A ishte ”Oumuamua” një kometë ndëryjore me gaz?

A ishte ”Oumuamua” një kometë ndëryjore me gaz? Kelly Kizer Whitt Në vitin 2017, një objekt…

Akullnaja relikte e ndotur pranë ekuatorit marsian

Akullnaja relikte e ndotur pranë ekuatorit marsian Një e ashtuquajtur depozitë me ngjyrë të lehtë (LTD)…

Ekuinoksi i Marsit 2023do të arrijë më 20 mars në orën 21:24 UTC 

Ekuinoksi i Marsit 2023 do të arrijë më 20 mars në orën 21:24 UTC  Deborah Byrd Ekuinoksi…

Asteroidi 2023 EY do të kalojë më afër se hëna

Deborah Byrd Asteroidi afër Tokës 2023 EY Asteroidi i sapo zbuluar pranë Tokës 2023 EY do…

Brezi i Orionit: Yjet, vendndodhja dhe mitologjia e asterizmit të famshëm

 Ed Browne Gjetja e yjësive në qiellin e natës nuk është gjithmonë e lehtë, por edhe…

Një planet teorik…

Kelly Kizer Whitt A ka ndonjë planet që mund t’i japë fund jetës në Tokë? Për fat…

Me rreze kozmike zbulojnë strukturën e fshehur në piramidën e Khufu

Piramida Khuhu është një nga monumentet më të mëdha arkeologjike në të gjithë botën, e cila…

Sa afër do t’i afrohet Tokës asteroidi 2023DW në vitin 2046?

Asteroidi i sapo zbuluar 2023DW meriton më shumë vëzhgime për të përjashtuar një ndikim në 14…

Vrima e zezë ‘Runaway’ me madhësinë e 20 milionë diejve  u  gjetë duke ecur me shpejtësi nëpër hapësirë ​​me një gjurmë yjesh të porsalindur pas saj

 Robert Lea Astronomët kanë zbuluar një vrimë të zezë “të arratisur”, potencialisht prova e parë vëzhguese…

Kuptimi i Leonardo Da Vinçit për gravitetin ishte shekuj përpara kohës së tij

Pavarësisht mjeteve të kufizuara, Leonardo da Vinci shfaqi zgjidhje të zgjuara të problemeve. Në punimin e tyre…

Planeti i largët xhuxh ka sistemin e tij unik të unazave

Përshtypja e një artisti për Quaoar dhe unazat e tij. Kredia e imazhit: Instituto de Astrofisica de…

Astronomët zbulojnë ekzoplanetin e Tokës

Astronomët zbulojnë ekzoplanetin e masës së Tokës në zonën e banueshme të Wolf 1069 Natali Anderson…

Arti më i vjetër në botë u krijua nga Neandertalët, thotë studiuesi

Arti i Neandertalit ishte ndoshta më abstrakt sesa figura stereotipike dhe pikturat e shpellave të kafshëve, Homo…

Kometa 2022 E3 ZTF më afër me Tokën më 1shkur-50.000 vjet më parë kaloi diellin

Don Machholz Eddie Irizarry Kometa më e afërt me Tokën më 1 dhe 2 shkurt Më…

Sondazhi i Rrugës së Qumështit të ri zbulon miliarda objekte

Paul Scott Anderson Galaktika jonë Rruga e Qumështit është një ishull kolosal me miliarda yje, planetë, mjegullnaja dhe…

Gjurmë misterioze e dorës e gjetur në murin e hendekut të lashtë të Jeruzalemit

Kush e la këtë gjurmë dore dhe pse?  Arkeologët zbuluan gjurmën enigmatike të dorës gjatë punës…

Iluzioni optik i jep kometës së rrallë jeshile një “anti-bisht” që në dukje sfidon fizikën

 Harry Baker C/2022 E3 (ZTF), një kometë që kohët e fundit është bërë titujt kryesorë ndërsa…

Një asteroid i vogël – 2023 BU – do t’i afrohet Tokës më 26 janar me 2,174 milje

Gianluca Masi Projekti i Teleskopit Virtual në Romë do t’ju tregojë një takim afër asteroidit kur asteroidi 2023…

“Diversitet i madh” i përbërjeve organike të gjetura në meteoritin marsian

Një studim i ri ka zbuluar praninë e një sërë përbërjesh organike në një shkëmb që…

Të shtunën … Hëna e re më e afërt në 1337 vjet

Hëna e re e janarit 2023 përkon me pikën në orbitën e hënës ku është më afër Tokës. Është…

Kometa e gjelbër:2022 E3 ZTF  do të jetë afër tokës më 2 shkurt

Kometa 2022 E3 ZTF: Kometa e gjelbër Ju mund të keni dëgjuar për kometën e gjelbër C/2022 E3…

Kur një vrimë e zezë gëlltit një yll

Konceptet e artistit, që tregojnë se çfarë ndodh kur një vrimë e zezë gëlltit një yll. Lart…

Kometa C/2022 E3 (ZTF) në qiell, në shkurt kalon afër tokës

Gjuajtësit e mprehtë të kometave po i mbajnë sytë te C/2022 E3 (ZTF) ndërsa arrin në…

Teleskopi Webb zbulon planetin 41 vite dritë larg

Teleskopi Webb zbulon planetin e tij të parë Webb ka hapur një dritare të re në…

TESS zbulon planetin e dytë me madhësinë e Tokës në zonën e banueshme të TOI-700

Natali Anderson Bota aliene e sapozbuluar, e quajtur TOI-700e, është 95% e madhësisë së Tokës. TOI-700 është…

Sa larg është Betelgeuse, ylli i famshëm i dënuar?

Redaktorët e EarthSky Teleskopi ALMA në Kili kapi këtë imazh të gjigantit të kuq Betelgeuse në gjatësi vale…

Teleskopi Hapësinor Hubble kap pamje të dyfishta të NGC 1850

Enrico de Lazaro Astronomët duke përdorur teleskopin hapësinor Hubble të NASA/ESA kanë marrë dy imazhe mahnitëse…

Minerali më i rrallë në Tokë ekziston vetëm në një gur të çmuar të vetëm të njohur

Shumë minerale janë gjetur në Mianmar.  Disa minerale mund të gjenden pothuajse kudo, ndërsa të tjerët…

Në Pluton, ju mund të hidhni një top më lart se Piramida e Madhe e Gizës

Sa larg mund të hedhësh një top në Hënë? Një video e re magjepsëse është shfaqur…

2 botë ndoshta të ngjashme me Tokën, vetëm 16 vite dritë larg

Paul Scott Anderson Astronomët kanë zbuluar një numër në rritje të ekzoplaneteve shkëmborë , botë të ngjashme në…

Gjendet në Izrael një grumbull monedhash argjendi nga revolta makabease

Thargu ishte në një kuti druri dhe përmbante 15 monedha argjendi tetradrahma nga mbretërimi i Antiokos IV…

Arkeologët identifikojnë 168 linja Nazca të papara më parë

Një nga gjeoglifët e rinj (majtas) dhe i theksuar .Një hetim ajror i shkretëtirës Nazca në…

Kometa C/2017 K2 është më afër diellit

Kometa C/2017 K2 është më afër diellit më 19 dhjetor Eddie Irizarry Kelly Kizer Whitt Kometa…

Rruga e Qumështit është pjesërisht transparente ndaj bërthamave të lehta antimateries:

  Grimcat e antimateries si pozitronet dhe antiprotonet janë të shumta në kozmos. Shumë më pak të…

Sistemi imunitar i papuanëve në formë të ADN-së Denisovan, tregon studime të reja

Enrico de Lazaro Njerëzit modernë janë përzier me lloje të shumta të homininëve arkaikë. Papuanët, në veçanti, i…

Gjuetia për ‘teknosignature’ aliene është zgjeruar me një faktor prej 1000

Projekti Breakthrough Listen ka bashkuar forcat me teleskopin MeerKAT në Afrikën e Jugut për ta ndihmuar…