Dasmë nё prag tё Pavarësisë !…Spasse Thanasi


DASMЁ NЁ PRAG TЁ PAVARЁSISЁ !…..
Nёpёr Fushё- Korçёn ku ndihej njё puhi e hollё
muzgu mёngjezor dhe ku patriotёt ngrinin flamurin kombёtar….

……………………………NGA SPASSE THANASI

E Djela e parafundit e Nёntorit
U gdhi e ngrohtё mes lotёve
Pёrkёdhelte qytetin plot halle
Mbarёsi nё ditё me diell…

Ishte ngritur Korça e tёrё
Dasmorёt çanin bulevardin
Tek “Sheshi i Shёngjergjit” me zhurma e valle
Duke pirё verё me plloska tё stolisura….

Si kor i shenjtёruar mes valleve
U ngrit gjer nё kupё tё qiellit kёnga :
“ Pёr mёmёdhenё, pёr mёmёdhenё !”
Zёri kumbues i shtojzovalles kuq e zi
Rrёmbeu malet e Vithkuqit e tё Vakёfёve…

Sazet oshёtinё gjer nё kupё tё qiellit
Vallet vёrtiteshin plot gjallёri
Nusja e dhёndri nё krye tё udhёs
Nёn flamurin e madh kuqezi
me qendisma tё forta
Zёrat tingёllonin mё fort
se kёmbanat e Metropolisё !…

About Post Author