ejupi (11 tetor 1965 – 27 mars 1989)(Në 35-vjetorin…

Ku i çuam vlerat ?NgaTorino Itali-Urim Mezini

Si kemi degraduar kështu, kaq keq ! Jemi kthyer në njerëz sipërfaqsore Në dhimbjen e tjetrit,shkojmë…

“Sovranistët e leshit”-Nga Shaban Murati

A i ka thënë kryeministrit të Shqipërisë ndonjë këshilltar jugosllav, nga ata që mban me tepricë…

Situatë të till kaq vrastare të një pylli nuk kisha parë  kurrë-Nga Dr Selman Mëziu

  Nuk   dua të bie në kurthin e vrastarëve. Njerëz, kafshë, shpend, insekte; njerëz, jo e jo.…

Dëshmori Selim Berisha-profesori që frymëzonte brezat-Zymer Mehani

Selim Berisha, emri yt mbetet i gjallë,Në zemrat e atyre që lirinë e duan,Si një flakadan…

Qyteti i blirit “mysafyr”, ushtarakët dibran…Nga Nexhbedin Basha

Reportazh Nga Nexhbedin Basha Gazetar Qyteti i Peshkopisë, i quajtur dhe si qyteti i blirit, në…

Ka ngjarë…Petraq Pali

Vellanë ish një i njohuri im e kishte me pozite dhe i nderuar me Titullin me…

E privilegjuar që kam ndjekur ëndrrën time-Kledi Shegani

E privilegjuar që kam ndjekur ëndrrën time, me fat që modelin e mësimdhënies e mora nga…

Letërsia shqipe mbart shpirtin dhe ndjenjat e popullit shqiptar-Hysen Kica

Letërsia shqipe mbart shpirtin dhe ndjenjat e popullit shqiptar, mbart luftën dhe përpjekjet e tij për…

Krijuesi – poeti dhe shkrimtari duhet të bëjnë pakt me vetminë…Zekerija Idrizi

Krijuesi – poeti dhe shkrimtari duhet të bëjnë pakt me vetminë. Në turma, ndërkaq, lindin politikanët.…

FPU i jep Prof. dr. Sali Kurtit titullin “personaliteti i vitit”-Nga Halil Rama

Nga Halil RAMA – Mjeshtër i Madh Në më pak se një vit nga nënshkrimi i…

Dita e bukur e mësuesit-Nga Eduard M. Dilo

7 Mars, dita e bukur e Mesuesit. Një festë tepër e veçantë dhe si è tillë…

Takim mbreslënës pas 50 vitesh-Bashkim Saliasi

Bashkim Saliasi Ne shokët, mësuesit e ish maturës pedagogjike Fier, e vitit 1974, që sot banojmë…

Homazh për Kujtim Micin dhe disa kujtime-Muhamet Tartari

“Tërbaçioti Kujtim Mici, Vargun e bukur skaliti, Këngën e derdhur nga shpirti, Malin e Çikës e…

Reflektim rreth librit me titull “Këshilluesi gjuhësor”, me autor Muhamet Cenkon-Nga Bashkim Saliasi

Fundi i muajit shkurt. Një telefonatë në orët e mbrëmjes nga miku im Viron Kona më…

Udhëtimi i ndaluar për në shtëpinë time!…Sami Arifi

Shkruan Sami ARIFI Udhëtimi i ndaluar për në shtëpin time!… Pushteti i Serbisë hapat e parë…

Konviktet e Shkollave të mesme të Tiranës, të standardeve europiane-Halil Rama

Halil RAMA – Mjeshtër i Madh Nxënësit vlerësojnë përkushtimin, vizionin dhe profesionalizmin e drejtorit Shazuman Manja…

“Telenovela’ që po na vret të gjithëve”-Nga Boris Miska

Prej ditësh vendi i ngjan një ode të madhe post-mortore ku konsumohen kafe, llafe e muhabete…

Zemra e gruas së dashuruar,si zambakët e bardhe të Liqeneve të Lurës….”Piro Millona Minella

….Nuk i harroj edhe sot ata zambakët e bardhë, që mbulonin sipërfaqen e qetë të Liqeneve…