Eh , kjo dynja “-Albert Hitollari


EH , KJO DYNJA “

————————————-

*

Seç bèn dynjaja s’ka se ç’mè duhet

as ç’llomotisin , ç’flasin e ç’thuhet ,

seç hall ka njèri , t’jetri ç’ka hequr

kush e ka prishur , kush e ka ndrequr !

*

As kujt i priu , njè ditè kismeti

kush ç’kishte humbur prap nè e gjeti ,

s’kam pse i pyes , kur mua s’mè pyeti

shoh punèn time , jo ç’bèn ai t’jetri !

*

S’mè duhet ç’bèri , apo ç’gatoi

as kam t’razuar , as i t’razoi ,

se ç’thonè tè t’jerèt , lèri tè flasin

por kur si ngas pèrse mè ngasin?!

*

Kur nuk tè pyesin , s’ke pse i pyet

nèse s’tè flasin , s’ke pse i flet ,

kur gjith sejcili sheh puntè e vet

lèri tè qetè , pèrse i nget ?!

*

Sejcili t’shoh hallin e vet

tè bèj rixha ç’far ka kismet ,

tè hajè , tè pijè , atè ç’farè ka

e ti gèzohet , rriskut qè i ra !

*

Po ç’ti qaj hallet me t’jetrin kot

kur s’mè ka pyetur njèher gjer sot ?

as si u gdhive , as si u ngryse

askush nuk erdhi njèherè tè pyeste ?!

*

E po ti shoh tè shtrirè pèrmbys

si s’mè kanè pyetur , s’kam pse i pyes ,

as si e qysh , as ku e ç’farè

siç s’mè kanè folur mua mè parè !

*

Pa le tè thonè , ai s’do t’ja dijè

veç rri e sheh punèn e tijè ,

tè marrè mundimin , dikush t’mè vijè

se diç i them dy fjalè atijè !

*

Po si su bènè njèher tè gjallè

e tè mè pyesin , nè ke ndonjè hallè ?

por dhe tè vinin aq sa pèr mallè

nè kishin mallè , sa pèr t’mè parè !

*

Dikush èshtè fill , e i vetèm rron

asgjè kjo botè nuk i premton ,

se bie herèt , se ngrihet vonè

xhevap s’tè jep , pse i kèrkon !?

*

Çi shtynè tè t’jerèt qè ta rèmojnè

nè vend ti flasin , ta qetèsojnè ,

nèse nuk duan qè ta ndihmojnè

punèt e tyrè pèrse s’shikojnè ?!

*

Dikush arsyen shpesh e humbetè

tek sheh nè rrugè njè lyps tè shkretè ,

e fyen , me shkelma zè e godetè

medet tè gjorin seç e ka gjetè !

*

Kur unè s’tè ngas , as mos mè nga

i tha zengjinit njè fukara ,

ti je i pasur , ke shumè para

por je i varfèr nè shpirtè sa s’ka !

*

Njè t’jetèr rri e bèn sehirè

nè vend ti thotè , s’veprove mirè ,

çi bèri hallexhiu i shkretè

qè lip lèmoshè pèr hall tè vetè ?!

*

Ka dhe nga ata , tè pa fytyrè

qè s’kanè tè ngopur e tè fryrè ,

as qè tè pyesin njèherè si jeni

a pèr tè ngrènè , a pirè , a keni ?!

*

Por vjen e rrotullohet Bota

pèr gjithsejcilin ndryshon dhe rrota ,

dhe tè zè boshtin , herèt a vonè

hallin ta bie , kur se kèrkon !