Një jetë e pashuar!Sami ARIFI

Shkruar poezi nga Sami ARIFI Një jetë për njerëzi n’përjetësi është e pashuar,një jetë për vehte…

“Fajin ma ka pranvera-Nga Përparim Hysi

Fajin”ma ka pranvera (cikël me poezi ) Nga Përparim Hysi “Fajin” ma ka pranvera Moj pranverë,moj…

At Zef-Vaso Papaj

At Zef* At Zef, Kur do të kthehesh përsëri? (Me mallin për ty kjo zemër m’u…

Prozë për poeten brilante’ Musine Kokalarin!-Meri Kusi

Ajo u lind dhe u rrit ne nje bore te eger’ ku te gjithe popujt luftonin…

Ishin vite të trazuara e t’vështira-Urim Mezini

Urim Mezini Kur isha i çik më i ri dhe fëmijët ishin të vegjël Punonim shumë…

Kërkonte një çati tjetër-Llesh Gjoka

Llesh Gjoka E pashë duke ikur Me thembra të ënjtura Me sy të nxirë Me krahët…

Apokalips shoqërorë-Vladimir Muça

APOKALIPS SHOQËRORË Në thellësinë e kujtimëve Zëri fëminor më ngjallet përsëri. Toka djerrë, Çatitë e rrënuara,…

Në rrugën e gjatë- Ruzhdi Keraj

Ruzhdi Keraj Ne rrugen e gjate hasa shume miq por edhe armiq me kafshim te eger…

Më kot në mesnatë-Vaso Papaj

Vaso Papaj Më kot në mesnatë të kërkoj Naim bej, Më kot kalldrëmet i pyes: A…

Në datëlindjen time-Natasha Lako

Nga Facebook i poetes Natasha Lako (Poezi e vitit 1979) Unë nuk jam mësuar me tepër…

Maji brenda meje-Nga Përparim  Hysi

Në fusha fëshfërit bari,Flladi ia tund “jeletë”Dalëngadalë një peizazh ariTë kënaqet syri për rreth. Një re…

Misioni i gazetarit-Ndue Z. Ruçi

Misioni i gazetarit. Pak “leksion, ” për gazetar… Për ata që të rinjë janë. Që të…

Vexhi Buharaja-Kudret Selamaj

Me rastin e 104 vjetorit të lindjes ,po e dërgoj përsëri në facebook. Dje,u bë konkursi…

Migjenit-Vaso Papaj

Vaso Papaj Migjen, Ti sillesh vatrave malësore. Unë kohën kafeneve tjerr. Ndaj dije! Pranverë në ditët…

Kjo akullsia jote na çoj në pole..!Ardian Muça

Ardian Muça Mua nga ëndërr,më ktheve në lodër.Nga ato kinezet,qê mjaullisin si kotele.Mbeta si dordolec,atje lart…

The Poetry Bohemian-Tyran Prizren Spahiu

1. … fanfare is not needed to trumpet love to homelannd it conquers invades soul, feelings…

Ajo verbonte mekatin…Thodhori V Baba

Bebëzave të syrit-Kasam Shaqirvela

Fjala kishte ecur pa u ndalur Bebzat e syrit pa u mbyllur Qysh se “nefilim” e…

Ca fara borziloku m’i vini në xhep…Petrit Qori

Në memorie të atyre që nuk i kemi mes nesh ; familjarë , të afërm ,…

Arma-Nebi Dragoti

Ti njeri, je me dreqi njeri, ti or ti, qe prodhon arme; per çfare i do,…

O fushë-Fatmir R Gjata

O rrugë e pashtruar ku brodha i qetë Me gjunjë të copëtuar i lodhur e shkretë…

Në ditën e nënave-Zymer H.Haliti

Zymer H.Haliti ATË DITË (Kushtuar nënës sime) Nga një qoshe nënë rrije si në pritë teksa…

Nata ra-Natasha Limaj

Nata ra… , bota qetësohet, Poeti “ Pegas “ lëshohet … Nata ra… njerzimi shtrihet, Poeti…

A mund të më thoni?-Valbona Kolaveri

Kur halli i bërtet në fytyrë Dhe s’mund të bëjë një hap, Kur ndihmë kërkon Dhe…

Një mall që s’fle!Laureta Malaj

Një mall që s’fle! Nëpër mendime malli bredh dhe nisa që t’i çoj diku . Në…

Dua ta harroj-Llesh Gjoka

Dua ta harroj atë kohë të rrejshme Kohën e fajeve pa gjykatës Kur vraponim rrëpirave si…

Lirikë-Nebi Dragoti

Dashuri te reja zgjome ti, peizazh, ka zera pulebardhash, liqeni ka dallge. Erdha a nuk erdha…

Ethet-Eqerem Canaj

Poezi Ne vitet e gjyshes sime, ethet i qellonin me plumb, e merrnin si lecke te…

” Natyra ” jetën ma fali!Arben Zeqo

… ” Natyra ” jeten ma fali , ne frym’marrjet e para embrion . Qe kur…

Tam-tam, rrapa-tam-Vaso Papaj

Tam-tam, rrapa-tam (Fadil Hasës atje lart) Po ngjis ca shkallë, për të të gjetur, Më duket…

Buqetë për të rënët-Petro Sota

Kush ju harron ju, që gjakun tuaj e derdhët në çdo bregore dhe në çdo shpat,?…

Dy-tri ditë para Shën Gjergjit-Shefik Surdulli

Në mos mundsh Ti me ardhë shembe bjeshkën l’shoma diellin sall njëherë le t’i bie plag’ve…

Ata që humbëm-Bledi Ylli

Luftën me shpirtin nuk e ndal dot Prej kohësh tinëz, ajo ka nisur. Nuk mund të…

Mëkova dashurinë-Vaso Papaj

Këtë botë të vogël që fort shtrëngoj, në pëllëmbë, Shtrirë në shtrat, e shoh si në…

Ali Asllani-Tyran Prizren Spahiu

Jetë e vrullshme rrjedhë në damarë të tij, Poste të ndryshme e pasuruan dashurinë, Gjendur prore…

Një dhimbje që jeton e gjallë!Laureta Malaj

Laureta Malaj Një dhimbje që jeton e gjallë ! Në këtë udhë të jetës,pa ty jam…