Dënimi-Ruzhdi Keraj


( tregim)

Ne te gjitha fakultetet u vune shpallje te medha ku ministri I arsimit Ramiz Alia shpallte perjashtimin nga instituti I arteve te studentit Rudi K. per prishjen e moralit komunist.E denuan me gjashte muaj pune ne gjirin e klases puntore ,denimin do ta kryej ne sharrat e Fushe Arrsit dhe do jete nen mikqyrjen e puntorve te cilet ne fund te gjashte mujorit do jepshin mendimin per punen e ti.I mbarum krejt ,I rraskapitun I pa ushqym, oreksi I kishte ike krejt vetem ndez e fik cingaren ,te tane I largoheshin thu se kishte kromen ,ishte njeriu I errsires njeriu qe kishte ndy moralin e shejt komunist ,prandaj duhet perzan ,tret diku qe era e ti rrebele dhe liberale mos te infektoj shendetin e rinise tone revolucionare .Mori rrobat prej konviktit dhe u nise per ne Shkoder ne familjen e ti.Nuk u tha gja per perjashtimin ,vetem nanes I tha ti jepte nji xhup leshi se e kishin caktu ne Puke ne brigade kulture me do shoke te tjere.Vllaznit e kishin marr vesht por asnjeni nuk foli .Rudi u nise per ne Puke mori edhe flautin me vedi ,ne Puke takoj shokun e fminise Xhemalin mesues matematike ,hangren dreke bashke mbasi Xhemali mbaroi mesimin, mandej mazdite shkun me pa nji film ne kinema dhe poçen gshteja ne soben qe ishte ne mes te salles se kinemas.Gersite pushka ne filme gersitshin gshtejat mbi sobe .Fjeti te Xhemali dhe heret ne nadje u nis per Fushe Arrs.Mrriti heret dhe u paraqit te drejtori I sharrave nji burr trupmadh qe e pau tuj qesh dhe I foli. me te tallun-Kshtu ne t’pame nuk ta mbushe syrin por paske kene I tmerrshem Thirri nji burr te vogel te dobet me nji rryp mustaksh mbi buze dhe qe nxinte si qymyri me vetllat e trasha ra mbi sy e I mulojshin syt

-Kur do te nisesh per Lak Hithit,-e pyeti drejtori -Tashti ,sharren e rregullun-foli burri I vogel

-Merre edhe kte me vedi ,do ta keni mysafir per gjasht muaj-foli drejtori dhe I dha nji zarf

-A asht prej atyne ?-pyeti burri I vogel

-Hajde nisu -I bertiti drejtori.Dolen te dy me burrin e vogel.U ndalen para nji Zizi.

-Hyp siper -I tha Rudit.

Shoferi nji djal I gjat simpatik I dha doren dhe I bertiti burrit te vogel- ,liroj vend

-Do te hyp siper -foli burri I vogel dhe I luajti synin shoferit

U nisen.Nji rruge e tmerrshme ,Zizi kcente neper gure dhe gerciste si shpirt I keq .Sa ma shume ngjiteshin aq ma ftofte ban.Rudi u mblodhe germuç,rrethoj trupin me dur ,po ngrinte.Shoferi ndali makinen.-Na mor ti djal ulu posht-i bertiti Rudit

-Jo aty t’rrijne -foli burri I vogel.

-Hajde futu ne kabine se ngrive -I foli Rudit -Mark bani vend ose po te ul ty posht-bertiti shoferi dhe I dha nji te shtyme Markut.

-Na veshe kte -foli shoferi dhe I dha nji xhup me e vesh-A e pin duhanin?Rudit I ka ike goja ,ka ngri krejt.Shoferi nxori nji shishe te vogel dhe ja dhe Rudit-Pi pak ,kjo te nxen-dhe ja mori kanges.Marku po nxinte.Makina hidhej neper rruge si cingel.-Na ndeze nji cingare ,apo don me pi duhan me llullen e Markut -qeshi shoferi.Mrriten para nji sheshi te vogel ku kishin ndeze nji zjerm te madhe dhe te ulun ne tavolina sharrtaret po darkonin..Marku ja dha letren nji burri te gjate ,katalla me dy pale mustak me nofullat e gjana ,me ballin e nalt dhe flokt e bardha qe kcejshin mbi ksulen e bardhe.Ai ja nguli syt Rudit dhe me nji za te trashe bassi e pyeti-Çka ke ba?Rudin se tremi ai za I fort ju duk dhe pse I eger ma njerzor,se ai zani e buzqeshja e ati drejtori cinik qe e percolli n’kte hummer me nji cope leter,I vinte me vjelle prej rruge ,u ndal diku n’nji qoshe baraķeu shkeput prej katallanit dhe nxorri vetem vnere ,stomakun e kishte bosh..-O Kol silli djalit me hanger se do jetoj do kohe me ne ,dhe gjeji vend me fjete ,mbasi t’hajne se asht lodhe dhe ndezja zjermin te ksolla-foli dhe I rrahu krahet Rudit.,A u lirove ,aht rruge e keqe nuk je msu me kso rrugesh-foli dhe qeshi tuj zbulu dhamet e verdhe prej duhanit.

Rudit ne nji pjate alumini I soĺlen nji cope mish pak gjize dhe nji cope buke kollomoçi.Mbasi hangri Kola e çoi te ksolla ishte ngrohte ,e kishte ndez zjermin ne sobe ,kishte ndrru çarqafet dhe Rudi u shtri menjihere por ndjeu se ju vrane kocat ne dyshekun me byk.E.xuni gjumi.

Vazhdon 2

Rudin e thirren dhe e tunden te shpatullat

-Hajde djal çou asht ora per ne pune.Rudi u çue tremshem nuk po din ku ndodhet hedhe syt neper barake dhe shef shoferin tuj tuj qeshe

-Te trema

-Ku jam ktu?

-Te sharrtaret ,tashti çou se asht ora me pi kafen e me hanger pak buke e me fillu punen.Rudi u çue veshi kmishen xhupin pantallonat kepucet.-

-Pse kshtu don me dale n’pune ti ,mor djale ktu asht ftofte ,me prit ktu -foli shoferi e dul e u kthy shpejt me nji pale çizme e nji xhup prej doku me pambuk e qepe si kallep bakllave.

-Na vish kto,ma pare hiq ato çorape dhe vesh kto -I dha nji pale çorape leshit-jane te reja mi ka ba e fejumja

-Ku e ke t’fejumen?-pyeti Rudi

-N’sheher n’qytet n’Fushe Arrs

-Kur do martoheni?-pyeti Rudi

-Histori e gjate ,flasim nji here tjeter po tashti shpejto se bertet brigadjeri.Dolen.Tane sharrtaret ishin mbledhe te zjarri dhe Kola u hidhte neper gota kafen prej elbi.i dhane edhe Rudit nji gote, I hodhen kafen ,I dhane edhe nji cope buke kollomoqe me nji turshi e gjize.

Brigadjeri ,katallani ndau punen sharrtarve.

-Ti do te vish me mu ,-I tha Rudit,hodhi sharren ne krah.-Merre capin-i tha Rudit

-Çka asht capi?-pyeti Rudi

-Asht aj shkopi I gjate me ate grremçen.Rudi e mori dhe shkoj mbas katallanit.-Tane ky burr vetem me nji cope buke kollomçe e nji turrshi e pak gjize-e kaperdiu fjalen mrend dhe I erdhi me plase pse e mendoj ,po me e lshu gjuha çka bahet ,hekurat,u dridhe

-A ke ftohte?-e pyeti Katallani –

-Pak po-foli Rudi

-A ke marre ndonji xhup leshi e shall leshi ,duhet edhe kapuç leshi me mblu vesht se ktu te ngrijne -qeshi Katallani

Rudi u gzu qe nuk e pyeti pse e kishin sjelle ktu

Vazhdon.3

Rudi u ndi I lodhun u shtri ne shtratin e ngjitun ne murin prej drrasash dhe ndjeu ti dhamin krahet .Trungjet ishin te medhej dhe mezi I terhiqte me cap deri te ulluku e me I hjedhe poshte aty ku vijshin kamionat me I marre.U çue me ndeze soben ,soba ishte nji fuçi qe sharrtaret i kishin vu neper baraka.Nuk gjeti shkrepsen,per fat erdhi shoferi dhe e ndezi menjihere edhe soben edhe cingaren.-

-E don nji a ta dredhe?-pyeti Rudin

-Jo asht duhan I forte ,po shkove n’sheher me merr cingare partizani-i foli Rudi

-U lodhe sot?

-Tranda shume ato trungjet me I terheke

-Sot t’qelloj me punu me katallanin ,e kam provu ,ta merr shpirtin-qeshi shoferi

-Pse shef gjithmon andej ka kodra e vogel,sot u ul ndezi llullen dhe si ndau syt kodres?-pyeti Rudi

-Ne koder ka varros te shoqen,u,bane dy vjet e çane ujqit-foli shoferi

-Si e vrane ujqit,ka ujq ktu ,?u trem Rudi

-Po t’kallzoj po mos ban gabim me e pyet se te shkyu me ato dur -foli shoferi

-Qe nji nate e t’merrshme me ere e fortun ,bora shkoi dy meter ,Katallani kishte shku ne Fushe Arrs e kishte kerku drejtori Pali Miska.Qenin e madh te Koles tri dhi I shkyn ujqit .Ujqit gjeten deren e kasolles se Katallanit hapt dhe e mbyten grun e ti ne gjume.Katallani lshoj gjamen dhe u ba si I terbume.,e terboj mendimi si e gjeten deren hapt ujqit ,e shoqja ishte shume e kujdesshme.Erdhen ato te deges se mrendshme dhe na pyten te tanve.Katallanin e hante fort nji marak mos Dila e ti ja kishte me hile ,po me ke.?Nganjihere syt mi hidhte mu por ma shume merakun e kishte te Preni ai gjatoshi qe I rrin gjithmon sy eger e his.Dila disa here I ishte anku te shoqit se si e shifte dhe I hidhte ndonji fjale.

-Si ishte Dila ?-e pyeti Rudi

-Zoti e kishte kriju me dore ,e gjate me sy te shkrume me bel te holle e kamet e drejta ,te tane ja kishim lakmi Dilen por ajo nuk ja hidhte syt asnjenit tane vemendja ishte te I shoqi burri ma I forte dhe ma I pashem.Nuk u fali zoti fmijet.Rudi u prek shume

Vazhdon 4

-Çka ke ne ate kuti ?-e pyeti nji nadje shoferi

-Asht flauti ,per kte studioj ,-foli Rudi

-Po hape ta shof-

Rudi e hapi ,bashkoj copat e vuni bukinen ne buze dhe filloi me I ra.-Pse per fyell u dashka shkolle -qeshi shoferi

-Kam ba kater vjete te mesme dhe pese vjete bahen ne shkollen e nalte ,nand vjet me I ra bukur kti fyelli -qeshiRudi

-A vehet n’dyzen me çiftelin -pyeti shoferi.

-Po -ja preu shkurt Rudi dhe e mbylli flautin prap n’kuti

-A do ti bish ne dasmen teme?-qeshi shoferi

-He pra ma thuj ,kur e ke?-pyeti Rudi

-Kam me e grabit, ka nji vlla qe nuk don me m’pa me sy-Nuk e tres motren ne pyll me ja dhane nji hajvani bertet dhe I jati ja ka frigen se mos ban ndonji budallallek.-

-Po ktu ku do ta sjellesh ,ku do banoni-pyeti Rudi.-

-Katallani do me liroj kasollen e ti ,nuk ka çme duhet ,merre ti -me tha -vetem bjere nusen ktu

-Po ai vlla me ja grabite motren bane gjak ,a nuk ke frige?-pyeti Rudi

-Jo mor nuk asht aq trim ,bile asht tuc ,bertet me e ndigju hallku se gishtin nuk e ven ne çark ,e njohe mire,edhe Mara e jeme ,nuk I tutet

-A asht e bukur Mara-e ngacmoj Rudi

-Ke me e pa vet kur ta bi ktu-foli shoferi dhe qeshi fort.

-Ku ke msu me I grahe makines ?-e pyeti Rudi

-Ne ushtri ,di ti grahe edhe tankut ,kam kene tankist-qeshi shoferi.

Shoferi e ka emnin Agustin por e thrrasin Gust,edhe katallanit ja msoi emnin e ka Sokol,

Rudi po msohet shpejt ne kte pyll ku ka vetem nji ore dite ,kur dielli bjen pingul e shperthen trungjet e nalte e bjen e ndriçon me nji bukuri prrallore pyllin dhe Rudi sjell ftyren ka dielli dhe nuk ja ndan syt nji kohe te gjate.

-Ruji syt -qesh Sokoli ,mos e shif fort se te prishe syt..Asht taman koha kur bajne pushim.

-Ato trungjet e mdhaj mos I levize por merr spate e krasitja deget-i foli Sokoli.Sot shpetoj kot.Tuj terhek trungun afer ullukut ishte balte dhe rreshkiti dhe trungu do ta kishte marre me vedi deri poshte e ishte ba cope e grime por fati katallani qelloi afer dhe e mbertheu per beli dhe e mbajtiRudit I iku ftyra ,e pau vedin te coptum poshte neper gure me trungun qe ja ka shtyp kryt dhe trut perhap gjithandej ,u dridh si purtek

-Mos u merr ma me trungjet ,I hjedhe vete ,merr spaten e krasit trungjet hiqi deget

-Faleminders -foli Rudi tuj qesh

-Nuk kishin me t’dhan as dekorat se ke ardhe me denim-qeshi Sokoli dhe ja shpupurishi floket me doren e ti te madhe.

Rudi mezi hangri nji kafshat buke ne dreke..Hala nuk e ka mbledhe veten.Po sikur te isha ne fund te humneres cope cope me tru t’shperndam gjithandej çka do te bante nana ,po vllaznit ,do te ikte si qeni n’rrusht pa as edhe nji fjale lamtumire prej shkolle shokve ,ishte I denum.

Vazhdon 5

Sa ra mramja ,Kola ndezi turren e druve para barakave dhe I lshoj za Rudit qe po I binte fyllit aty mrenda barakes fjetore.-

-O djal qyteti

-Kush m’thrret ?-pyeti Rudi

-Jam Kola ,veshu e e dil se du me te diftu diçka -foli Kola.Rudi mbylli flautin e futi n’kuti dhe dul

-He axha Kol?

-Hajde me mu-foli Kola dhe I priu rrugen.Kalun afer gardhit qe rrethon ksollen e Koles hapi deren e gardhit Kola dhe menjihere u sulen dy qen te mdhej me sy qe u qiten xixa.Kola u bertiti dhe qent u qetsun.-Axha Kol I kam frige qent -foli Rudi dhe ndejti mrapa deres se gardhit.-Hajde se nuk te bajne gja ,kur je me mu .foli Kola

-Nuk hi pa ardh me marr ti e me mi largu qent-foli Rudi.Kola erdhi I hapi deren e gardhit dhe e murr me vedi.Qent nuk levizen prej vendit.

-Ku I keni gjete kto dy qen kaq te mdhaj axha Kol -pyeti Rudi.

-I gjeti Sokoli ,qenin qe kishim na e shkyn ujqit -foli Kola dhe ofshani ,nuk I tregon Rudit per nusen e Sokolit.

-Çka don me m’diftu axha Kol?e pyeti Rudi

-Njitàsh -foli Kola prej mbrend dhe dul me nji kec te vogel ne krahe

-Sa I bukur -foli Rudi

-Merre ky asht keci jot,do ta rris une dhe ta marresh me vedi kur t’marosh pune

-T’falemnders axha Kol -foli Rudi dhe e mori kecin e bukur para durve.I pshtun lotet.

-Sokoli m’diftoj si kishe shpetu pa ra n’humnere -foli Kola dhe I zgjati nji mashtrap me qumsht dhije-Çdo mramje do t’pish ktu te une ka nji mashtrap qumsht se je shume I dobet -qeshi axha Kol dhe I shpupurishi flokt.Kola asht si pune magazinjeri dhe ka nji kopsht te vogel ku mbjelle speca, çepe hudra ka edhe kater pese dhi per qumsht dhe nja dy derra per mish ,ky asht beu I sharrave dhe qesh me te madhe e hape at gojen pa dhame ku I kcejne mustakt e bardhe e marrin perpjet si krahe pllumi.Nuk ka njeri dhe kur dul n’pension ndejti ktu me sharrtaret dhe bane edhe punen e guzhinjerit gatun dhe te gjahtarit merr çiften dy qent e del per derra te eger ,dhe kur vret ndonji, sharrtaret kane feste se hajne mish ,I a prishen stomakun turshit e gjiza me buke kollomoqe.

-Sokoli m’ka thane me t’dhan kte kapuçin dhe kto doreza-foli Kola dhe ja dha Rudit.

Rudin nuk e xen gjumi.Ka dy tre net rresht qe shef shoket e shoqet ne anderr ,qe tallen e qeshin me te ,I del gjumi naten dhe mbushet me djerse mezi merr fryme.

-Çka ke ,pe ndonji anderr?-I foli shoferi dhe ndezi driten u çue dhe I vuni dru sobes.

-Sa asht ora -pyeti Rudi

-Sa kndoj gjeli I Koles duhet te jete ne te zbardhun,çka t’mundon?-pyeti shoferi

-Azgja ,kam mall per nanen ,u ba muji I dyte pa e pa-foli Rudi

-Hajde me mu neser ne Fushe Arrs dhe merr leje-foli shoferi

-T’shkoj prap te aj drejtori ,e te tallet me mu ,kurr-bertiti Rudi.

-Rud mbasi nuk ke gjume a po mi shkrun dy fjale te bukura e t’ia jap te fejumes sikur I kam shkru une-foli me turp shoferi.

-Jo ,ksaj I thojne me lujt rrenash ,shkruj ato fjalet tuaja qe te dalin prej zemre

-Mire mire -e nderpreu shoferi I skuqun si spec ne ftyre-ashtu asht por nuk di me I shkru bukur ,te lutem

Rudi I shkroi nji leter te bukur ,shoferi fluturoi prej gzimit ,gjeli I Koles kndoj per se dyti u zbardh ,neper dritare fillun me ngjit floket e bores ,do baje dimen I eger bora filloi heret ,

Vazhdon 6

Nji zhuŕme e t’merrshme e zgjoj Rudin prej gjumit.Gjami I dritares u thy dhe copat rane ne shtratin e Ruďit.Nji pjese e tavanit prej drrase u shem dhe mbi kry Rudi pa trungun e nji pishe,drrasat e shkyme te tavanit gadi ishin me ra mbi te , dhe bora filloj me mbush dhomen.Hapet dera dhe hyne Sokoli me dy sharrtar..Shoferi nuk asht ne dhome e ka dergu Sokoli me riparu nji sharre ne Fushe Arrs.Sokoli vrapoi te Rudi e mori ne krahe dhe e nxori ne anen e pa damtume te ksolles.Rudi e ka hume krejt ,asht komplet i pavedijshem çka ndodhi,trupi I dridhet ,Sokoli I a hodhi rrobat dhe I bertiti -Shpejt vishu.Rudi filloj me u veshe ,tavani ra ,drrasat u shkyne dhe rane mbi shtratin ku flente Rudi.

-Hajde shpejt dalim-bertiti Sokoli

-Çka ndodhi – u kujtu me pyet Rudi se çka ndodhi se ishte krejt I perhumun

-Dalim shpejt pa u sheme krejt baraka

-Prit t’marr çanten edhe flautin -thirri Rudi dhe menjihere mori çanten dhe kutine e flautit

Sokoli e futi Rudin te dhoma e vet,I ndezi soben ,,I thirri Koles ti binte çarqaf te paster dhe vete dul,mori sharren me pre pemen qe ra mbi kasolle dhe me riparu menjiher kasollen.Rudin nuk e xu gjumi.Nji lamsh I madh ju mblodh ne gryke dhe asht gadi me shperthy ne lot

-E dyta here qe me vjen vdekja afer-bertiti -e treta do ma haj kryt.U çue nga shtrati dhe filloj me ece neper kasaolle.Po kerkon diçka me sy ,e pa shishen e rakise dhe piu nji dy tri hurdha.U ngrohe.Pa kutin e duhanit me duart qe I dridhen drodhi nji cingare ,e ndezi dhe u afru te soba ,ka shume ftofte.Dikur e xuni gjumi kangen e gjelit tè Koles e ndigjoj.Nji bori e fort makine e zgjoj prej gjumit..U ngrit ,u vesh dhe pa ne dritare.Shoferi dhe nji vajze e re po takohen me sharrtaret.Rudi hapi deren dhe sa e pa shoferi e thirr-Rud ,hajde te njof me Maren teme-Mare ky asht Rudi qe ma shkroi at letren e bukur

-Ta dhane ma ne fund-u gzu Rudi

-Çka ma dhane e grabita ,-qeshi djali

Mara vertet ishte shume e bukur,Rudit ju duk fort e re

-Mos asht e re me u martu-i foli leht shoferit Rudi.O sa qeshi ai djal I pashem ,si I shkelqyn sy

-O Rud çka kujtove ti do t’merrsha plake per gry ,ktu te na po i kalun njizetat thirren plaka-qeshi.

Sokoli I tha Rudit te shkonte te kasollja e vet,punoj me sharrtaret tane naten dhe e rregullun,kasollja do bahet gadi per çiftin e ri.Asht dite e djele ,-kshtu I tha Kola se Rudi e kishte humbe sensin e kohes ,te gjithà ditet ishin njisoj nji ftyre kishin..

-A do ti bish fyllit sonte per mu-pyeti shoferi

Kola qysh me nate kishte dale me qent e qifte dhe u kthy me nji derr te eger ,e ropi e bani gadi e la mbi bore me prite naten me e pjeke.Sa erdhi nata ndezen zjarrin e madh dhe Kola I nguli hellin derrit bani shume prush e vuni ne dy krraba qe I nguli ne toke, vuni ne tavolna pjatat alumini dy tasa gjize dy rrumullake buķe kollomoçe shishet me raki dhe kur u ba mishi thirri Sokolin me e nda ,mbasi u ulen te tane ne tavoline Çifti u ul midis dy tavolinave.Rudi hapi flautin I kishte premtu djalit se do ti binte ne dasmen e ti Filloj me i ra ,asht I gzum ,e ndjeu si delte tingulli prej ati instrumenti ,qe I sillte te ftohte nji tingull te akullt pa jete,kurse sonte po i pelqen me i ra.U ndi nji zhurme makine dhe para tavolinave u ndal nji gaz I deges se mrendshme.Sokoli doli perpara.Prej gazit zbriten dy burra te pashem njeni u drejtu ka Mara por ja preu rrugen shoferi.

-Ndalu ti -I beriti burri tjeter

-Ky na ka turpnu shpin mor babe ma volli motren si me vjell nji berr-bertit ma I riu

-Uluni njihere -foli Sokoli-Mor djal gjan e vet mori ,nusen e vet

-Jo kshtu Sokol ,pa dasem pa njerz.

-E bajme ktu dasmen

-Jo dasmen do ta bajme javen tjeter ,hajdeni merreni si krushq.-Ti -I thirri Mares hyp ne makin

-Kurr -bertiti shoferi

-Duro nji jave ,pra si sot nji jave do te vijne sharrtaret si krushq me marr nusen ,e shtyjme edhe nji jave ,tashti mbasi erdhet uluni e hani nji kafshat me ne.Dasma u prish.Shoferin tane naten se zu gjumi.

-A thu bajne ndonji loje ,ai I vllai mu duk pak hajvan -foli Rudi

-Jo jo nuk e han fjalen I jati ,kshtu Rud te djelen tjeter do te jesh krushk me marr nusen e mikut tand.

-Me çfar makine do ta marrim nusen -qeshi Rudi

-Me makinen tone-foli djali dhe I a nguli syt Rudit mos po tallet

-E shkreta çka ka me hjeke-dhe qeshi hahahaa

FUND