Erget Cenolli:T’i ndihmojmë siç na kanë ndihmuar


T’I NDIHMOJMË SIÇ NA KANË NDIHMUAR

Sot kur kërkohet mikpritja e refugjatëve, nga Ukraina dhe vende të tjera, le të kujtojmë Venecian e para afro 600 vjetëve më parë, kur shkodranët u detyruan të emigronin për shkak të dorës gjakatare osmane. Senati i republikës veneciane mori këtë vendim më 28 qershor 1479:“Është diçka e drejtë dhe e dobishme të ndihmohen shkodranët e ardhur këtu dhe që fatkeqë, siç janë, presin prej nesh masa dhe kujdesin e duhur, përndryshe, përpara Zotit dhe përpara gjithë botës Shteti ynë do të kritikohej më të drejtë”.

About Post Author


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *