Dola si çdo ditë në Gjirokastër…Mimoza Nebiaj


E nderuar miqesi e mire! Uroj te keni kaluar mire sot! Dikush feston dikush jo, se nuk kane mundesi dhe te ardhura mjaftueshem dhe nuk kane sec te festojne se gjithshka ne kete vend ka mbaruar! Sot me ka ndodhur dicka e pazakonte dhe desha ta ndaj me ju! Dola sic dale cdo dite ne Gjirokaster per nevojat tona jetike qe mundohemi te mbijetojme e kam thene dhe me pare po sic duket ka rrene ne vesh te shurdher per te shkuar ne qytet nuk ka furgona dhe na duhet te rrime tek ura e lumit si ne vajtje dhe ne ardhje sot gjysmen e rruges e kam bere me kembe, isha lodhur sa ska se rruga tone gjysma eshte bere me beton tjetra ka mbetur ender! Tek po prisja tek ura e lumit po shoh nje femije tek qante nje makine ndaloi u foli po ata nuk degjuan tre adoleshente po rrihnin nje femije dhjete vjec u afrova sic do nene qe do te kishte bere kete veprim.ne vendin tim, nje zoteri i foli perseri po ata perseri nuk degjuan u afrova se nuk mu durua jam nene dhe neser mund te jete femija im qe rrihet barbarisht nga njerez te tille dhe u flas me ton te larte pa marre parasysh asgje leshojeni u thashe se do vi une tani tu rrah ata me nje fjalor banal mu kthyen me te share, femija u struk pas shpines time u mundova ta qetesoj, atyre nuk ua bente syri tert, do njoftoj policine u thashe se vetem ajo ju ben zap femija mu afrua dhe me kap prej dore, o teta te lutem me shpjer gjer tek karburanti se ata cunat do me rrahin prape, nuk.mund ta lija ate femije te pafaj duke qare dhe nuk e di cmund ti benin se e degjova tek bisedonin me njeri_ tjetrin ta fusim poshte ures dhe aty ta rrahim vence, o zot ca po behet ne kete vend? Marre ne telefon 129 ten policine e shtetit u thashe ju lutem ejani poshte se kam nje femij ne dore qe kercenohet nga disa adoleshent, u treguan te gatshem dhe vjen menjehere makina e policise dhe une me femijen per dore ju drejtova ju faleminderit per gjestin tuaj qe erdhet ne kohe, se kushedi se cmund te kishte ndodhur ata mu kthyen ju faleminderit ju zonje qe njoftuat e futa femijen ne makine por zemra ime ishte ne ankth te qarat e atij femije nuk do ti harroj kurre se une jam e helmuar nuk duroj dot, nena dhe gra te dashura kini kujdes kur femija del nga shtepia kujdesuni per ta jane pasuria me e madhe per cdo prind se i rrit me gjak! Nuk do tja uroja asnje prindi ti ndodhte dicka e keqe, dhe cdo prind duhet te edukoj femijen e vet, mos te dalin ne rruge te kercenoj shokun e vete! Jeta eshte e shtrenjte, prandaj kujdes femijet gra motra dhe nena te dashura! Kjo eshte thirrja ime me ate skene qe pashe sot rruajna nga e keqja o zot! Doja ta ndaja me ju kete ndodhi sot, cdokush duhet te reflektoj ka ardhur kohe e veshtire! Respekte per ju mikja juaj Gjithmone per ju Mimoza Nebiaj!