Evita…Gezim Llojdia


Dossier

Gezim Llojdia

1.

Një histori nga :”Zonja e parë e Argjentinës”.

Shkruar nga Patricia Daniels,vjen nje histori e bukur e:”Zonjës së parë të Argjentinës”,që ja vlen ta lexosh.

Eva Perón, gruaja e presidentit argjentinas Juan Perón, ishte gruaja e parë e Argjentinës, nga viti 1946 deri në vdekjen e saj në vitin 1952.

Si zonja e parë :Eva Perón e quajtur me dashuri :”Evita” nga shumë njerëz, ka luajtur një rol të madh në administrimin e burrit të saj.

Ajo mbahet mend gjerësisht për përpjekjet e saj për të ndihmuar të varfërit dhe për rolin e saj në marrjen e grave në votime.

Edhe pse Eva Perón është adhuruar nga masat,disa argjentinas intensivisht e pëlqenin atë, duke besuar veprimet e Eves u ftilluan nga një ambicie e pamëshirshme të ketë sukses në të gjitha shpenzimet. Jeta e Eva Perón u ndërpre, kur ajo vdiq nga kanceri në moshën 33 vjeçare.

2.

-Datat:

Lindja 7-Maj, 1919 .

-Vdekja -26 korrik 1952.

Gjithashtu e njohur si: Maria Eva Duarte , Eva Duarte de Perón, Evita.

-Quote Famous: “Njeriu nuk mund të arrijnë asgjë, pa fanatizëm.”

3.

Fëmijëria e Evës.

Maria Eva Duarte ka lindur në Los Toldos, Argjentina më 7 maj, 1919 nga Juan Duarte dhe Juana Ibarguren.

Më e vogël nga pesë fëmijët, Eva u bë e njohur, kishte tre motra më të mëdha dhe një vëlla.

-Juan Duarte ka punuar si menaxher i pasurive në një fermë të madhe, të suksesshëm dhe familja jetonte në një shtëpi në rrugën kryesore të qytetit të tyre të vogël. Megjithatë, Juana dhe fëmijët e ndarë ,të ardhurat e Juan Duartei ndanin me familjen e tij “të parë”, një grua dhe tre vajzat që kanë jetuar në qytetin e afërt të Chivilcoy.

Jo shumë kohë pas lindjes Evës, Qeveria qendrore, e cila kishte qenë më parë e drejtuar nga pronarët e pasur dhe të korruptuar, u vu nën kontrollin e Partisë Radikale, e përbërë nga qytetarë të klasës së mesme, të cilët favorizuar reformën.

Juan Duarte, i cili kishte përfituar shumë nga miqësitë e tij me ato të pronarëve, shumë shpejt e gjeti veten, pa punë.

Ai u kthye në qytetin e tij të Chivilcoy për t’u bashkuar me familjen e tij.

Kur u largua, Juan ai i ktheu i shpinën Juanas dhe pesë fëmijëve të e tij.

Eva ishte ende një vjeçe.

Juana dhe fëmijët e saj u detyruan të lënë shtëpitë e tyre për të shkuar në një shtëpi të vogël në afërsi të hekurudhës, ku Juana ka bërë një jetesë të varfër duke qepura rroba për banorët e qytetit.

Eva dhe vëllezërit e motrat e saj ,kishin disa miq, ata ishin të izoluar, sepse paligjshmëri e tyre është konsideruar skandaloz.

Në vitin 1926, kur Eva ishte gjashte vjeçe, babai i saj u vra në një aksident me makinë.

Juana dhe fëmijët udhëtuan për në Chivilcoy për funeralin e tij .

Juana zhvendos familjen e saj në një qytet të madh, në vitin 1930, duke kërkuar më shumë mundësi për fëmijët e saj.

Vëllezërit e motrat më të rritur kanë gjetur punë dhe Eva dhe motra e saj u regjistruan në shkollë.

Siç ishte rasti në Los Toldos, fëmijët e tjerë janë paralajmëruar, që të qëndrojnë larg nga Duartes, nëna e të cilit është vlerësuar më pak se respektueshme.

Si një adoleshente, e re Eva u hipnotizuar me botën e filmave në mënyrë të veçantë, ajo i donte yjet e filmit amerikan.

Eva e bëri atë misionin e saj dhe një ditë ka lënë qytetin e saj të vogël me jetë të varfër dhe do udhëtonte për në Buenos Aires, kryeqyteti i Argjentinës, për t’u bërë një aktore e famshme.

Kundër dëshirës së nënës së saj, Eva shkojë në Buenos Aires në vitin 1935, kur ajo ishte vetëm 15 vjeçe.

Detajet aktuale të largimit të saj mbeten mister.

Në një version të tregimit, Eva udhëtoi në kryeqytet në një tren me nënën e saj, gjoja për një provë për një radio.Kur Eva ariti sukses në gjetjen e një pune në radio, nëna e saj u zemërua, u kthye pa të.

Në versionin tjetër: Eva u takua me një këngëtar popullor në Junin dhe e bindi atë për të marrë me vete në Buenos Aires…

Në secilin rast, lëvizja e Evës në Buenos Aires ishte e përhershme.

Ajo u kthye vetëm në Junin për vizita të shkurtra në familjen e saj.

Vëllai i madh Juan, i cili kishte lëvizur tashmë në kryeqytet, ishte i ngarkuar me mbajtjen nën vëzhgim të motrës së tij.

Kur Eva me vonë u bë e famshëme, shumë nga detajet e viteve të hershme të saj ishin të vështira për tu konfirmuar. Edhe të dhënat e saj të lindjes në mënyrë misterioze u zhdukën në vitin 1940.

4.

Jeta në Buenos Aires.

Eva arriti në Buenos Aires në një kohë të ndryshimit të madh politik.

Partia Radikale kishte rënë nga pushteti me 1935, zëvendësohet nga një koalicion i konservatorëve dhe pronarëve të pasur të njohur si :”Concordancia”.

Ky grup i hequr nga pozicionet qeveritare u dha vendet e punës për miqtë dhe pasuesit e tyre. Ata, që rezistuan apo u ankuan shpesh u dërguan në burg. Njerëzit e varfër dhe klasa punëtore u ndjen të pafuqishëm kundër pakicës se pasur.Me pak zotërimet materiale dhe pak para, Eva Duarte e gjeti veten në mesin e të varfërve, por ajo kurrë nuk ka humbur vendosmërinë e saj të ketë sukses. Pasi puna e saj në stacionin e radios përfundoi, ajo gjeti punë si aktore në një trupë, që udhëtoi në qytetet e vogla në të gjithë Argjentinën.

Edhe pse ajo fitonte shumë pak, Eva ka bërë të sigurt se ajo ka dërguar para për nënën dhe vëllezërit e motrat.

Pas fitimit të një përvoje në rrugë, Eva ka punuar si një aktore radio dhe madje edhe të siguroj një rol në disa pjese filmike. Në vitin 1939, ajo dhe një partner biznesi filluan biznesin e tyre, në një kompani Teatri, të cilat prodhonin opera në radio dhe një seri biografive rreth grave të famshme.

Nga viti 1943, edhe pse ajo nuk mund të pretendojnë të ketë statusin e yllit në film,24-vjeçarja Eva Duarte ishte bërë e sukseshme.

Ajo jetonte në një apartament në një lagje luksoze, duke i shpëtuar turpin e fëmijërisë së saj të varfër.Nga vullneti absolut dhe vendosmëria, Eva kishte bërë realitet ëndërrën e një adoleshenteje.

5.

Takimi me Juan Peron më 15 janar 1944, gjashtëqind milje nga Buenos Aires, në vend të prekur nga një tërmet masiv që goditi Argjentinën perëndimor, duke vrarë 6.000 njerëz. Argentinasit në të gjithë vendin u kërkuan për të ndihmuar bashkatdhetarët e tyre .

Në Buenos Aires, përpjekja është drejtuar nga 48-vjeçari i ushtrisë Kolonel Juan Domingo Perón, kreu i departamentit të punës .Perón kërkoi argjentinas që të përdorin famën e tyre për të promovuar kauzën e tij.

Aktorët, këngëtarët dhe të tjerë (duke përfshirë Eva Duarte) ecën në rrugët e Buenos Aires për të mbledhur para për viktimat e tërmetit. Përpjekja për mbledhjen e fondeve arriti kulmin në një përfitim të mbajtur në një stadium lokal. Atje, më 22 janar, 1944, Eva Duarte ka takuar kolonel Juan Peron.

I lindur më 8 tetor, 1895, Perón ishte rritur në një fermë në Patagoni, në jug të Argjentinës.Ai i ishte bashkuar ushtrisë në moshën 16 vjeç dhe ishte rritur nëpër radhë për tu bërë një kolonel. Kur ushtria mori kontrollin e qeverisë argjentinase në vitin 1943, përmbysjen e konservatorëve në pushtet, Perón ishte i pozicionuar për tu bërë një nga udhëheqësit e saj kryesorë.

Perón u shqua si sekretar i punës duke inkurajuar punëtorët për të formuar sindikata, duke i dhënë atyre lirinë për të organizuar dhe për të goditur.

Duke bërë kështu, ai gjithashtu fitoi besnikërinë e tyre.

Perón, një i ve gruaja e të cilit kishte vdekur nga kanceri në vitin 1938, ishte tërhequr menjëherë për Eva Duartes.

Të dy u bënë të pandashëm dhe shumë shpejt, Eva ka provuar vetë të jetë mbështetëse më e flaktë e Juan Peron.

Ajo përdorte pozicionin e saj në stacionin e radios në transmetime, lavdon Juan Peron si një figurë dashamirëse të qeverisë.Ajo madje ka organizuar dhe ka vepruar në skeçe të cilën kanë mbështetur pretendimet e saj.

6.

Arrestimi i Juan Perón.

…Perón gëzonte mbështetjen e shumë të varfërve dhe atyre, që jetonin në zonat rurale, pronarët e pasur, megjithatë, nuk e besojnë atë dhe kishin frikë se ai ushtronte shumë pushtet.

Nga viti 1945, Perón kishte arritur pozita të larta të ministrit të luftës dhe zëvendëspresident dhe në fakt ishte më i fuqishëm se presidenti Edelmiro Farrell.

Disa grupe ,përfshirë Partinë Radikale, Partia Komuniste dhe konservatore kanë kundërshtuar Peron.

Ata e akuzuan atë për sjellje diktatoriale, të tilla si censurimi i medias dhe brutalitetit kundër studentët të universitetit gjatë një demonstrate paqësore.Kështu erdhi momenti kur Perón ka caktuar një mik të Evës si sekretare të komunikimit, në qeveri dhe që besonte se Eva Duarte ishte shumë e përfshirë në punët e shtetit.

Perón u detyrua nga një grup i oficerëve të ushtrisë të japë dorëheqjen më 8 tetor, 1945 dhe të merret në paraburgim. Presidenti Farrell nën presionin e ushtrisë , pastaj urdhëroi ,që Perón të mbahet në një ishull në brigjet e Buenos Aires.

Eva i bëri thirrje gjyqtarit për të lëshuar Perón, por pa dobi.

Vetë Perón i shkroi një letër presidentit duke kërkuar lirimin e tij dhe letra u zbulua për gazetat.

Anëtarët e klasës punëtore, mbështetësit më të vendosur të Peron, u mblodhën për të protestuar lundër burgosjen së tij.

Në mëngjesin e 17 tetorit, punëtorët në të gjithë Buenos Aires refuzuan për të shkuar në punë. Dyqanet, fabrikat, dhe restorantet qëndruan mbyllur, punonjësit dolën në rrugë, duke brohoritur :

“Peron!” Protestuesit duke e detyruar qeverinë të lëshojë Juan Peron.

(Për vite të tëra pas, 17 tetor u vendos si një festë kombëtare.)

Vetëm katër ditë më vonë, më 21 tetor 1945, 50-vjeçari Juan Perón u martua me 26-vjeçarin Eva Duarte në një ceremoni të thjeshtë civile.

Presidenti dhe Zonja e Parë

të inkurajuar nga shfaqje të fortë të mbështetjes, Perón njoftoi se ai do të kandidojë për president në zgjedhjet e 1946.Si gruaja e një kandidati presidencial, Eva iu nënshtrua një kontrolli të ngushtë. Turpi për paligjshmërinë e fëmijërisë së saj të varfër, bën që Eva nuk ishte gjithmonë e gatshëme me përgjigjet e saj kur pyetej nga shtypi.

Fshehtësia e saj ka kontribuar në trashëgiminë e saj: që krijonin dy mite. “Mitin e bardhë” dhe “mitin e zezë” të Eva Perónit.

Në mitin e bardhë, Eva ishte një grua e mëshirshëme ndihmoi të varfërit dhe të pafavorizuarit.

Në: “Mitin e zezë”, Eva me të kaluarën dyshimtë duke u paraqitur si i pamëshirshëme dhe ambicioze e gatshëme të bëjë çdo gjë për të çuar përpara karrierën e burrit të saj.Eva lë punën e saj në radio dhe u bashkua me burrin e saj në fillim të fushatës. Perón nuk ka Filialin e veten me një parti politike, në vend të kësaj, ai formoi një koalicion të mbështetësve të partive të ndryshme, e përbërë kryesisht nga punëtorët dhe udhëheqësit e sindikatave. Mbështetësit e Peron ishin të njohur si descamisados, apo “ato pa këmishë,” duke iu referuar klasës punëtore, në kontrast me klasën e pasur, të cilët do të jenë të veshur me kostume dhe kollare.

Perón fitoi zgjedhjet dhe u betua më :

5 qershor 1946.

Eva Perón, e rritur në varfëri në një qytet të vogël, kishte bërë kërcim deri te zonja e parë e Argjentinës.

7.

“Evita” ndihmon popullin e saj.

Juan Perón trashëgoi një vend me një ekonomi të fortë. Pas Luftës së Dytë Botërore, shumë kombe evropiane, në rrethana të tmerrshme financiare, huazuan para nga Argjentina dhe disa ishin të detyruar të importojnë grurë dhe viça nga Argjentina . Qeveria Peron duke përfituar nga marrëveshja, ka rritur interesat për kreditë dhe tarifat mbi eksportet dhe fermerët.

Eva, e cila preferoi të quhet me një emër të dashur:” Evita ( “Little Eva”) nga ana e klasës punëtore, e përqafoi rolin e saj si:” Zonjë e parë”. Ajo ka instaluar anëtarët e familjes së saj në pozita të larta qeveritare në fusha të tilla si: shërbimi postar, arsim dhe doganat.

Eva vizitoi punëtorët dhe udhëheqësit e sindikatës në fabrika, pyeti në lidhje me nevojat e tyre dhe ka ftuar sugjerimet e tyre. Ajo gjithashtu përdoret për këto vizita për të dhënë fjalime në mbështetje të burrit të saj.

Eva Perón e pa veten si një personalitet të dyfishtë:si Eva ajo kryhet detyrat e saj ceremoniale në rolin e zonjës së parë.

Si “Evita”, kampion i descamisados, ajo i ka shërbyer popullit të saj ballë për ballë, duke punuar për të plotësuar nevojat e tyre.

Eva hap zyrën në Ministrinë e Punës dhe u ulej në një tavolinë, përshëndeste njerëzit e punës në nevojë për ndihmë. Ajo përdoret për pozitën e saj për të marrë ndihmë për ata, që kanë ardhur me kërkesa urgjente. Në qoftë se një nënë nuk mund të gjente kujdesin e duhur mjekësor për fëmijën e saj, Eva kujdesej, që fëmija ta marri këtë kujdes .Nëse një familje ka jetuar në varfëri, ajo organizohet për lagjet më të mira jetese.Pavarësisht veprave të saj të mira, Eva Perón kishte marre shumë kritika. Ata e akuzuan Even për tejkalim në rolin e saj duke ndërhyrë në punët e qeverisë. Ky skepticizëm ndaj zonjës së parë është reflektuar në raportet negative të Evës në shtyp. Në një përpjekje për të kontrolluar më mirë imazhin e saj, Eva ka blerë gazetën e saj :”Democracia”. Gazeta i dha mbulim të rëndë Evës, duke botuar tregime të favorshme rreth saj ,fotot joshëse sollën që shitjet e gazetave të rriten.

Në qershor të vitit 1947, Eva udhëtoi në Spanjë me ftesë të diktatorit fashist Franko. Argjentina ishte vendi i vetëm që ka mbajtur një marrëdhënie diplomatike me Spanjën pas Luftës së Dytë Botërore dhe i kishte dhënë ndihmë financiare për vendin në vështirësi. Por Juan Perón nuk do ta konsideronte të bërë udhëtimin, që të mos perceptohet si fashist. Ai e bëri, megjithatë, lejojë gruan e tij për të shkuar. Kjo ishte vizita e parë e Evës në një avion.Pas kthimit të saj në Madrid, Eva u prit nga më shumë se tre milionë njerëz. Pas 15 ditësh në Spanjë, Eva vazhdoi të udhëtojnë në Itali, Portugali, Francë, dhe Zvicra.Duke u bërë e njohur në Evropë, Eva Perón u shfaqë edhe në kopertinën e revistës :”Time” në korrik 1947.

8.

Perón rizgjidhet.

Politikat e Juan Peron u bë i njohur si “Perónism”, një sistem që ka promovuar drejtësinë sociale dhe patriotizmin si prioritete të saj. Qeveria dhe Presidenti Perón mori kontrollin e shumë bizneseve dhe industrive, gjoja për të përmirësuar prodhimin e tyre.

Eva ka luajtur një rol të madh për të ndihmuar për të mbajtur burrin e saj në pushtet. Ajo foli në tubime të mëdha dhe në radio,ka kënduar lavde presidentit Perón dhe duke përmendur të gjitha gjërat që kishte bërë për të ndihmuar klasën punëtore.Eva gjithashtu mblodhi gratë e punës së Argjentinës në Kongresin, që i dha vota në vitin 1947.

Ajo ka krijuar Partinë e Grave peroniste në vitin 1949.

Përpjekjet e partisë se sapoformuar e paguar për Perón gjatë zgjedhjeve 1951.Gati katër milionë gra votuan për herë të parë, duke ndihmuar për të

rizgjedhur Juan Peron.Por shumë gjera ka ndryshuar që nga zgjedhjet e para për presidentin Peron e pesë vjetëve më parë. Perón ishte bërë gjithnjë e më autoritar, duke vendosur kufizime mbi çfarë mundi si shtypi edhe burgosjes së atyre, që kundërshtojnë politikat e tij.Deri në fillim të vitit 1948, Eva Perón kishte marrë mijëra letra në ditë nga njerëzit në nevojë ,që kërkojnë ushqim, veshje dhe nevoja të tjera. Me qëllim të menaxhimit të kaq shumë kërkesa, Eva e dinte se ajo kishte nevojë për një organizim më të formalizuar.

Ajo krijoi:” Fondacionin ;”Eva Peron ” në korrik 1948 dhe ka vepruar si udhëheqësi saj me vendim-marrjet.

Fondacioni ka marrë donacione nga bizneset, sindikatat dhe punëtorët, por këto donacione janë detyruar shpesh të ëehen burie të paligjshme.

Njerëz dhe organizata u përballen me gjoba dhe madje edhe me burgim në qoftë se ata nuk kanë kontribuar. Eva nuk ka mbajtur asnjë shënim me shkrim të shpenzimeve të saj, duke pretenduar se ajo ishte shumë e zënë . Shumë njerëz, duke parë fotot e gazetave të Evës të veshur me veshjet e shtrenjta dhe bizhuteritë, dyshuan se ajo ka mbajtur një pjesë të parave për veten e saj, por këto akuza nuk mundën të provohen.

Pavarësisht dyshimeve rreth Evës, fondacioni ka arritur shumë arritje të rëndësishëm, në bursa e njihnin dhe ndërtimin e shtëpive, shkollave dhe spitaleve.

9.

Një vdekje e hershme.

Eva ka punuar pa u lodhur dhe për këtë arsye nuk ishte e habitur se ajo ishte e lodhur në fillim të vitit 1951. Ajo gjithashtu kishte aspirata për të kandiduar për zëvendëspresidente së bashku me burrin e saj në zgjedhjet e ardhshme të nëntorit.

Eva mori pjesë në një miting në mbështetje me kandidaturën e saj më 22 gusht 1951. Një ditë më pas, ajo pësoi goditjen fatale.

Për javë të tëra pas kësaj, Eva ka vuajtur nga dhimbje barku, por në fillim nuk i lejoi mjekët te kryejnë teste. Përfundimisht, ajo ra dakord për kirurgji paraprake dhe u diagnostikua me kancer të mitrës . Eva Perón u detyrua të tërhiqet nga zgjedhjet.Në ditën e zgjedhjeve në nëntor, një fletë votimi ishte sjellë në shtratin e saj në spital dhe Eva ka votuan për herë të parë. Perón fitoi zgjedhjet. Eva u shfaq vetëm një herë në publik, shumë e dobësuar dhe padyshim e sëmurë, në paradën inauguruese të burrit të saj.

Eva Perón vdiq më 26 korrik 1952 në moshën 33 vjeçe.

10.

Pas funeralit, Juan Perón kishte planifikuar, që trupi i Evës të mbahej i balsamosur . Megjithatë, Perón u detyrua të ikë në mërgim, kur ushtria organizoi një grusht shteti në vitin 1955. Në mes të kaosit, trupi i Evës u zhduk.

Deri në vitin 1970 është mësuar se ushtarët në qeverinë e re, nga frika se Eva do të mbetej një figurë simbolike për të varfërit edhe në vdekje e kishin hequr trupin e saj dhe e varrosën në Itali.Trupi i Evës u kthye përfundimisht dhe u rivarrosë në kriptën e familjes së saj në Buenos Aires në vitin 1976.

Juan Perón, së bashku me gruan e tretë Isabel, u kthye nga mërgimi në Spanjë, në Argjentinë në vitin 1973.

Ai vrapoi përsëri për president në të njëjtin vit dhe ka fituar për herë të tretë.Ai vdiq një vit më vonë.