Bicikleta dhe…Nga Përparim Hysi

Kam arsye që të flas për bicikletën se jo vetëm ajo kaqenë”makina”ime -dhe jo vetëm imja-…

Prolog…Gerta Bandilli

Gerta Bandilli Pasditja porsa kishte rënë e përgjumur. Rrezet e diellit nuk vinin dot deri tek…

Me xha Demirin në aksion në hekurudhën Fier-Ballsh-Bashkim Saliasi

Ishte muaji shkurt i vitit 1975. Atë muaj fillova punën prodhuese. Për të gjitha kategoritë e…

Qeset ngjyrë gri-Ligor Stafa

QESET NGJYRË GRI Një kosh plehrash. Një grumbull plehrash në kosh. Një derr pranë plehrave. E…

“Mister në ishull”-Ukshin Morina

Një copëz nga dashuria e Ulisit me vajzën e mistereve në ishullin “Santorini” në Greqi, nga…

Fragment nga romani pa i botuar-Petraq J.Pali

“Drejtesi e mjergullt Amerikane” Lindja e djalit, sëmundja e Sofisë, etja dhe pangopësia e pa skurpullt…

Të dua…Tregim nga Edi Pejo

Ajo e largoj ngadalë ndoshta pa e kuptuar as vetë. Bashkëbisedimi edhe në rrjete sociale po…

Dritëz shprese-39 vjet më parë-Ramadan M. Pasmaçiu

Ramadan M. Pasmaciu Ai mëngjes sikur ishte i zhytur i tëri në një dritë krejt tjetër.…

Ku ta gjej një burrë si Dan Patoku?Nga Përparim Hysi                    

(tregim) Nga Përparim Hysi       Ka qenë pranverë e vitit 1948. Qeveritarët e pushtetit lokal kishin…

Dorëshkrimet e miut-Ligor Stafa

Ndiej një fëshfëritje miu kur nis të shkruaj. Sytë e mi janë shtrydhur mbi monitor dhe…

     Fjalët e babait – Nga Lindita Çuka

Edhe pse ishte një mëngjes i freskët, dielli rrezeartë që shkëlqente mbi malin e Dajtit përhapte…

Një degë mimoze-Rudina Muharremi Beja

Mëngjesi ishte i ftohtë si rrallë herë dhe rruga si zakonisht në atë orë të ditës…

 Rrëfenja-Nga Përparim Hysi

Duke pritur  1 prillin (rrëfenja) Nga Përparim Hysi Location:82 Main St. Brooklyn, NY Date:October 24, 2021 Location:82 Main…

Nuhatje qeni-Ligor Stafa

Ndodhem pranë një stacioni treni. Aty pranë ka shtëpi, por edhe nuk ka shtëpi. Ka një…

Plaka dhe qeni-Nebi Dragoti

Tregim Dielli prañveror kishte ndere rrezet e tij mbi bodure, ku ngrohej plaka e vetme bère…

“Frosina”-Petraq J Pali

tregim: “FROSINA” (ngjarje e jetuar emrat nuk jane reale) E pagezuan “Frosinen”ne moshen njezet e tre…

Zhgënjimi i Venerës-Kristaq Turtulli

Të nderuar dhe të respektuar miq. Së afërmi ribotohet për herë të dytë, në Shqipëri romani…

Tërbim në lumin Zambezi-Perkhim Agim Xh Deshnica

Michael Eric. Dyson Perkhim Agim Xh Deshnica Templerit i qeshën sytë, kur flotilja e vogël hyri…

Mall-Sonja Petro

… thonë se shpirti ka fuqi te mbinatyrshme… Nuk e di se çfarë ndodh me shpirtin…

         Murgesha-Tregim nga Niko Gjoni

Jo rrallë i kam ndjekur me kureshtje filmat ku kanë si personazhe dhe murgesha.Ato kanë qënë…

Kështu të dua ty!Eva Gjoni

Ana ishte ulur dhe kish marr një libër për të lexuar, por nuk e kishte mendjen…

Hasan & Irma Kurti:“Ftesa e martesës”

Martesa jonë u bë pa ceremoni e pa festime, sepse kushtet ekonomike nuk na i lejuan,…

Nga një kafe “shqeto”  Kujtimit të Prof Qemal Haxhihasanit- Përparim Hysi

(tregim) Përparim Hysi    Si i moshuar dhe,veç të tjerash,si një”kafexhi i thekur”,kam disa histori me…

Nga përrallat e Kazakistanit-Përkthim Agim Xh. Dëshnica

Përkthim Agim Xh. Dëshnica DJALOSHI I MENÇUR DHE KADIU Një djalosh u tregoi fqinjëve : PËRRALLËTARI…

Përrallë e re, e vërtetë,për “Ali Senjefin”

Futa në gojë i kënaqur copëzën e fundit të pastiços dhe fshiva buzët me pecetë, ndonëse…

Mesovitua-shoqa ime-Tregim-Nga Përparim Hysi

                               …

Legjenda dhe rrëfenja nga  Kazakistani-Perktheu-Agim Xh. Dëshnica

Perkthim Agim Xh. Dëshnica ÇUBAR-AT Në kohët e lashta në brigjet e lumit Çemogan jetonte një…

Merreni më qetë, ju lutem…Ramadan M. Pasmaciu

Ramadan M. Pasmaciu T r e g i m Merreni më qetë, ju lutem, dhe mos…

Smith-Petraq Pali

episodi 23 Avokati kishte kohë i strukur e i trembur mbas lirimit dhe urdhërit të mbrojtjes…

Kur isha nëpunës finance-Ramadan M.Pasmaçi i

Atëherë unë isha nëpunës finance në komitetin ekzekutiv të rrethit. Sa herë që dilja nga puna,…

Dimri,or tungjatjeta…Tregim nga Ramadan M. Pasmaçiu

Ramadan M. Pasmaçiu Faslliu nuk është burrë për t’u sharë. Përkundrazi, bën dallim në fshatin tonë.…

Kampioni-Viron Kona

Viron Kona                        Rrëfim,jo vetëm për fëmijë!       Atë pasdite vere Bubulinoja së bashku me babin…

” Vallë a e ka gjetur qetësinë e nevojshme dhe rrjedhën e jetës Liljana …??!”

Piro Millona Minella …..Ka qënë mesi i viteve 80, kur shkoja shpesh me shërbime nëpër Atdhe,…

Hani me dy porta-Kristaq Turtulli

Për ju, një fragment të shkurtër nga romani shumë i sukseshëm, botuar katër herë HANI ME…

Vëllezërit Grim-Hansi i mençur-Përktheu Agim Dëshnica

Hansi i mençur Përktheu Agim Dëshnica Nëna i tha Hansit: – Nga po shkon, o bir?…

Ne dhe kuvendi shpirtërave tanë…”Piro Millona Minella

…Mirëmbrëma Mikja ime. -Urdhëro Mjeshtër, skicat e Tua të nxjerrin gjumin. Një tjetër perlë… E lexuat…