Çfarë nuk është një grua…Floriri Z Petra


Eh, moj femer qendruar ne vite

e paster si kristal,

Të shkruash per ty, netet nuk mjaftojnë

Ti kohen e ndal…

kur nje zemer te ndjen me afer

pse mundohesh te shkosh me larg..!?

Bregdetesh, ku syri I njeriut s’te shikon..

****************************************

Ju pelqen vetmia, kesaj jete te veshtire

Larg syve te njerzve, hipokrite

do ndjeheshit e çilter me e lire..

Kini te drejte te thoni keshtu..!?

Cila eshte femer me mire e di..

Pa elementin e rralle femer

asnje reaksion zinxhir nuk do zberthehej

Femra eshte jeta, gjithmonë e verteta

Pa femren a do egzistonte, dashuria ..!?

Primaria e krijimit te nje familje te shendoshe

Bota pa te do ishte e verber, nje erresire..

Ku ererat e nxehta Sahariane

do ta digjnin globin, per te bere drite

Femra eshte dhurata me e shenjte

ardhur prej Zotit, ne krahet e tua o njeri..

Tregoje vehten burre, para saj, sa vlen

perkushtoju çdo moment, mbaje si princesh

dili Zot ne çdo rrethane,

diteve me diell, ne shi apo me rrebesh..

Kujdesu, mbaje prane, shikoje ne sy

Zemren do te dhuroje

…..dhe ç’ ka tjeter ne shpirt..!!

Gruaja eshte nje shenjteri…

Nje yll te ndriçon udhen

ku do ecesh o njeri..!!

Eshte burimi me I madh jetesor

me ate jeta merr kuptimin e plote

Pa gruan jeta do ishte, nje qiell I ngrysur

pa henen dhe yjet..

Gruaja ngelet mister i vertete..!?

Kush mund ta zbuloje, me delikatese

gjen lumturine ne jete..

Çfare nuk eshte nje grua..!?

Kur duhet te rrish nje nate dimri,

te shkruash portretin e saj

ne tregime, novela, apo romane..

Prandaj….Duhet ruajtur, te kujdeseni,

kushtojuni me shpirt, dashurojeni

Ajo do jete e juaja, deri ne perjetesi

Ka lindur te dhuroje dashuri..

Ah, moj mike nuk te harroj

dhe pse vitet iken, nje nga njè

si trokthet e kuajve neper nete

Ju ngelet vetvetja,

su bete lepitke tu vishnin te tjere..

Por ngjasoni me nje grua me vlera

Jini nje reze dielli, ne gjirin e miqesise

Me flladin qe sjell pranvera

ardhur prej gjithesise…

Çfare nuk eshte nje grua,

Para syve tanë….!?

Kur boten e mbart ne krah..!!

Si nje femije vocrak, e perkedhel

Nuk do tja dije, eshte dimer apo vere…